Валерий Лобановски – създателят на пресата във футбола (част 1)

Валерий Лобановски – създателят на пресата във футбола (част 1)

Преди няколко седмици Франс Футбол публикува класация с Топ 100 на най-добрите треньори за всички времена. В първата десятка има няколко интересни имена, едно от които е това на Валерий Василевич Лобановски. Това име говори малко на по-младите фенове на играта, а по-старите запалянковци знаят кой всъщност е той. С две думи – това е човекът, създал пресата във футбола, която днес практикуват отбори като Ливърпул, Борусия Дортмунд, Байерн Мюнхен и редица други световни колоси.

Като треньор Лобановски е създател на три велики поколения на Динамо Киев, във всяко от които има по един носител на Златната топка.

Тъй като този човек заслужава огромно внимание, ще разделим статията на цели три части.

Роден в Киев, възпитаник на Динамо. Приличен футболист, изпълняващ по феноменален начин ъглови удари в стил падащ лист, създавайки проблеми на редица вратари по онова време, но футболната му звезда въобще не изгрява.

През 60-те години има много по-добри футболисти и играчът Валерий не успява да се запомни с нещо особенно сред привържаниците на Динамо. Интересно впечатление прави това, че той тренира своите ъглови с математическа точност. За съжаление през 1964г. се оказва ненужен в Динамо заради своенравния си и необикновен характер. След това играе няколко сезона в Черноморец (Одеса) и Шахтьор Донецк, а окачва бутонките на 30 години (по това време тази възраст е била вече доста напреднала във футбола).

През 1968г. младият Лобановски е поканен за треньор на ФК Днепър (Днепропетровск). Само за три сезона, той вкарва отбора от втора лига във Висшата лига и заема 5-то място още в първия сезон в елита.

Нестандартен подход към тренировки, подготовка и методи.

След успешните игри с Днепър, веднага родният му Динамо го кани за треньор. С тях той и постига невероятните успехи, за които говорим и днес. По време на втория си сезон като треньор прави Динамо Киев шампион на СССР , както и носител на купата , а по онова време конкуренцията е убийствена, тъй като шампионатът съдържа отбори от целия Съветски Съюз.

През 1975 идва и първият феноменален момент за Динамо. Лобановски печели КНК (днешната Лига Европа) и носи първи европейски трофей в историята на Съветския футбол. Тогава Валерий е само на 36 години !

Лобановски тотално променя тогавашните представи за футбола. Опирайки се на холандския тотален футбол, той добавя в него научни изчисления и методики заедно със своя приятел от гимназията, професор по математика и физика, Анатоли Зеленцов.

Най-интересното е, че Лобановски няма физкултурно образование. Винаги е изучавал точни науки, и е дипломиран със специалност Политехнология. Тренировките и подготовките му преди сезон или среща са убийствени. Отборите му тренират по 7-8 часа на ден, което прилича на тренировките на космонавтите. Няколко създезатели губят съзнание и не издържат психически.

 При появата му в Динамо, веднага изгонва куп „звезди“ на отбора и кани млади играчи от други по-слаби по онова време тимове. Като характер прилича дикататор, както го и наричат, но в онзи период наистина трябва желязна ръка, за да се справи.

Един от младите играчи, които кани в Динамо, е Олег Блохин (играещ в Черноморец Одеса). Тогава всички се смеят на Лобановски защото кани в елитен отбор футболист от по-ниска лига. Е, съдбата е страшно нещо.

Базел, Май 1975. Финал КНК (Лига Европа).

Ференцварош е тотален фаворит преди началото на срещата. Минал по пътя си през отбори като Ливърпул и Ювентус. Само че двата гола на Анишенко и един от Блохин карат цяла Европа за първи път да заговори за новото Европейско явление, а именно играта на Съветския Динамо Киев.

Заради този отбор, на тогавашният Олимпийски стадион се препълва с по 100-хиляди зрители, които подкрепят отбора даже и в срещите от първенството.

Есента на 1975 идва и финалът за Суперкупата на Европа срещу тогавашния доминант във футбола на Стария континент Байерн Мюнхен, воден от своя капитан Франц Бекенбауер. Тогава финалът се играе в две срещи на разменено гостуване.

В Мюнхен през първата част Динамо удържа 0:0 , а през второто полувреме Блохин прави уникален рейд, минавайки няколко футболиста на баварците и забива кълбото в долния десен ъгъл. Тази победа бива наричана сензация или подценяване на противника.

В ответната среща в Киев, Байерн Мюнхен пристига като фаворит, но е просто размазан от феноменалната игра на Лобановски и двата гола на Блохин в тяхната врата. Динамо стават крале на Европа, цял СССР ликува, а Олег Блохин получава и Златната топка, като най-добрият футболист в Европа по онова време. След този успех вече целият свят започва да говори за Лобановски, неговите методи и Динамо.
Помогнете на мисията ни за достоверност на новините. Споделете тази статия във Facebook и посещавайте otzasada.com всеки ден!


Гласували: 10, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига