Три спорни момента от изминалия кръг в Англия, които ВАР опорочи (видео)

За пореден път приложението на системата за видеоповторения бе подложено на огромно съмнение от футболните хора на Острова. Това сякаш се превърна в традиция, тъй като почти не минава кръг без нововъведението да бъде използвано за спорни положения, след което да бъде разисквана правотата на решението.

През уикенда реферите трябваше да направят 3 много трудни отсъждания, които уж трябваше да бъдат максимално улеснени от системата. Само че вместо това те отприщиха нова вълна на гняв и недоволство от страна на фенове и експерти.

В съботния ден Ливърпул прие Астън Вила в ответния мач на една от най-големите сензации през сезона до момента. Всички помнят онова 7:2, с което бирмингамци унищожиха шампионите наесен, така че момчетата на Юрген Клоп щяха да търсят реванш.

За тяхно съжаление обаче, Оли Уоткинс отново порази вратата им тъкмо преди почивката и Ливърпул трябваше да обръща. Още в продължението Роберто Фирмино изравни, но попадението му бе отменено поради засада след намесата именно на ВАР.

Оказа се, че част от ръкава на Диого Жота е бил зад защитата при паса на Трент Александър-Арнолд към него. Реферите дори разгледаха възможността Мати Кеш от Астън Вила също да е докоснал топката, преди тя да стигне у Жота, но след като се убедиха, че това не се е случило, в употреба влязоха добре познатите ни чертежи.

Въпреки че цялото тяло на Жота бе пред това на Езри Конса - последният в защита за Вила, миниатюрно парченце от ръкава му е било в засада, така че главният съдия Пол Тиърни отмени гола.

Това направо влуди един от анализаторите на Sky Sports Гари Линекер, който мигновено заяви: "Съжалявам, но системата за видеоповторение става все по-смешна с всеки изминал ден. Как за Бога могат да кажат със сигурност, че това е засада? Просто смешно!"

В крайна сметка това решение на съдиите не се оказа фатално, тъй като Ливърпул все пак стигна до победата с късен гол на Трент Александър-Арнолд, но ако мърсисайдци бяха загубили точки, със сигурност отзвукът щеше да е доста по-сериозен.

В неделя пък от прилагането на ВАР бе опарен и големият враг Манчестър Юнайтед. "Червените дяволи" също имаха да си отмъщават на Тотнъм за онова 1:6 на "Олд Трафорд" през есента. Само че тяхната мисия бе сериозно застрашена от решенията на главния рефер Крис Кавана и хората в тъмната стаичка.

В 33-ата минута след разиграване в центъра, гостите изведнъж изостриха действията и атаката им завърши с гол на Единсон Кавани. 1:0 и футболистите на Юнайтед започнаха да празнуват, само че секунди след това те видяха как съдията е притиснал слушалката към ухото си и получава инструкции от своите асистенти.

Оказа се, че в зародиша на атаката Скот Мактомини е ударил с ръка корееца Сон. Повторението ясно показва, как играчът на Тотнъм атакува Мактомини в гръб и слага ръка на рамото му, след което шотландецът замахва и закача лицето на Сон. Вероятно действията на Мактомини не са били умишлени, но така или иначе Сон се намираше зад него, а и халфът на Юнайтед подаде топката миг по-късно.

Попадението бе отменено заради нарушение, въпреки тезата, че Мактомини така или иначе щеше да подаде, а Сон едва ли щеше да успее да му попречи за това. Още повече, че играчът на Тотнъм е този, който пръв слага ръка на рамото на Мактомини. Броени минути след тази ситуация "шпорите" успяха да отбележат именно чрез Сон, за да сипят сол в раната.

Крайният резултат от 3:1 за Манчестър Юнайтед не спря мениджъра Оле Гунар Солскяер да заяви, че ако синът му се е превивал толкова, колкото Сон при въпросната ситуация, е щял да бъде лишен от храна.

Според експертите, замахването на Мактомини "не е било част от натуралното му движение", което е било решаващо в случая. Разбира се, гостите в студиото на Sky Sports Рой Кийн, Майка Ричардс и Джейми Раднап остро изразиха несъгласието си с това изказване.

"Изумен съм, наистина. Ако това е нарушение, всички ние трябва да си ходим вкъщи. Невероятно!" - заяви Кийн. - "Срамота е футболист като Сон да се търкаля по този начин. Движението на Кавани бе фантастично. Това не може да бъде нарушение и тук не говоря само за Сон. Рашфорд направи същото 10 минути по-рано, и двамата лежаха и се търкаляха, викайки. Съдиите са под огромно напрежение, те се съмняват във всяко свое решение. Смятам, че това е много грешно."

Третият истински скандален случай бе от снощната среща между Уест Бромич и Саутхямптън. На пръв поглед далеч не толкова бляскав мач, но той бе от огромно значение за домакините, които се борят със зъби и нокти за своето оцеляване в елита.

Още в четвъртата минута "торбаланите" стигнаха до гол чрез нападателя Мбайе Диане, но секунди по-късно флагът бе вдигнат и попадението бе отменено. Ситуацията бе гледана на ВАР, като бе отсъдено, че Диане е в засада, въпреки че очевидно реферите в тъмната стая изобщо не разбраха кой играч трябва да следят.

На повторенията ясно се вижда, че в засада е съотборникът на Диане - Кайл Бартли, докато нападателят на Уест Бром е тотално покрит от защитника на гостите Яник Вестегор. Въпреки това голът бе отменен, което отново разбуни духовете на Острова.

"Писна ми от ВАР и от начина, по който той се прилага! Това беше абсолютно редовен гол. Единствено фактът, че Уест Бромич вкараха още 3 гола, спаси страничния рефер и тези от тъмната стая от затвор. Според мен това беше наистина срамно отсъждане." - каза един от топ-голмайсторите в лигата от 90-те Кевин Кембъл.

Думите му бяха подкрепени и от Джейми Карагър.

"Тъкмо това е една от ситуациите, заради които ВАР бе изобретен. Диане е в чиста позиция, в това няма никакъв спор. Знам, че ситуацията е тънка, но ако погледнете краката се вижда ясно. ВАР не вижда рамото му, но има повече аргументи, че той е в чиста позиция, отколкото че е в засада."

"Торбаланите" все пак спечелиха с 3:0, но мениджърът на тима Сам Алардайс също беше бесен след края на мача. На въпроса "Ощети ли ви ВАР?" той отговори:

"Абсолютно да! Проблемът бе, че Диане беше толкова разочарован, че не успя да вкара пак. Той е голмайстор и когато голмайсторите вкарват, те са доволни и увереността им расте. Когато им отнемеш гола по такъв незаслужен начин, това им влияе."

Вероятно през лятото ще станем свидетели на поредните промени в правилата, които съдийската комисия на Острова ще направи, за да улесни работата на системата за видеоповторения. В течение на кампанията бе променено правилото за игра с ръка, което в началото на сезона доведе до отсъждането на огромен брой дузпи.

Гласували: 1, рейтинг: 5.0