Талантливите синове на някогашните легенди (част 1)

Талантливите синове на някогашните легенди (част 1)

Чезаре и Паоло Малдини? Франк Лампард Старши и Младши? Питър и Каспер Шмайхел? Само част от безбройните примери за бащи и синове, станали легенди на играта. Когато футболът ти е в кръвта просто няма начин да се дистанцираш от него. Към днешна дата съществуват още доста голям брой млади играчи, чиито татковци са се превърнали в абсолютни икони и под техния зорък поглед търсят своето място на футболната карта. 
Това са десет млади надежди, които са синове на известни играчи от близкото минало, част 1.

10) Ерлинг Халанд


Светът съвсем наскоро научи за този млад норвежки нападател. В мач между националните отбори на скандинавската страна и Хондурас за юноши под 20 години, Ерлинг отбеляза 9 гола, приковавайки вниманието на футболната общественост върху себе си. Ако човек се поразрови по-обстойно в биографията му ще установи, че 18-годишният младеж вече е част от тима на Ред Бул Залцбург, с който подписва през януари 2019г. Това го прави шампион на Австрия. Преди това Халанд играе за норвежкия Мьолде под ръководството на Оле Гунар Солскяер и бележи 14 гола в 39 мача. Кой е баща му ли? Помните ли Алф-Инге Халанд? Човекът, чийто крак Рой Кийн брутално счупи в мач между Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити? Това е гордият татко, чийто синковец започва да покорява футболните върхове в Европа.

 

9) Тимъти Уеа


Може би няма нужда дори да споменаваме на кого е син това 18-годишно момче. Започва кариерата си в Щатите, където е юноша на Ню Йорк Ред Булс. Получава американско гражданство и играе за всички национални гарнитури на "янките". През 2017г. е взет в академията на френския ПСЖ, където дори пробива до първия отбор в края на 2018г., но с оглед на това да получи повече игрово време, през зимата е изпратен под наем в шотландския шампион Селтик. Там Тимъти записва 13 мача и 3 гола. Същевременно той направи и дебюта си за мъжкия национален отбор на САЩ, за когото вече записа 8 мача и 1 попадение. По всичко личи, че той ще изпълни така нереализираната мечта на баща си да играе на световно първенство, ако продължава с добрите си изяви. Напомняме, че Уеа старши бе дългогодишен национал на Либерия, но тъй като страната е една от най-бедните в Африка, той така и не стигна до Мондиал. 

 

8) Джовани Симеоне


Всъщност аржентинецът вече се превърна в един от най-желаните млади играчи в Италия. Той пристигна на Апенините от Ривър Плейт на 21 години и подписа с Дженоа, с чийто екип моментално впечатли. Най-големият му успех бяха двата гола във вратата на Ювентус, като още тогава стана ясно, че Джовани няма да се задържи дълго в генуезкия клуб. Така през лятото на 2017г., Фиорентина плаща неоповестена сума, за да има Симеоне младши в редиците си. В дебютния си сезон той нанизва 14 попадения, което пък му осигурява повиквателна за националния отбор на Аржентина. Името му е свързвано с трансфер във всички по-големи клубове в Европа, но до момента Джовани продължава да е играч на "виолетовите". Вече на 23, той е доказан футболист с превъзходни качества, също като баща му Диего.

 

7) Янис Хаджи


Излишно е да преставяме бащата на този млад талант. Легендарният румънец Георге Хаджи, считан за един от най-добрите плеймейкъри през 90-те в целия свят. Изглежда крушата не е паднала по-далеч от дървото. Янис е номиниран за Златното момче, а освен това е слаган в топ 10 на най-добрите млади футболисти, родени през 1998г. По скромна калкулация можете да установите, че той е ненавършил 21 години. Юноша първо на Стяуа, а след това и на академията, открита от баща му, той дебютира за мъжкия футбол едва 16-годишен във Виторул Костанца. По стечение на обстоятелствата, собственик и старши треньор там е тъкмо Хаджи старши. През 2016г. Фиорентина плащат 2 милиона евро за правата на Янис и той се мести на Ботуша. За 2 години обаче записва едва 2 мача и се връща във Виторул, където до момента има 45 гола и 16 мача, а през 2018г. направи и дебют за националния отбор на Румъния. 

 

6) Оан Джоркаеф


Когато баща ти е легендарният френски халф Юри Джоркаеф, а дядо ти е Жан Джоркаеф - един от най-солидните защитници във Франция през 60-те и 70-те, няма как от теб да не се изискват велики неща. Оан до момента не е успял да постигне много, като се подвизава първо в младежките отбори на Сент Етиен и Евиан, а след това и в Б-отборите на Монпелие и Нант. Тъкмо там играе Джоркаеф младши и до ден днешен и въпреки че е вече на 23 години, специалистите все пак очакват от него да повиши нивото си съвсем скоро.

 

5) Харви Невил


Абсолютно логично, този младеж е юноша на Манчестър Юнайтед. Въпросът е кой от двамата братя Невил е баща му? Е, това ще да е Фил. Въпреки, че напуска Олд Трафорд през 2005г. и доиграва кариерата си в Евертън, той държи синът му да се обучава при "червените дяволи". Харви е роден през 2002г. и по позиция е полузащитник, тъкмо като татко си. Когато през 2015г. Фил заминава за Валенсия за да бъде асистент на брат си Гари по време на единствената му авантюра като треньор, Харви се мести с тях и тренира 3 години при "прилепите". Въпреки че братята Невил скоропостижно напускат, младокът остава, като чак през 2018г. се завръща в Англия и в момента е част от отбора на Юнайтед до 18 години, чакайки промоция в първия състав подобно на съотборниците си Мейсън Гринууд и Тахит Чонг.

 

4) Джо ван дер Сар


По принцип вратарите достигат добра футболна зрялост след като навършат 25 години. Това, разбира се, не важи за Едвин ван дер Сар, но може би ще е случаят при сина му Джо. Малкият Ван дер Сар е роден през 1998г. и е юноша на холандския Нордвайк. От там, благодарение на баща си, той се присъединява към младежките формации на Аякс, като първо е в детския отбор, а след това в съставите до 17 и до 19 години. Преотстъпван е в отборите на Адо ден Хааг и Ваалвайк. Вече на 21, ще се завърне да пази в родния Нордвайк, като трансферът ще стане факт в началото на месец юли. Обръщаме внимание, че този тим се намира в четвърта холандска дивизия, но за Джо все още има надежда, още повече че е изкарал и период в Юнайтед, където е бил съотборник с Маркъс Рашфорд.

 

3) Джъстин Клуиверт


Едно от най-актуалните имена в съвременния холандски футбол. За разлика от Джо ван дер Сар, Джъстин Клуиверт проби в първия отбор на Аякс едва 17-годишен. На 18 вече беше твърд титуляр, а на 19 "божиите синове" го продадоха за 19 милиона евро на Рома, след като лично легендата на римляните Франческо Тоти е договорил този трансфер с бащата на младежа - Патрик. И все пак за разлика от татко си, синковецът не е чист нападател, а крило. Разполага с изключителна техника и много добра линейна скорост. Минал през всички национални гарнитури на Холандия, а от миналата година част и от мъжкия състав. Дебютният му сезон в Рома не мина много добре, но цялостно кампанията бе разочароваща за "вълците". От Джъстин очакваме велики неща.

 

2) Кристиан и Даниел Малдини

 


Когато баща ти се казва Паоло Малдини, а дядо ти Чезаре Малдини, от теб се очаква минимум да си капитан на Милан някой ден! Понякога такива надежди не са от най-здравословните и това се вижда при по-големия от двамата синове на легендарния бранител на "росонерите". Кристиан е централен защитник, точно като татко си, но неговите качества са доста далеч от тези на Паоло. Той така и не играе за мъжкия тим на Милан, като на 20 години се мести в Реджана, а след това обикаля скромни състави като Про Сесто, Фонди, Про Пиаченца и Фано. Никъде не успява да се наложи, а е вече на 22. По-малкият Даниел все още е едва на 17 и вече е титуляр за младежите на "росонерите", които не се представиха никак добре в Примаверата през този сезон. Младежът пък, в разрез с всички в семейството си, се изявява на позицията ляво крило. Милан пенсионираха екипа с номер 3, с който се състезаваше Паоло, с уговорката, че ако някой от синовете му някога играе за клуба, той ще носи този номер. За сега е по-вероятно това да е Даниел.

 

1) Енцо, Лука, Тео и Елиаз Зидан


Предизвикателството пред тези младежи е не огромно, ами направо гигантско! Те имат късмета, но също така и проклятието да са синове на един от най-великите играчи в историята на футбола Зинедин Зидан. Всички те тренират в школата на Реал Мадрид, където Зизу е пълна икона. Най-големият Енцо, който е полузащитник, има привилегията да пребивава дори в школата на Ювентус в първите години от живота си. Така или иначе, той не записва нито един мач за Реал, като през 2017г. напуска в посока Алавес, след това играе в Лозана, а през този сезон е преотстъпен във втородивизионния испански Райо Махадахонда. На 24 години е. Вторият по големина Лука пък започна бляскаво кариерата си. Европейски шампион с националния отбор на Франция до 17 години, където той бе вратар и капитан. Преди няколко седмици баща му Зинедин обяви, че Лука ще е втори вратар на Реал Мадрид през следващия сезон. Страхотни новини за 21-годишния талант. Тео пък, който е едва на 17 и е халф, в момента се подвизава в тази възрастова група на юношите на Реал, а Елиаз играе като ляв защитник в детската академия на "белия балет", защото е едва 13-годишен. 


Гласували: 4, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига