Българските клубове „имитатори“: когато малките ни отбори заимстват емблемите си от световните грандове (III част)

Българските клубове „имитатори“: когато малките ни отбори заимстват емблемите си от световните грандове (III част)

 Завръщаме се с третата част от култовата поредица. Въпреки че изглеждаше сякаш сме успели да покрием голям процент от българските „имитатори“, се оказа, че все още има немалък брой неотразени емблеми, които, случайно или не, доста наподобяват тези на реномирани клубове по света.

ПФК Септември (София)

 Клубът има значителна история в българския футбол, която датира от 1944г. Най-паметният им сезон несъмнено е 1959/60, когато завършват на пета позиция в първенството и печелят Купата на България. Що се отнася до емблемата им, тя е претърпяла няколко промени през годините, а познатият днес вариант от 1988г. много наподобява този на Спартак (Москва).

ФК Извор (Горски извор)

 Ако сте попадали на предните две части от поредицата, отлично знаете, че българските отбори по някаква причина много обичат емблемата на Барселона и измислят всевъзможни начини да я ползват като своя. Ето го и поредния любител на логото на „каталунците“, който към момента се намира в Югоизточната Трета лига. Клубът обаче има сериозни амбиции за професионален футбол, а това включва смяна на наименованието на отбора през идния шампионат, като тимът ще носи името на основната фирма-спонсор – „Саяна“. Дали емблемата ще претърпи някакви промени – предстои да разберем.

ФК Искър (Герман)

 Интересен избор за заимстване на емблема, а и трябва да признаем – донякъде сполучлив. Клубът е просъществувал в професионалната родна футболна йерархия за по-малко от 3 сезона, но след тях ще остане логото им, което е интересна интерпретация на това на бразилския Фламенго. Единствено житните класове с ниска резолюция идват малко в повече.

ФК Пристис (кв. Долапите; Русе)

 Тук дори е възможно не всички да знаят кой е първоизточникът на емблемата. Русенски клуб от този квартал е имало и в миналото, но подновяването на дейността му в българския футбол се случва през 2015/16. През същия този сезон и тяхната нова емблема вижда бял свят, която почти не се различава от тази на друг аматьорски отбор – „ФК Юнайтед ъф Манчестър“. Английският отбор е създаден през 2005г. от група привърженици на Манчестър Юнайтед, които решиха да оттеглят финансовата си подкрепа за „червените дяволи“ след откупуването на клуба от семейство Глейзър.

Сокол (Крислово)

 Тимът от южното село Крислово е основан през 2009г. и от дълги години се намира в долните позиции на Б областната северна подгрупа на Пловдив. Навярно най-интересното нещо за отбора е, че от самото си създаване има емблема, която е досущ като тази на италианския Лацио.

Спортинг (Бенковски)

 Още един отбор, който освен че е в близост до Пловдив, се намира в най-ниските нива на родния футбол. Самото име също подсказва кой е грандът, вдъхновил направата на тяхната емблема. Спортинг (Бенковски) вече не съществува от няколко години, но все още можем да видим логото им, което е точно копие на съименниците им от Лисабон.

Странджа (Малко Търново)

 Пореден изчезнал от българската футболна карта клуб, чийто корени обаче датират от доста години назад. Отборът започва своето функциониране през 1963г. и се състезава в Бургаска зонална група. Тогава логото и името им са съвсем различни. В новата история на клуба обаче името се сменя от „Странджански миньор“ само на „Странджа“, а емблемата им почти не се различава от старата на шотландския Селтик.

ФК Шипка 1955 (Мало Конаре)

 Тук дори не става въпрос за плагиатстване от футболен клуб, а от цяло първенство. Трудно е да се определи в кой момент отборът, който се състезава в Б окръжна северна подгрупа, се сдобива със своята последна емблема, но тя е точна репрезентация на логото, което английската Висша лига ползва в периода 2007 – 2016.

Ботев (Пловдив)

 Отново завършваме поредицата с популярен клуб, който няма особена нужда от представяне, затова директно се насочваме към историята на тяхното лого. През първите години от създаването на отбора емблемата е претърпявала множество промени, като най-популярната версия тогава е самостоятелният щит с черно-жълти райета. 1917г. е годината, в която емблемата придобива сегашния си вид благодарение на художника Мирослав Дечев. Тя обаче се оказва доста сходна с тази на Рапид (Виена), които никога не са променяли своето лого в 122-годишната история на клуба. В края на 2018 се заговори за завръщане на старата емблема на Ботев (Пловдив), но това така и не се случи.

Очаквайте скоро IV част...


  Прочетете също:  


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
Рапид 09.03.2021 20:05

Рапид приема сегашната си форма на емблемата през 1919 година, като допреди това носи емблема в първите си цветове - синьо и червено. Формата на значката на Ботев Пловдив е модерна за тогавашното си време и много клубове я ползват. Най-известния измежду тях е СК Велика Сърбия (станал после Югославия, а сега Црвена звезда).

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Моля, развържете кесията!
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър