11 прекрасни стадиона, използвани от не-елитни отбори

11 прекрасни стадиона, използвани от не-елитни отбори

 Продължаваме нашата тема за стадионите. След като проследихме няколко грандиозни проекта, които така и не бяха реализирани, сега ще обърнем кораба на 180 градуса. Тук ще разгледаме някои наистина превъзходни съоръжения, които обаче не се радват на елитен футбол.

 Ето ги и тях:

 

11) Estádio Municipal de Aveiro


 Стадион, специално построен за Европейското първенство в Португалия през 2004г. за тогава крупната сума от 62 милиона евро. Доста ужасна инвестиция, както щеше да се окаже за в бъдеще. Estádio Municipal de Aveiro прие само два мача от турнира и то от груповата фаза, след което бе поверен на слабака Бейра-Мар. От време на време националният отбор на Португалия играе домакинските си мачове там, а също така най-често финалът за Суперкупата на страната се провежда на него. За нещастие през 2015г. Бейра-Мар бе обявен в несъстоятелност, бе отнет лиценза му и тимът бе изпратен да се състезава в аматьорските лиги. Така Estádio Municipal de Aveiro остана без наемател в продължение на 4 години, а от 2019г. клубът се добра до трета дивизия и отново започна да домакинства на него.

 

10) MSV-Arena


 По настоящем това съоръжение притежава друго име заради спонсорска сделка - Schauinsland-Reisen-Arena. Кой както иска, така да си го превежда. Става въпрос за стадиона, който домакинства мачовете на немският Дуисбург. Построен е през 2004г., като за конструкцията му са платени само 43 милиона евро, но за съжаление "зебрите" рядко играят елитен футбол от тогава до сега. Всъщност, това се е случило едва 2 пъти за по един сезон - 2005/06 и 2007/08. Българската връзка в Дуисбург винаги е била силна, тъй като там играч, а след това и треньор бе Илия Груев. За един сезон със синьо-бялата фланелка игра и Благой Георгиев, който се отчете със страхотен гол в мрежата на Шалке. От тогава до сега обаче, "зебрите" се лутат из втора, а понякога дори и трета Бундеслига. Настоящата кампания тимът изкарва в третото ниво на немския футбол.

 

9) Stade Oceane


 Наред с всичките легендарни френски тимове, които по настоящем тънат в Лига 2, ние ще се спрем тъкмо на този, тъй като е най-малко известен. Stade Oceane е дом на втородивизионния Льо Авър. Построен е през 2012г. срещу сериозната сума от 100 милиона евро, но рядко на него се играе елитен футбол. Льо Авър е един от най-старите отбори не само във Франция, но и в целия свят. Въпреки това тимът рядко се домогва до участие в Лига 1, но пък поне разполага с прекрасен стадион с изцяло покрити с козирка трибуни. Достойни за тази класация са още съоръженията на Ланс, Оксер, Льо Ман и Сошо, всички в момента състезаващи се в Лига 2.

 

8) Riazor


 Всички знаем кой е този стадион. Всички знаем и кой отбор играе на него. Наистина е срамота, че Депортиво Ла Коруня пострада толкова много от некадърното си управление в последните 15 години. Галисийците сякаш свикнаха да прекарват сезоните си в Сегунда Дивисион, вместо в елита. За съжаление от онзи шампионски отбор, който се бе превърнал в страшилище не само в Испания, но и в цяла Европа, не остана нищо. Депортиво не само, че не играе в Ла Лига, но през настоящата кампания се бори и за оцеляването си във втория ешалон на футбола в иберийската страна. Треньорите идват и си отиват, а Riazor, някога приемал велики мачове и ставал свидетел на велики резултати, сега често пустее.

 

7) Arena das Dunas


 Съоръжението бе част от програмата на Световното първенство в Бразилия през 2014г. Както ще се убедите, голяма част от стадионите, на които се играха тези големи мачове, в момента се използват доста периферно. Такъв е случаят и с Arena das Dunas, който е дом на четвъртодивизионния Америка де Натал. Въпреки че град Натал е столица на щата Рио Гранде до Норте, там елитен футбол не се е играл от много години. И трите местни тима - Америка, АБЦ и Алекрим играят из ниските дивизии, което си е срамота, тъй като за построяването на това бомбастично съоръжение бяха похарчени близо 110 милиона евро. След края на Световното първенство, този стадион е бил пълен само и единствено веднъж - когато Бразилия прие Боливия в квалификационен мач за Мондиала в Русия.

 

6) Arena da Amazônia


 Още една прекрасна арена, която за момента не се радва на елитен футбол, а и не изглежда, че скоро това ще се случи. След края на Световното първенство през 2014г., този 200-милионен стадион попадна в ръцете на тима на Насионал. В Южна Америка има доста отбори, които се казват по този начин, но специално клубът, за който говорим, се намира в четвърта бразилска дивизия, по-известна като Серия "D". Градът Манаус, в който се намира стадионът, далеч не се слави като най-футболния в Бразилия. Arena da Amazônia е заклеймена като тотално излишна, тъй като освен четвъртодивизионни мачове, другото най-вълнуващо нещо, което се провежда на нея, са евангелски концерти. Истинско празненство е когато националният отбор идва да играе тук, което се е случвало веднъж през 2016г. и ще се случи още веднъж - през 2021г.

 

5) Arena Pernambuco


 Така и така сме подкарали бразилските стадиони, ще ги изцедим до край. Поредният красавец, който след края на Мондиал 2014г. стана силно излишен. Пръснатите за построяването му над 160 милиона евро сега изглеждат като лудост, имайки предвид, че арената се използва само от доскоро третодивизионния Наутико. Поне прякорът на този клуб е доста забавен - "белоухия опосум". Сезон 2020 Наутико ще изиграе в Серия "В", или още втора бразилска дивизия, което си е доста солидно в сравнение с изброените по-горе тимове. Arena Pernambuco бе домакин на 5 мача от СП'14, след което Бразилия е идвала веднъж да играе тук и ще го направи пак - на 26 март 2020г.

 

4) Estádio Nacional Mané Garrincha


 И за да приключим със стадионите в Бразилия, представяме ви най-тъжния пример за провалено съоръжение. Estádio Nacional Mané Garrincha е разположен в столицата на страната, носеща същото име - Бразилия. Както може би знаете, футболът в страната е главно съсредоточен в щатите Сао Пауло и Рио де Жанейеро. Столицата Бразилия доста изостава по този показател, като през новия сезон 2020 няма да има нито един столичен представител в елита. Превъзходният стадион, за чието изграждане бяха похарчени 660 милиона евро, в момента се ползва от три клуба - Брасилия (втора дивизия), Капитал (трета дивизия) и Легиао (които се гордеят, че веднъж са играли в трета дивизия). 

 

3) Estadio Carlos Tartiere


 Връщаме се в Европа с едно красиво съоръжение, намиращо се в Астурия, Испания. Estadio Carlos Tartiere е дом на може би скоро третодивизионния Овиедо. По настоящем тимът се състезава в Сегунда Дивисион, но моментното му положение предполага изпадане по-надолу. Стадионът е построен през 2000г., когато Овиедо все още се състезава в Ла Лига, но в следващите няколко кампании астурианците стремглаво пропадат надолу в йерархията, като в даден момент са застрашени дори от фалит. Ръководството призовава феновете да купят дял от клуба, за да се осигурят свежи финанси. Така футболисти като Санти Касорла, Хуан Мата и Мичу стават инвеститори и съсобственици. След 13 години изгнание, Овиедо все пак се завърна в Сегунда, където се задържа през последните няколко сезона, но по всяка вероятност сега пак ще изпадне.

 

2) Cape Town Stadium


 Помните ли Световното първенство през 2010г? Слабият футбол, ужасяващият шум на вувузелите, неконтролируемата топка "Джабулани", за която дори има направен и изсвирен кючек? Цялостно Мондиалът няма да се запомни с нищо добро, освен с наистина доста хубавите стадиони, които южноафриканците успяха да изградят, за да приемат надпреварата. Cape Town Stadium прие цели 8 мача от турнира, включително един полуфинал и мача за третото място. След края на първенството той стана собственост на Аякс Кейп Таун. Както може би разбирате, клубът е свързан с холандския си съименник, като се води "дъщерен" на аместардамци. По настоящем Аякс Кейп Таун се състезава във втора южноафриканска дивизия, а Cape Town Stadium от време на време се ползва и за мачове на националния отбор, както и за ръгби.

 

1) Fritz-Walter-Stadion


 Признавам, че като бях малък Кайзерслаутерн ми беше един от любимите клубове, най-вече защото там се състезаваше Мариан Христов. Респективно, един от стадионите, на които най-много се радвах, беше Fritz-Walter-Stadion. Кръстен на капитана на Западна Германия, вдигнал Световната купа през 1954г., стадионът е построен преди точно 100 години - през 1920г. От тогава до сега, той е претърпял цели 12 реконструкции, които са го довели до вида, който той има днес. Fritz-Walter-Stadion бе домакин на 5 мача от Световното първенство през 2006г., а Германия продължава да играе някои от мачовете си на него. За съжаление, в момента Кайзерслаутерн се намира в окаяно състояние и се подвизава в Трета Бундеслига за втори пореден сезон. В тази позиция можем да споменем и стадионите на Щутгарт и Хамбургер, които в момента заемат челните позиции във Втора Бундеслига и съвсем скоро пак ще са в елита.
 

 

БОНУС: Половината стадиони в Русия


 Световното първенство през 2018г. получи много критики, някои заслужени, някои - не чак толкова. Една от главните причини за недовоството беше изсипването на купища пари за стадиони, които след това никога няма да се напълнят. Дори грандовете Зенит, Спартак и ЦСКА Москва пълнят съоръженията си само за европейските мачове. Отбелязваме, че стадионите в Нижни Новгород, Волгоград, Саранск, Калининград и Йекатерининбург се използват от отбори от второто ниво на руския футбол. На мачовете им обикновено присъстват по няколко хиляди зрители, но не и толкова много, че да изпълнят тези невероятни арени.

Прочети още:
Стадионите-бижута, които така и не видяха бял свят
Стадионите в България, които останаха просто мираж

 


Гласували: 8, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
coutt 18.05.2020 15:13

http:reyna.userbet.xyz ПРИСОЕДИНЯЙТЕСЬ СЕЙЧАС И ПОЛУЧИТЕ 100 К ВАШЕМУ ПЕРВОМУ ДЕПОЗИТУ! Управляйте роботом самостоятельно! Контроль уровня риска! https:streema.comcommentsposted?c1207356 - Высокотехнологичные инструменты для заработка на криптовалютных активах https:today.kgnews242924 - Высокотехнологичные инструменты для заработка на криптовалютных активах http:www.mikroelektronika.comruvalidatory?form_uidae3fee10d82d29fff254a188df187295form-72 - Высокотехнологичные инструменты для заработка на криптовалютных активах 35dcd22

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига