Съвременната футболна бизнес политика – най-добрите отбори, създадени през XXI век

Съвременната футболна бизнес политика – най-добрите отбори, създадени през XXI век

 Футболът е спорт с традиции и история, датираща от хиляди години назад във времето, а модернизираната му форма, позната ни до ден днешен, се появява в Англия в средата на XIX век. През годините много отбори са били създавани и впоследствие разформировани, други пък са стигали до световни върхове, бленувани от милиони. Всеки отбор дълбоко в себе си желае да стигне успехите на колоси като Реал Мадрид, Милан и Ливърпул, но не всеки разполага с подходящите футболни качества и с достатъчно време, за да го направи. В днешно време създаването на футболен тим и успешното реализиране на проекта са две доста трудно съвместими неща. Футболната бизнес политика в наши дни допълнително допринася за вдигането на трудността, след като много от нашите съвременници преследват всячески финансовата си сигурност, а термини като слава, чест и история са сякаш отживелица. Именно заради това е препоръчително да разполагаш със средства, когато влизаш в този "бизнес". Представяме ви някои от най-новите успешни проекти в променящия се, наш, любим футболен свят:   

Астана (2009)

 Основан в началото на 2009г. след сливането на първодивизионните Алмати Мегаспорт и Алма-Ата под името Локомотив Астана, отборът от казахстанската столица може да се похвали с огромен прогрес в кратката си 11-годишна история. Още в дебютната си година в Премиър Лигата на азиатската държава те завършват на 2-ро място, единствено зад Актобе. През следващите четири сезона те левитират между втората и петата позиция в първенството, а междувременно на два пъти печелят купата на страната (2010, 2012). Сезон 2013-14 ще остане завинаги в историята на малкия казахстански тим като сезонът на първата титла на домашна сцена. На 22 юни 2014г. небезизвестният български специалист, Станимир Стоилов, поема отбора на Астана, а под негово ръководство футболистите превръщат отбора в хегемон в страната и в неудобен съперник за Евро-грандовете. През сезон 2015-16, те за пръв път в историята си влизат в групите на Шампионска Лига, завършвайки групата си без загуба у дома, но въпреки това на 4-то място. Те правят 0-0 с бъдещия финалист Атлетико Мадрид, а другите две равенства идват срещу Бенфика и Галатасарай. През следващите четири сезона, те неизменно са част от групите на Лига Европа. Под ръководството на Мъри Стоилов, Астана печели цели 5 последователни титли на Казахстан и един път вдига Купата на страната. Дори след напускането на българския треньор, отборът от столицата продължава да доминира над опонентите си, спечелвайки трофея и през изминалата 2019г.  

Краснодар (2008)

 Руският клуб е може би отборът с най-ниски постижения в класацията ни, но със сигурност влиза в групата на най-добре представящи се тимове, създадени след 2000г. Основани през февруари 2008 от руския магнат, Сергей Галицкий, Краснодар бързо-бързо си проправи път сред ниските дивизии на страната, за да може през сезон 2011/12 да заиграе редом до Зенит Санкт Петерсбург и до грандовете от Москва. Сезон 2013/13 бележи сериозния възход на тима, след като стига до петото място в руската Премиер Лига и до финала за Купата на страната, където губят от Ростов след изпълнение на дузпи. Следват няколко участия в групите на Лига Европа, а най-доброто им постижение е осминафинал, постигнат на два пъти. През 2017г. Селта Виго се оказва техният препъни камък, а две години по-късно „прилепите“ от Валенсия ги надиграват с общ резултат 2:3. На домашна сцена Краснодар е повече от убедителен, след като за седма поредна година успява да завърши в топ 5 (три от които са топ 3 постижения). В настоящата кампания, тимът от Южна Русия оправда очакванията на феновете и ръководството, като се добра до третото място след подновяването на първенството. Сред най-известните футболисти, минали през Краснодар, можем да отличим имената на нападателите, Фьодор Смолов и Ари, както и на дуото в центъра на терена Юри Газински и Виктор Клаесон.

Разен Балспорт Лайпциг (2009)

 Неминуемо тимът от Саксония, Източна Германия, е един от отборите, постигнали най-голям прогрес за последните 10 години. От петото ниво на немския футбол до финалисти за купата на Германия, четвъртфиналисти в Шампионска Лига и претенденти за титлата в Бундеслигата. Клубът от Лайпциг е създаден през пролетта на 2009г., след като австрийският гигант, Ред Бул, откупува правата на петодивизионния Маркранщад. В рамките на едва шест години, РБ Лайпциг изкачва цели четири дивизии и изпълва целта си – да играе в Бундеслигата. В първия си сезон те завършват на рекордното им класиране до ден днешен – второ място. Този успех на домашна сцена им отваря врати към Евротурнирите, а „червено-белите“ оползотворяват възможността, достигайки до четвъртфинал в Лига Европа, загубен от Марсилия след 3:5 в общия резултат. През този сезон, възпитаниците на Юлиян Нагелсман преодоляха Тотнъм в осминафиналната фаза на Шампионска Лига и очакват Атлетико Мадрид в двубой за историята на 13 август в Лисабон. Тимът неминуемо израстна през последните няколко години и се превърна в доста нежелан съперник за останалите "хищници" на Стария Континент. В отбора блестят имената на Емил Форсберг (полузащитник), Вили Орбан (защитник, капитан), Марсел Сабицер (нападател), Юсуф Поулсен (нападател), а съвсем доскоро младата изгряваща звезда, Тимо Вернер, също бе част от Лайпциг. Дали скоро ще имаме нов шампион в Бундеслигата? Само времето ще покаже.

ПФК Лудогорец (2001)

 Няма как да пропуснем в тази класация родния гранд, който постигна почти всичко в рамките на последното десетилетие. Създаден под името Лудогорие през 2001г., тимът от Разград доминира в долните нива на българския футбол още в първите си официални срещи. През 2002г. отборът променя името си на Разград 2000, след като се слива с едноименния клуб от Североизточна България. Едва през 2006г. Разград 2000 става част от Североизточната "В" група, където среща трудности срещу тима на Бенковски Бяла. Четири години по-късно отборът се преименува на досущ познатото ни Лудогорец 1945. През същия сезон, "Орлите" играят вече в Източна "Б" група и въпреки че малко преди края на първенството се намират в златната среда на класирането, те успяват някакси да се доберат до титлата, с което да си спечелят промоция за "А" група. Още през първия си сезон в най-челния ешелон на България, Лудогорец стига до требъл, печелейки домашното първенство, Купата и Суперкупата на България. В началото на 2014г. те правят пълен фурор, след като достигат до осминафиналите в Лига Европа, а по пътя си надделяват над отбори като ПСВ Айндховен, Динамо Загреб и Лацио. В края на същата година, след един велик и незабравим двубой срещу Стяуа Букурещ в решителния плейоф за Шампионска Лига, Лудогорец успява да повтори успеха на Левски отпреди близо 10 години и да се добере до така жадуваните групи на най-комерсиалния футболен турнир на Стария Континент. Жребият ги противопоставя срещу Реал Мадрид, Ливърпул и Базел, а въпреки че те завършват на незавидното 4-то място, представянето им е считано за успех от редица критици и десетки хиляди фенове на българския футбол. Най-доброто им постижение датира от сезон 2016-17, когато "орлите" се добират до 3-то място в Група А на Шампионска Лига, където се изправят срещу ПСЖ, Арсенал и Базел. В крайна сметка, като теглим чертата, Лудогорец поставя рекорд за 9 поредни титли в българския шампионат, достига до няколко участия в групите на Шампионска Лига и Лига Европа, вдига два пъти Купата на България и четири пъти Суперкупата на страната. "Орлите" са тотален хегемон в родината ни, а представянето им през последните няколко години загатва, че краят на тяхната доминация може би не се задава на хоризонта.

Бонус: ФК Ню Йорк Сити (2015)

 Тимът от САЩ не блести с кой знае какви успехи в кратката си футболна история, но решихме да го включим в класацията ни, защото смятаме, че ФК Ню Йорк Сити е болезненото олицетворение на футболната реалност в наши дни, а именно парите да ръководят играта. През годините феновете от "Голямата Ябълка" имаха възможността да наблюдават на живо и да се полюбуват отблизо на някои от най-изявените гении с топка в крака - Андреа Пирло, Франки Лампард, Давид Вия. Не упрекваме ръководството, нито футболистите, взели решението да разпуснат в последните си състезателни години, но не смятаме опита за рязко популяризиране на футбола и в САЩ, и в Китай, и в Обединените Арабски Емирства за реден от каквато и да било морална гледна точка. Сякаш целият този процес започна преди 13 години, когато през 2007г. Дейвид Бекъм реши да направи нещо революционно за футбола, а именно да премине от Реал Мадрид в отбора от Мейджър Сокър Лига, Лос Анджелис Галакси (не включваме ЛА Галакси, защото са създадени през 1994г.). Впоследствие, през тима, базиран в Калифорния, минаха световни звезди от ранга на Стивън Джерард, Златан Ибрахимович, Роби Кийн, Ашли Коул, Лендън Донован и Джовани дос Сантос.


Гласували: 20, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Клубове, които имат един и същи собственик
Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Брутална грешка на вратаря закопа Борусия Дортмунд (видео)
Рекордните загуби на европейските грандове
"Железните" от Берлин - един специален клуб
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
"Бодибилдърът" от Лече: От фермата на баща си до звезда в Калчото