10 от най-шокиращите трансфери в историята

10 от най-шокиращите трансфери в историята

В повечето европейски първенства сезонът приключи и отборите вече започнаха да се фокусират върху селекцията. Интересно, но в момента почти няма голям европейски клуб, на когото да не му трябват качествени попълнения. Отбори като Реал Мадрид, Барселона, Челси, Манчестър Юнайтед, Байерн Мюнхен, Ювентус и т.н. не успяха да покажат бляскавата игра, която се искаше от тях и отпаднаха сравнително рано от битката за спечелване на Шампионската лига. Някои дори не успяха да се класират за турнира на богатите! А това значи само едно - през лятото ще се купува! Ще се харчат множество милиони за редица доказани и недоказани играчи. Не са изключени и трансферни изненади, каквито има в почти всяка лятна пауза. 
Кои всъщност са най-шокиращите трансфери в историята на играта? Тъкмо това ще проследим тук:

 

10) Дейвид Бекъм в ЛА Галакси


Около "Спайсбой" винаги е било интересно, като спекулациите за неговия трансфер от Манчестър Юнайтед в Реал Мадрид съществуваха много преди реално да се стигне до тази сделка. Само че тук няма да говорим за това. Далеч по-изненадващо бе неговото напускане на испанската столица в посока САЩ, което дойде доста рано за играч от неговия калибър. На 32 години, Бекс все още притежаваше класата и качествата да играе на топ ниво във всеки един отбор на "Стария континент", но на него му трябваше ново предизвикателство и той реши да смени обстановката. Още през зимата на сезон 2006/07 вече бе ясно, че англичанинът е подписал договор за умопомрачителната стойност от 250 милиона долара с американския ЛА Галакси, което автоматично го направи най-скъпоплатения играч в МЛС и то с огромна преднина пред втория. Неговото пристигане в Калифорния революционира целия футбол на този континент, като интересът към Бекс бе огромен, не само от страна на феновете на футбола в Щатите, но и от средностатистическия американски гражданин. В последните години от кариерата си, Бекъм бе по-заинтересован от кариерата си извън футболното игрище, където наложи името си като марка, но пък в същото време показа и безспорните си качества по време на периодите си под наем в Милан и ПСЖ.

 

9) Карлос Тевес и Хавиер Масчерано в Уест Хям


Всеки, който е играл старите версии на играта "Football Manager", която в началото на първото десетилетие на 20-ти век се казваше "Championship Manager", знаеше кой е Карлос Тевес далеч преди неговата поява по футболните терени на Европа. Много обещаващ и талантлив нападател, със страхотна техника и точен удар. Изявите му с екипа на бразилския Коринтианс през 2006г. предполагаха той да напусне Южна Америка съвсем скоро и да подсили някой европейски гранд. Нищо такова обаче не се случи. Въпреки огромния интерес на редица топ-клубове, Тевес се озова на "Ъптън Парк" и подписа договор с Уест Хям Юнайтед - отбор, който по презункция винаги се бори за оцеляването си в елита. Същото се случи и със сънародника на Тевес и съотборник в Коринтианс Хавиер Масчерано. Оказа се, че правата на двамата играчи се държат от мениджърска организация, която силно е спомогнала за този сензационен трансфер. Сумите, платени от "чуковете" за дуото, така и не бяха обявени. Е, в последствие и двамата направиха забележителни кариери в далеч по-големи клубове в Европа. Те се задържаха на "Ъптън Парк" точно за 1 сезон и показаха доста солиден футбол, след което Тевес напусна в посока Манчестър Юнайтед, а Масчерано бе продаден на Ливърпул. Това вече си беше в реда на нещата!

 

8) Рууд Гулит в Челси


По-старите фенове на футбола, като под "по-старите" визирам всички над 25-годишна възраст, знаят, че преди ерата на Роман Абрамович, отборът на Челси бе един от посредствените в английския футбол. Една единствена титла на страната, спечелена през 60-те и обичайно класиране около средата на таблицата - това представляваше лондонският клуб преди пристигането на руския милиардер. Тъкмо за това когато един от най-великите играчи в историята на холандския футбол, Рууд Гулит, акостира на строящия се "Стамфорд Бридж", това си бе прието като огромна изненада. Та този човек бе двукратен носител на КЕШ, европейски шампион с националния отбор на "лалетата" и играч на годината в Европа! Въпреки шока, пристигането на Рууд Гулит в Лондон бе от огромен плюс за Челси, тъй като дори преди пачките на чичо Роман, цялото ниво на клуба се вдигна и "сините" започнаха да привличат далеч по-класни и известни имена в състава си. Обичайните английски "дърводелци" бяха заменени от играчи като Марсел Десаи и Джанфранко Дзола. В момента на трансфера си в Челси, Гулит бе на 33 години, като само 12 месеца по-късно бе назначен и за играещ треньор на тима - нещо обичайно за лондончани в средата и края на 90-те. 

 

7) Бебе в Манчестър Юнайтед


Сър Алекс Фъргюсън безспорно е един от най-великите мениджъри в историята на играта, но дори той има в биографията си няколко сериозни трансферни издънки. Редом с играчи като Уейн Рууни, Кристиано Роналдо, Димитър Бербатов, Ерик Кантона, Анди Коул, Рой Кийн и така нататък можем да намерим и имената на Ерик Джемба-Джемба, Давид Белион, Габриел Обертан, Клеберсон ииии... Бебе! Съдбата на португалското крило не е лека, като той остава сирак и е отгледан от баба си в бедняшко предградие на Лисабон, а след това и от църквата. В даден етап от живота си дори е получил повиквателна от националния отбор за бездомници (да, има такива), но след това те се отказват от него. И все пак Бебе става професионален играч и рита за Ещрела Амадора и Витория Гимараеш, от където пристига в Манчестър по специално настояване на асистента на сър Алекс - Карлош Кейрош. Платената за него сума наброява към 9 милиона евро по твърдение на португалския клуб. Оказва се, че шотландецът никога не е гледал Бебе и няма представа какви са футболните му качества преди да се запознаят лично на тренировка. Е, останалото е добре познато. Крилото изиграва едва 7 мача и вкарва 2 гола във всички турнири за Юнайтед за сезон 2010/11, след което е преотстъпван и накрая продаден. Шокът от пристигането му на Олд Трафорд обаче продължава да тресе феновете на "червените дяволи" и до ден днешен!

 

6) Неймар в ПСЖ


Идва ред и на най-скъпия играч в света. Неймар да Силва Сантош Жуниор изгрява съвсем млад с екипа на бразилския Сантош, като скоростта и техниката му го правят един от най-желаните играчи в Европа. В крайна сметка за подписа му се преборва тимът на Барселона и кариоката пристига на Камп Ноу, продължавайки да играе на изключително ниво. До тук нищо изненадващо. Само че през лятото на 2017г. новобогаташите от ПСЖ променят историята. Само няколко месеца по-рано Неймар е главно действащо лице в ОНЗИ мач между "каталунците" и парижани, където "принцовете" са позорно елиминирани след победа с 4:0 в първата среща и загуба с 1:6 в реванша. Мълвата е, че именно там президентът и финансов благодетел на френския тим Насер Ал-Хелайфи е взел решение да се сдобие с Ней в редиците си. Самият играч пък е амбициран до краен предел да спечели Златната топка, което според него не може да се случи, докато той се подвизава в сянката на гения Лео Меси. И все пак откупната клауза на Неймар е 222 милиона евро, а парижани не могат да платят тези пари без да нарушат финансовия феърплей. Все пак от ПСЖ измислят някаква бясна схема, по която парите не идват от тях, а от представители на самия играч, сякаш той сам се откупува, каквито са законите в Испания. Така Барса няма друга опция освен да остави Неймар да си тръгне, което е най-шокиращото събитие във футболния свят през годината.

 

5) Диего Марадона в Наполи


Сякаш на Барса им е генетично заложено да изпускат топ-играчи. Освен гореспоменатия Неймар, "каталунците" оставят да напуснат още имена като Ривалдо, Роналдо, Луиш Фиго, а може би най-гръмкото от тях - Диего Армандо Марадона. "Божията ръка" пристига на "Камп Ноу" директно от Бока Хуниорс, където прави фурор. Разбира се, по онова време Барселона са далеч от това, което са в момента. Годината е 1982-ра, а времената на Дрийм тийм-а на Йохан Кройф все още не са дошли. И все пак дон Диего решава да акостира в каталунската столица. Техничната му и сърцата игра веднагически го прави любимец на местната публика, но в типичен свой стил, той не пропуска да се забърка и в редица скандали. Марадона вече е на нож с ръководството на Барса, но финалът за Купата на Краля през 1984г. е апогеят на напрежението. Аржентинецът получава зверска балтия в краката от страна на съперников играч и започва физическа саморазправа с него. Боят става масов, а грозните сцени се разиграват пред очите на самия крал на Испания Хуан Карлос. За всички е ясно, че Марадона ще напусне, но не се знае къде ще отиде и кой ще го приеме, въпреки буйния му нрав. Оказва се, че това е скромният по това време тим на Наполи, който никога в историята си не е ставал шампион. Южняците плащат за дон Диего рекордните 10,5 милиона долара и той акостира на "Сан Паоло". Останалото, дето се вика, е история.

 

4) Сол Кембъл в Арсенал


Винаги е неприятно когато даден играч сменя един отбор с кръвния му враг, но когато става дума за лондонските клубове, това си е направо непростимо! За разлика от миланските грандове, които не се свенят да си разменят футболисти, в Англия това се приема за абсолютно предателство. Сол Кембъл е лидер, капитан и звезда на Тотнъм Хотспър във втората половина на 90-те години и е считан за един от най-добрите бранители в Европа. Когато през лятото на 2001г. договорът на Кембъл изтича, той отказва да го поднови, защото по онова време "шпорите" завършват в средата на таблицата, а той желае да играе в Шампионската лига. Колкото и болезнено да е това за феновете на тима, те по всяка вероятност биха приели решението на защитника, още повече че интерес към него не липсва. Само че Кембъл взима скандалното решение да подпише с най-големия враг на Тотнъм - Арсенал, възползвайки се от правилото "Босман". От един от най-обичаните и уважавани играчи на "Уайт Харт Лейн", Сол моментално се превръща в същински предател и хвърля привържениците на "шпорите" в див амок. Цялата футболна общественост на Острова е в абсолютен ступор. Едва ли някой някога ще прости този ход на Сол Кембъл, като при всяка негова визита на "Уайт Харт Лейн" с екипа на Арсенал, той е освиркван бурно, а в първия такъв случай дори е посрещнат с банери "Юда"!

 

3) Роналдиньо в Милан


Обръщаме внимание, че по време на този трансфер, съставът на Милан е един от най-силните в Европа и няма нищо общо с жалкото подобие на отбор, което "росонерите" са в момента. И все пак това си бе изненадващо! Роналдиньо е един от най-големите магьосници в топка с крака в историята на играта, а неговата важност за тима на Барселона едва ли може да се опише с думи. Той помага на "каталунците" да излязат от огромната дупка, в която са изпаднали след края на 90-те и началото на новия век, превръщайки се в една от най-добрите им придобивки въобще. Рони вече е изградил репутация за себе си с изявите си във френския ПСЖ, което привлича интереса на Барса. "Каталунците" надцакват (както се оказва в последствие) Манчестър Юнайтед за подписа на кариоката и той пристига на Ноу Камп за да прави велики неща. И ги постига! Две титли на Испания, Шампионската лига, Златната топка... Роналдиньо определено е най-актуалната фигура във футбола в онези дни. Само че страстта му към нощния живот и купоните му изяжда главата. Формата му рязко спада и Барса решава, че трябва да се отърве от него. Продава го на Милан, което изненадва мнозина, тъй като към кариоката интерес има и от новобогаташите Манчестър Сити. Рони отказва договор на стойност 8,5 милиона паунда на година от "гражданите" обаче за да продължи да се състезава в Шампионската лига. Слуховете около него са, че той пропуска 8 от 50 тренировки за Барса в последния си сезон там. Това не пречи на "росонерите" да му предложат по 5 милиона паунда на година за да го имат в редиците си. В онези години Калчото е безмилостно доминирано от градския съперник Интер, но Рони все пак успява да спечели Скудетото за сезон 2010/11 и въпреки че е далеч от най-добрата си форма, магическите му отигравания радват тифозите на "дявола".

 

2) Луиш Фиго в Реал Мадрид


Помните ли за онзи вид непростими трансфери, за когото споменахме преди малко? Е, този е точно такъв. Даже в тълковния речник срещу "непростим трансфер" трябва да седи тази история. Луиш Фиго е един от най-талантливите външни полузащитници във втората половина на 90-те и един от основните фактори, които дърпат Барселона нагоре, въпреки отявлената криза, която "каталунците" изживяват. Португалецът пристига на "Камп Ноу" през 1995г., като няколко седмици преди това се забърква в сериозен скандал, подписвайки едновременно договори с италианските Парма и Ювентус, което води до забрана да играе на Апенините. Барса подава ръка на Фиго и му помага в този труден за него момент. В замяна, халфът остава в каталунската столица 5 години и помага на тима да спечели общо 7 трофея, включително и КНК през 1997г. През лятото на 2000г. обаче любимецът на местната публика се превръща в една от най-омразните фигури за феновете на Барса. Новият президент на Реал Мадрид Флорентино Перес решава да започне изграждането на своя "Галактико" и Фиго е първият в новия му проект. Офертата от 62 милиона евро покрива клаузата за откупуване в договора на португалеца, така че от Барса са безсилни да спрат този трансфер. Единствено Фиго може да откаже, но не го прави. Той преминава на "Бернабеу" за огромна изненада на всички футболни фенове на "Стария континент". Този трансфер едва не става повод за война в Каталуния. Местните фенове отказват да приемат преминаването на любимеца си в най-големия си враг. Още в първата му визита на "Камп Ноу" с бялата фланелка, Фиго усеща повсеместния гняв на близо 100 000 каталунци. Те го обиждат нон-стоп и го замерват с всевъзможни предмети, включително мобилни телефони, бутилки от уиски и дори печена свинска глава! Отчаян, той моли за смяна, само и само да се спаси от заслужен линч...

 

1) Кристиано Роналдо в Ювентус


Събитие от точно миналото лято, което едва ли скоро ще бъде забравено. Не защото Ювентус е малък клуб, а просто защото изглеждаше невъзможно Кристиано Роналдо да напусне Реал тъкмо след като "белият балет" е спечелил трета поредна купа на европейските шампиони! На "Бернабеу" обаче бързо загубиха почва под краката, когато едва ден след този епохален триумф, треньорът Зинедин Зидан обяви, че ще напусне в търсене на нови предизвикателства. Никой не предполагаше обаче, че след 9 години на невиждани успехи, португалската звезда ще последва Зизу на изхода. Жълтите медии всяка година спекулират с напускане на Кристиано, като винаги обявяват като главни причини финансови разногласия, напрежение между играча и треньора или президента и т.н. Е, когато през лятото на 2018г. тези информации започнаха отново да заливат спортните сайтове и вестници, никой не им обърна голямо внимание. Само че този път се получи историята с лъжливото овчарче. Оказа се, че Роналдо и представители на Ювентус са във връзка още от преди края на сезона, като португалецът е бил обработван да се присъедини към "старата госпожа" независимо от развръзката във финала в Шампионската лига. И все пак никой не вярваше, че Кристиано ще напусне, но той все пак го направи. Като главна причина той изтъкна това, че вече не се чувства желан и специален на "Бернабеу", докато теорията на Флорентино Перес относно раздялата бе, че "седмицата" е поискал ново увеличение на заплатата, което му е било отказано. Каквато и да е истината, фактът бе, че Роналдо пристигна на "Ювентус Стейдиъм" с трансфер за около 100 милиона евро. В резултат от това, Реал Мадрид направи най-слабия си сезон от доста време насам, записвайки нулева година, а Кристиано помогна на "бианконерите" да спечелят Скудетото за осми пореден път.


Най-странните натурализации във футбола

Гласували: 3, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига