"Суперкласико" във финала на копа либертадорес - защо не?

Копа Либертадорес, или още южноамериканския вариант на Шампионската Лига, безспорно е клубен трофей номер едно в зона КОНМЕБОЛ. Финалът на тазгодишното издание обещава да е доста интригуващ, тъй като има шанс за пръв път в историята за отличието да спорят кръвните аржентински врагове Бока Хуниорс и Ривър Плейт. "Милионерите" си осигуриха участие в големия мач, след като елиминираха миналогодишния победител Гремио в драматични два мача и повече отбелязани голове на чужд терен. Тази вечер пък Бока ще има трудно гостуване на друг бразилски гранд - Палмейрас, като "златисто-сините" имат преднина от 2:0. Омразата между аржентинските грандове е водила до страхотни и напрегнати мачове в миналото, така че едно "Суперкласико" на този финал ще е черешката на тортата в южноамериканския футбол. Каква обаче е историята на този турнир? Още преди началото на голямото футболно съперничество между Бразилия и Аржентина, "гаучосите" си имат друг враг - Уругвай. Поради близостта на двете държави, често се играят приятелски (хммм или не чак толкова) мачове между отбори от двете страни. Тъкмо заради това се появява един човек на име Рикардо Алдао, който е известен футболен деец в Аржентина, и основава Купата на Рио де Ла Плата през 1913, където ежегодно мерят сили шампионите на двете страни. Трофея също е осигурен от Рикардо Алдао, като в негова чест турнира е преименуван на него в последствие. В началото финалът се състои само от един мач, но през 1940 срещата между Бока и Насионал завършва 2:2 и "златисто-сините" просто се прибират в съблекалнята, а купата е присъдена на Насионал. Това налага въвеждането на мач реванш. Самият турнир съществува чак до 1955, когато за последно Ривър Плейт и Насионал мерят сили, но след това повече никога не се състои. Защо? През 1948 чилийския Коло-Коло организира друг турнир - Южноамериканския Шампионат на Шампионите, където са поканени за участие победителите във всяко едно първенство в Латинска Америка. Победител става Вашку да Гама. За съжаление турнира никога не се състои повече, но тъй като пък бразилски тим печели отличието, КОНМЕБОЛ решава, че е време за нещо по-мащабно. И все пак чак 10 години по-късно, през 1958, ръководството на уругвайския Пенярол предлага да се създаде турнир, одобрен от Международен комитет през 1959. Така първото издание на Копа Либертадорес (официално турнира е наречен така през 1965) се провежда през 1960. Участват 7 отбора, които са шампиони на своите страни - Бахиа от Бразилия, Хорхе Вилстерман от Боливия, Милонариос от Колумбия, Олимпия от Парагвай, Пенярол от Уругвай, Сан Лоренцо от Аржентина и Университат де Чили. Шампион става Пенярол, побеждавайки със 7:1 Хорхе Вилстерман на финала. Така Южна Америка се сдобива със своя елитен клубен турнир. По настоящем Копа Либертадорес е със същия формат както и Шампионската лига - 8 групи с по 4 отбора, първите два от които се класират за осминафиналите, а третите отиват да играят във втория по сила турнир - Копа Судамерикана (нещо като нашата Лига Европа). Участници има от всяка една страна, като Бразилия и Аржентина имат по цели 8 квоти, а останалите страни - по 4. До момента само клубове от Перу, Боливия и Венецуела не са успявали да печелят състезанието. Рекордьор по трофеи е аржентинският Индепендиенте, които през 70-те грабват отличието цели 4 пъти, а общо имат 7. Те никога не са губили финал! Веднага след тях се нареждат Бока с 6 трофея, но и с 4 загубени финала, докато трети е тима на Пенярол, който е спечелил и загубил по равен брой финални мачове - по 5. Бразилските Сао Пауло, Гремио и Сантош имат по 3 отличия, колкото имат и Ривър Плейт, Насионал (Уругвай), и Олимпия (Парагвай). Естудиантес пък са печелили купата 4 пъти. Най-изненадващите носители на трофея през годините са еквадорския ЛДУ Кито, както и колумбийските Онсе Калдас и Атлетико (Меделин). Тимът на Америка, също от Колумбия, пък може да се счита за най-голям карък, тъй като няма нито едно спечелено отличие и цели 4 загубени финала. Точно 12 пъти трофея е бил решаван след изпълнение на дузпи, тъй като общия резултат в двата мача е равен (финалът се играе на разменени гостувания). Както е известно, победителят от Копа Либертадорес се класира за финалите на Световното клубно първенство. Преди този турнир да добие формата, познат днес, той се нарича финал за Интерконтиненталната купа, като в един мач се решава кой е най-добрият отбор в света между шампионите на Европа и Южна Америка. Във вечната ранглиста КОНМЕБОЛ води на УЕФА с 22:21, но от 2004 насам състезанието вече се нарича ФИФА Световно клубно първенство и в него южноамериканските отбори са успели да спечелят само 4 пъти купата. През останалото време отборите от зона УЕФА доминират, а тимовете от Африка и Азия имат завоювани общо 0 отличия. Ако все пак Бока успее да се класира за финала на тазгодишната Копа Америка, то на 7 и 28 ноември ни очакват два невероятни мача между грандовете от Буенос Айрес, а залогът в "Суперкласико" никога не е бил толкова голям!

Ако искаш да прочетеш още яки истории, вземи си новата книга на От Засада - Аутсайдери Поръчай директно от тук!

Гласували: 0, рейтинг: 0