Стадионите-бижута, които така и не видяха бял свят

Стадионите-бижута, които така и не видяха бял свят

 Постоянно да се спекулира със строежа на нов стадион е нещо често срещано по нашите географски ширини. Не един и два родни клуба обявиха, че ще си построят нови футболни храмове, но до момента малцина са успели. Някои бяха отказани и в момента там има груби строежи (Варна, Пловдив), други пък все още не могат да намерят нужното финансиране (София), а трети тотално фалираха (Бургас). 

 Оказва се, че нереализирани проекти за нови стадиони има не само у нас. Тук ще изброим няколко бижута, които така и не видяха бял свят, поне до момента.

 

Стенли Парк


 През 2007г. Ливърпул обяви плановете си за нов 60-хиляден стадион в парк "Стенли", който да се намира в близост до "Анфийлд". Донякъде можем да се чудим откъде тогавашните собственици на клуба Том Хикс и Джордж Джилет щяха да намерят пари, като всички знаем колко апокалиптично бе тяхното управление на клуба. Въпреки отявления им ентусиазъм, градският съвет на Ливърпул отказа да предостави земята след среща с американските архитекти от HKS. След края на престоя на Хикс и Джилет край Мърсисайд, "червените" все пак наляха около 150 милиона паунда в модернизация на стария "Анфийлд", благодарение на новите собственици от Фенуей Груп. Капацитетът на съоръжението бе вдигнат до почти 54 000 седящи места, а плановете са през 2022г. стадионът да претърпи още една модернизация и да може да побира около 60 000 души.

 

Проектът "Къркби"


 За да не останат по-назад от своите градски съперници, Евертън също искаха да построят ново съоръжение, което да приема мачовете на тима. Арената трябваше да бъде построена в Къркби, малко градче в района на Мърсисайд и да има 50 000 седящи места. Съоръжението щеше изцяло да измести познатия на всички "Гудисън Парк". Евертън опитаха да влязат в сътрудничество с веригата хипермаркети "Теско", чийто собственик сър Тери Лийхи е огромен почитател и понякога съветник на "карамелите". За съжаление проектът на стойност 150 милиона паунда не бе одобрен от правителството и прекратен. 


Palmsbet Sports Betting Bulgaria


Сиамските стадиони


 Оставаме в град Ливърпул за да отразим това отявлено безумие. След като двата мърсисайдски тима не успяха поотделно да си построят нови стадиони, през 2010г. се роди тази ужасяваща идея да се строи общо съоръжение. И тук не става въпрос за един стадион, който и двата тима да използват, а за долепени арени с обща основа, която да спести огромна част от средствата. Така наречените "сиамски стадиони" бързичко бяха зачеркнати като опция, главно за удовлетворение на феновете на двата клуба.

 

Новата "Алианц Арена"


 Доста впечатляващо име, само че ще се шокирате за кого беше проектиран този стадион, който така и не видя бял свят - Портсмут. Швейцарските архитекти от фирмата "Херцог и де Мурон" предложиха на "Помпи" да построят техен нов дом по подобие на "Алианц Арена" в Мюнхен и Националния стадион в Пекин, които също са по техен дизайн. Съоръжението трябваше да побира 36 000 зрители и да се намира близо до пристанището, а старият и наистина архаичен "Фратън Парк" да бъде съборен. Цената от близо 600 милиона паунда обаче стряскаше както собствениците, така и градския съвет, които търсиха и по-евтини опции. Точно по това време светът бе застигнат от икономическата криза през 2008г. и всички тези планове пропаднаха, а в последствие и Портсмут бе обявен в администрация.

 

ТЕЦ-а на Челси


 Това, че столичният Челси има желанието да построи нов стадион, не е от вчера и от днес. "Сините" реконструираха клубния "Стамфорд Бридж" в края на 90-те, добавяйки нови трибуни, но явно съоръжението отново е отесняло. Така през 2012г. Челси опита да придобие така наречения ТЕЦ "Батърсий", който от години не се използва и да го превърне в прекрасно ново съоръжение, което да стане дом на тима. Признаваме, че тези огромни комини стоят доста странно като украса за нов стадион, но пък и плановете на лондончани пропаднаха, тъй като наддаването за имота бе спечелено от малайзийските компании СП Сетия и Сийм Дарби.

 

Стадионът в залива


 Тук господата от Барселона малко са се поизхвърлили. Първо, да замениш феноменално съоръжение като "Камп Ноу" не е лесна работа. Второ, да построиш стадион в морето пък вече тотално прави нещата невъзможни. Може би е донякъде логично, че тези планове бързичко пропаданаха и вместо това бе взето решение за пореден път да се модернизира "Камп Ноу". Барса се сбогува с опцията да има 150-хиляден стадион, който да се намира в залива и да бъде свързван със сушата с огромен мост, а вместо това ще инвестира близо 600 милиона евро, за да разшири старото си съоръжение до 105 000 зрители капацитет. Реконструкциите ще започнат през лятото на 2020г.

 

Забраненият "Аштън Гейт"


 През есента на 2007г. втородивизионният Бристол Сити обяви плановете си да построи ново съоръжение, което да замести повече от вековния "Аштън Гейт". Стадионът, официално открит през 1887г., трябваше да бъде съборен, а новата арена на "червеношийките" да се намира в местността Аштън Вейл. За нещастие на тима обаче, местните жители нададоха вой срещу строежа на стадиона, а независим геодезист препоръча на градския съвет да обяви парцела за защитен, за да не може да се строи на него. Това наложи "Аштън Гейт" да продължи да съществува и да претърпи няколко ремонта, които да му придадат по-съвременен вид. 

 

"Стадио Дела Акиле"


 Напускаме острова за да се пренесем в Италия и по-специално в столицата Рим. Както добре знаете, на Ботуша е масова практика два клуба да делят един стадион, който в най-общия случай е общинска собственост. Единствените тимове, които реално притежават съоръженията си, са Ювентус, Сасуоло, Удинезе и отскоро Аталанта. В Рим двата големи съперника Рома и Лацио делят "Стадио Олимпико" от десетилетия, така че в началото на новия век "орлите" обявиха плановете си за "Стадио Дела Акиле", който да разполага с 40 000 места и да има прозрачен покрив със соларни панели по него. Ужасната финансова политика на Серджо Краньоти обаче не само, че хвърли Лацио в колапс, а и тотално задраска плановете за новата арена в Рим.

 

Стадионът-вулкан


 Този така колоритен проект трябваше да е новият дом на хърватския Динамо Загреб и на националния отбор на страната. На мястото на сегашния и доста стар стадион "Максимир", столичани щяха да се радват на съоръжение с наистина доста готина архитектура и вид на нещо средно между вулкан и летяща чиния. Много жалко, че тези планове доста бързо пропаднаха... 

 


Palmsbet Sports Betting Bulgaria


"Нуево Местая"


 Добре де, технически този стадион започна да бъде строен и дори достигна до завиден прогрес. Първата копка бе направена през 2007г., но и до ден днешен новият дом на Валенсия така и не е завършен. Новата "Местая" трябваше да събира 80 000 души и да приближи нивото до това на Реал Мадрид и Барселона. За съжаление на всички фенове на "прилепите", финансовите проблеми, които клубът преживя, прекратиха строежа и в момента новата "Местая" представлява едно огромно бетонено чудовище без ясна идея кога и дали въобще ще бъде завършен.

 

Дървеният стадион


 Изключително иновативната идея на нискоразрядния английски Форест Грийн Роувърс сякаш никога няма да бъде изпълнена. Клубът е собственост на магната Дейл Винс, който се занимава с производството на зелена енергия. Та неговият блян бе Форест Грийн Роувърс да се сдобият с нов 5-хиляден стадион, построен изцяло от дърво. От обявяването на проекта до сега изминаха 4 години, но така и не изглежда, че нещо по него ще се случи. 

Прочетете също:
Футболните градове, които липсват в efbet лигата
11 от най-лудите имена на бразилски футболисти
Как Лийдс загуби титлата заради една пиянска вечер
 


Гласували: 29, рейтинг: 4.3

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига