Топ 10 най-велики мача в историята на България

Националният отбор на България напоследък няма много поводи за гордост. Изминаха над 20 години откакто за последно играхме на Световно първенство, а и не се знае колко още ще минат докато отново се класираме. Последният ни голям футболен форум е Евро 2004, където записваме три загуби и оставаме на 16-то място от 16 отбора в турнира. Като изключим онова феноменално представяне на Мондиала в САЩ през 1994, нашите никога не са печелили мач на световни футболни финали. Въпреки това, през годините успяваме да постигнем някои велики резултати и да победим някои от най-големите отбори. Ето ги 10-те най-велики мача на националния ни отбор:

10) България - Белгия, 1965

През 60-те и 70-те години, България има един от най-силните си състави. Вратар е покойният страж на ЦСКА Георги Найденов, а пред него Иван Вуцов и Добромир Жечев образуват една от най-бруталните и безкомпромисни централни двойки защитници, които някога сме имали. В отбора е и младият защитник Димитър Пенев. Освен това имаме и Динко Дерменджиев - Чико, Димитър Якимов (считан от някои за най-техничният българин на всички времена), Никола Котков, Георги Аспарухов - Гунди и т.н. Логично, този състав се класира за 4 поредни Световни първенства, като за това през 1966, България завършва на второ място квалификационната си група с Белгия и Израел. Нашите имат равни точки с белгийците и се налага да се играе бараж, който да определи кой ще се класира за финалите. Двубоят се играе на неутрален терен във Флоренция, Италия. Гунди разпилява белгийската защита и бележи два гола, а нашите бият с 2:1 и си подпечатват билетите за Англия.

9) България - Франция, 1961

До сега "лъвовете" никога не са се класирали за световни футболни финали, но им се отваря златна възможност! Един кръг преди края на квалификациите, нашите имат с две точки по-малко от фаворита Франция, но последната ни среща е именно със състава на "петлите" и то в София. България успява да победи французите с 1:0 с гол на Димитър Якимов и така се изравнява с тях по точки (навремето за победа са се присъждали по 2 точки). Така се налага да се играе плейоф между Франция и България, който да определи кой ще играе на Мондиала в Чили. Разбира се, двубоят отново се провежда на неутрален терен, този път в Милано, Италия. Срещата върви към 0:0, когато в 89-тата минута, нападателят на Левски Христо Илиев се разписва във френската врата и изхвърля "петлите" от надпреварата, а нашите се класират за пръв път в историята си на световни футболни финали.

8) Португалия - България, 1973

Квалификационната група на нашите за Световното първенство през 1974 включва още съставите на Португалия, Северна Ирландия и Кипър. България прави добър старт с победи с 3:0 над ирландците и 4:0 над кипърците, а след това успява да победи и иберийците в София с 2:1. И колкото и велико да е това постижение, ответният мач в Лисабон е същинска класика, като нашите изпускат победата на Ещадио да Луж в последната минута. Португалците повеждат още в началото, но нашите правят пълен обрат чрез Христо Бонев. Зума се развихря и бележи две попадения в началото на второто полувреме, за да докара резултата до 2:1. Португалия успява да изравни в самия край, но с този резултат нашите печелят групата кръг преди края и се класират на четвърто поредно световно!

7) България - Швеция, 2017

Пренасяме се в малко по-новата история на националния ни отбор до точно преди една година, когато нашите трябва да премерят сили с крайно неудобния тим на Швеция в световна квалификация. България редува домакински победи със загуби като гост, успявайки да победи Люксембург, Беларус и Холандия в София, но да изгуби от Беларус, Франция и Швеция навън. Така с три победи и три загуби, нашите домакинстват на скандинавците, срещу които нямат победа от далечната 1967. Въпреки това българите повеждат още в началото чрез Станислав Манолев, но след половин час игра Лустиг изравнява. Само три минути по-късно Георги Костадинов отбелязва ново попадение, а минута преди почивката, шведите правят резултата 2:2 чрез Берг. Изглежда че дългоочакваната победа над Швеция ще се отложин, но Ивайло Чочев в 79-тата минута вкарва за 3:2, а до края нашите успяват да удържат победата, слагайки край на 50-годишната прокоба срещу този съперник.

6) България - Хърватска, 2002

Нашите пропускат Мондиала в Япония и Южна Корея, след като изиграват едни нелоши квалификации, но в решаващия мач са разбити от Чехия с 0:6 насред Прага. За това когато започва новият цикъл мнозина са скептични, още повече че съперниците в групата са коравите състави на Белгия и Хърватска. "Лъвовете" стартират летящо с изненадваща победа с 2:0 над белгийците в Брюксел, преди да приемат Хърватска на обновения Национален стадион Васил Левски. Над 43 000 души преизпълват трибуните на съоръжението в очакване на ново шоу и го получават. По това време в отбора на хърватите има имена като Дарио Шимич, Робърт Ковач, Игор Тудор, Алек Бокшич, Ивица Олич и т.н., играещи все за големи европейски отбори като Милан, Ювентус, Байерн Мюнхен... Треньорът на "шахматистите" Ото Барич се държи надменно на пресконференцията и подценява зверски нашия отбор. България излиза и подкрепена от препълнения стадион прави изключителен мач, а звездата на двубоя е Димитър Бербатов. Младият нападател на Байер Леверкузен първо асистира на Стилиян Петров за 1:0, а след това и сам бележи втория гол в мрежата на Стипе Плетикоша, преди да бъде изваден принудително заради контузия още преди почивката. Шашнатите хървати затрудняват вратаря Здравков само 2-3 пъти, но той е безгрешен и нашите печелят с 2:0

5) България - Италия, 1968

Първите няколко Европейски първенства се провеждат под странен формат. Първо има осем квалификационни групи от по 4 отбора, като само първят от всяка група се класира за бараж. Там отпадат още 4 отбора, а останалите 4 се класират за Европейското първенство, където направо се играят полуфинали. Тази информация е важна за нашата история, защото българите играят именно такъв бараж. Те печелят квалификационната си група, където изпревартват Португалия, Швеция и Норвегия след 4 победи и 2 равенства, което им отрежда да играят плейоф срещу Италия. Първият двубой се играе в София пред близо 70 000 зрители по трибуните на стадион Васил Левски, а в състава на "скуадра адзура" личат имената на Енрико Албертози, Джачинто Факети, Сандро Мацола, Джани Ривера и т.н. Нашите също разполагат с много корав отбор и повеждат чрез дузпа, реализирана от Никола Котков още в 11-тата минута. На почивката резултатът е 1:0, а развръзката е през втората част. Първо, италианците успяват да изравнят чрез автогол на Димитър Пенев, но малко след това Динко Дерменджиев вкарва втори гол за България. Петър Жеков прави 3:1 само четвърт час преди края, но нападателят на Милан Пиерино Прати връща едно попадение. Така след последния съдийски сигнал резултатът е 3:2 за България. За огромно съжаление в реванша нашите губят с 0:2 и с общ резултат 3:4 отпадат.

4) България - Германия, 1995

Непосредствено след края на пословичното за нас Световно първенство в САЩ, нашите започват да играят евроквалификации за първенството в Англия. По ирония на съдбата съперници в групата са същите тези германци, които само няколко месеца по-рано, Йордан Лечков е качил на самолета за вкъщи на четвъртфинала. Нашите мачкат и успяват да запишат 5 победи от 5 мача, разгромявайки последователно Грузия и по на два пъти Уелс и Молдова, преди да дойде първият сериозен тест - Германия гостува на стадион Васил Левски. Голяма част от немските играчи са същите, които претърпяват крах една година по-рано срещу "лъвовете" и те желаят за отмъщение. Двубоят започва мечтано за германците, като още в началото Клинсман бележи, а малко преди почивката Щрунц удвоява. Изглежда, че нашите няма да имат сили да се противопостяват, но точно когато италианският рефер Пиерлуиджи Пайрето се кани да даде край на първото полувреме, Балъков е фаулиран в наказателното поле от същия този Щрунц. Отсъдена е дузпа, която Стоичков бележи и дава глътка въздух на нашите. В 65-тата минута се стига до нов 11-метров наказателен удар в полза на България, след като току-що влезлия Костадинов е посечен в пеналтерията от Томас Хелмер. Зад топката отново застава Христо Стоичков. "Модерния ляв" не бърка и за втори път препарира вратаря Кьопке. Немците се изнервят и започват да грешат все по-често, а нашите контра-атакуват опасно. Така след едно разбъркване в наказателното поле в 70-тата минута, Емил Костадинов бележи за 3:2, осъществявайки пълен обрат. До края нови голове няма и България отново успява да победи немците.

3) България - Русия, 1997

След като "лъвовете" отпадат още в груповата фаза на Евро 96, Димитър Пенев е заменен от Христо Бонев. Зума продължава да разполага с много силни играчи, но повечето от тях вече са на около и над 30-годишна възраст. Въпреки това, нашите правят силни квалификации за Световното през 1998, като след изненадващата загуба на старта от Израел, успяват да запишат 5 поредни победи преди да дойдат решаващите мачове с Русия. "Сборная" практикува силов и дърварски футбол, но диша във врата на "лъвовете", а програмата определя двата мача между отборите да са в последните два кръга. Така нашите трябва да спечелят поне единия ако искат да си гарантират място на финалите във Франция. Първо е двубоя в София, но той се закучва и след 55 минути битка резултатът е 0:0. Тогава едно центриране в наказателното поле намира Трифон Иванов, който изпреварва защитата на "сборная" и бележи с глава във вратата на Овчинников. До края няма повече голове, а Туньо, за когото се говори че е прекарал предната вечер в кръчма във Велико Търново, се превръща в герой!

2) Франция - България, 1993

След като пропуска Световното през 1990 и Евро 92, националният отбор на България е в криза. На старши треньора Димитър Пенев е даден последен шанс да класира тима на голям футболен форум. Нашите са много мотивирани и още на старта на квалификациите побеждават Финландия като гост, след което удрят и французите в София. След това обаче "лъвовете" са отрезвени от неудобните шведи и падат с 0:2 в Стокхолм, преди да запишат победа срещу Израел, отново като гост. Следва нова загуба, този път от Австрия. Финландия е победена отново, но нашите се дънят като домакин на Израел. Следващият мач е домакинство на Швеция (1:1), а в предпоследната си среща "лъвовете" побеждават австрийците с 4:1. Така преди последния мач (гостуване на Франция), ситуацията в групата е следната: Шведите са първи с 14 точки, французите са втори с 13, а нашите са трети с 12. Тоест - задължително трябва да победим "петлите" за да си осигурим участие на Мондиала в САЩ, докато на тях им стига и равенство. Мачът тръгва лошо за нашите и Ерик Кантона открива в 32-рата минута. Реакцията на "лъвовете" е почти мигновена и Емо Костадинов изравнява след ъглов удар в 37-мата минута. Така се стига чак до последната 90-та минута, когато французите изпълняват нескопосано пряк свободен удар и нашите правят контра-атака. Топката попада в Любо Пенев, който веднага я изсипва напред към бързия Костадинов. Нападателят на Порто надбягва прекия си пазач и въпреки отчаяния шпагат на Лоран Блан, разстрелва вратаря Лама за 2:1. Над 48 000 французи по трибуните са попарени, а България се класира за Световното за сметка на "петлите".

1) България - Германия, 1994

Очаквано, ето го и него - най-великият мач на нашия национален отбор. Разбира се, че това е четвъртфинала на Световното първенство в Щатите. След като по-горе описахме пътя на нашите до турнира, едва ли ще се намери българин, който да не знае какво се случи на самия Мондиал. След обезкуражителната загуба на старта от Нигерия с 0:3, "лъвовете" разгромяват Гърция с 4:0, а след това успяват да победят и Аржентина с 2:0, като за наш късмет Диего Марадона не играе в този двубой, защото е дисквалифициран заради употреба на наркотици. Така нашите се класират напред, където ги чака тимът на Мексико. След драма и изпълнение на дузпи, "ацтеките" също са елиминирани, а България спори със Световния шампион Германия за място сред 4-те най-добри в света. Немците повеждат от дузпа непосредствено след началото на второто полувреме и тъкмо когато всички си мислят, че нашите най-накрая ще напуснат надпреварата, се случва чудото. Първо, Христо Стоичков огорчава Бодо Илгнер след перфектно изпълнен пряк свободен удар, а едва три минути по-късно центриране на Златко Янков намира Лечков непокрит около точката за изпълнение на дузпа. Сливналията се възползва от това и с летящ плонж отбелязва за 2:1, детронирайки германците. Това и до ден днешен си остава най-великият футболен успех на България, но ние винаги ще съжаляваме, че мъничко не ни достигна да играем вместо Италия в най-големия мач на света...