През последните години в световния футбол усилено се налага технологията ВАР. Мненията за него са крайно разнопосочни - някои твърдят, че елиминира грешките и човешкия фактор, а противниците му негодуват. Според тях технологията накъсва излишно играта, отнема емоцията от вкараното попадение, както и отсъжда спорни ситуации, върху които иначе не бихме се фокусирали, като милиметрови засади и докосвания с ръка в изграждането на атаката. В настоящата статия ще Ви предложим списък от седем странни футболни правила, които не просъществуваха дълго.
Две точки за домакинска победа, три за успех на госта
През 1981 година английската лига е първата в света, която въвежда три точки за победа. При три точки отборите имат мотивация да търсят победата по-усилено. През 1983 година обаче "Алианс Премиър лийг", позната днес като Конференциите променя правилото и въвежда свое собствено: за домакинска победа се присъждат 2 точки, а за такава на госта - 3.
На теория звучи отлично: гостуващите отбори няма да се окопават и това ще доведе до много голове в срещите. През следващите години Лигата на Конференциите опровергава тезата, че класирането не лъже. При нормални правила Бат Сити щяха да са шампиони през сезон 1984/85, но завършват 4-ти. След като не се подобряват резултатите на гостуващите тимове, правилото е отхвърлено през 1986/87.
Без засади от фаулове
След провала с горното правило от Конференцията се чудят как да подобрят футбола в дивизията и мачовете да станат по-резултатни. През сезон 1987/88 се ражда нова гениална идея - да няма засади при фаулове.
Липсата на голове озадачава управата - шампионът от предния сезон Скарборо вкарва едва 64 гола в 42 мача. Така идеята е при директно изпълнение на пряк свободен удар да няма засади.
На практика какво се получава: всеки пряк свободен удар праща топката в наказателното поле, където се получава меле, прилягащо повече на ръгбисти. Вместо да доведе до повече голове, правилото прави мачовете ужасяващи за гледане и отпада едва след няколко седмици.
Дузпи от 32 метра
В опит да угодят на публиката в САЩ, организаторите на Северно Американската Футболна Лига излизат с "гениална" идея: всеки мач, завършил наравно , отива в продължения, където важи правилото на "внезапната смърт".
Ако и в следващите 30 минути не падне попадение, срещата минава в иновативно изпълнение на дузпи: топката се залага на 32 метра (35 ярда) от голлинията и играчите имат 5 секунди за да я пратят в мрежата.
Вдъхновено от наказателните удари в хокея, правилото опитва да е американската алтернатива на европейските дузпи. В повечето случаи обаче "дузпите" представляват удари от голямо разстояние или изтекло време, преди да се е стигнало до изстрел.
Правилото изчезва заедно с НАСЛ през 1982 година, но е възродено със създаването на МЛС през 1996 година. Слава Богу, през 1999 най-после отпада.
Преместването на топката с 10 метра
През 2000-та година реферите във Висшата лига имаха правото да наказват защитаващите се при пряк свободни удари отбори, местейки точката на изпълнение с около 10 метра по-близо до вратата. Правилото е въведено, за да се ограничат стари номера като местене на стената или изритване на топката.
Правилото свършва работа и мръсните номера се ограничават до минимум. От друга страна, хитрите играчи почнаха да спорят със съдията, за да премести топката по-близо до вратата им. Така за атакуващите играчи става по-трудно да прехвърлят стената и да пратят топката в мрежата от близко разстояние.
ФИФА реши да премахне правилото чак през 2005 година.
Тъч с крак
Конференциите отново се оказват тестова зона за абсурдни правила във футбола. През сезон 1994/95 в тогавашната "Диадора лига", настояща Южна Конференция, се въвежда правилото, според което тъчовете се изпълняват с крак.
Нововъведението е пробвано на младежкото Световно през 1993 година, като се смята че то е по-натурално за играта. Няма нужда играчите да се навеждат, за да хванат топката с ръце и могат да изпълняват бързо тъчовете, което да изненадва отбраните. От ФИФА очакват къси пасове, които да направят играта по-красива и атрактивна.
Получава се обаче друго: голяма част от отборите използват ситуациите като фаулове и пращат центрирания дълбоко в наказателното поле. Голяма част от треньорите недоволстват от нововъведението. Мениджърът на Сейнт Албанс Сити Алан Кокрам дори заплашва играчите си, че ще уволни всеки един, който изпълни тъч с крак. Правилото е отменено след само един сезон.
Златен гол
Въведено през 1993 година, правилото за Златен гол е футболния еквивалент на внезапната смърт в НХЛ. Правилото е просто: който вкара в продълженията, печели моментално срещата.
ФИФА смята, че правилото ще прати отборите в атака, знаейки че един гол ще им донесе победа и ще избегнат рулетката на дузпите. Познайте какво става: в повечето мачове и двата отбора паркират автобустите и играят свръх предпазливо, знаейки че най-малката грешка може да е фатална. Сред най-запомнящите се златни голове е финалът за Купата на УЕФА през 2001 година. Тогава Ливърпул побеждава Алавес с 5:4, като златен автогол си отбелязва Делфи Гели. Правилото отпадна през 2002 година.
Сребърен гол
Целяща да надгради над Златния гол, УЕФА въвежда Сребърен гол през 2003 година. Въведено е, за да ограничи дузпите след редовно време. Правилото гласи, че ако даден отбор вкара през първото продължение, то опонента му може да се върне в мача само до края на първото продължение. Ако не успее - двубоят свършва в 105-та минута.
Получава се същата ситуация като със Златния гол - предпазлива игра и паркиране на автобуси. Един от най-запомнящите се мачове е 1/2-финала на Евро 04, когато Гърция елиминира силния състав на Чехия със сребърен гол, дело на Траянос Делас. Скоро след това сребърният гол е премахнат.
Българският пример
Разбира се, и България има с какво да се похвали, що се отнася до абсурдни футболни правила. И не, няма да говорим за формата на Ефбет Лига през последните години. Става въпрос за периода между 1984 и 1987 година. Тогава за нулево равенство не се дават точки на нито един от двата отбора. Целта е тривиална - по-атакуващ футбол, повече голове и повече радост за феновете. И познайте какво става - в голяма част от мачовете, които са 0:0 малко преди края, двата отбора си разменят по едно попадение и печелят по една другарска точка.
Това за нулевото равенство в БГ беше точно обратно,мача започва,отборите си менкат по едно голче и започва идтинският мач!
Отговори 0 0