Напускането на Лео Меси през лятото отвори огромна дупка в атаката на Барселона. Въпреки привличането на доказано име като Серхио Агуеро, както и опитен боец в лицето на Люк де Йонг, Барселона определено изпитва трудности пред гола. Последното нулево равенство с Кадис само потвърди трудностите и подчерта отново проблемите на каталунците. Мартин Брайтуейт няма качествата и класата да води атаката на Барселона, а Филипе Коутиньо едва ли някога ще бъде опция в атака, поне докато Роналд Куман е начело на каталунците. Предвид трансферната политика на клуба, и в частност финансовите затруднения, е съвсем логично Барселона да прибегне отново до услугите на Ла Масиа, както и да инвестира в бъдещето с трансфери на млади и перспектвивни футболисти. През последните два сезона станахме свидетели на подобни сделки с трансферите на Йосуф Демир (под наем, Рапид Виена), Роналд Араухо (Бостън Ривър, Уругвай) и най-вече Педри (Лас Палмас), чиято стойност вече се оценява на 72 милиона евро! В този ред на мисли, Барселона си осигури услугите на турския тийнейджър Емре Демир от Кайзериспор, като договорът на 17-годишния полузащитник ще влезе в сила от следващата година. И точно тук става интересно – откупната клауза на Демир е 400 милиона евро! Но кой точно е Емре Демир и струва ли 400 милиона евро??
За разлика от Португалия, Аржентина и Бразилия, Турция не е страна от където произлизат множество футболни таланти през последните години. Сред ерата на Фатих Терим и футболисти като Емре Белозуглу, Хакан Шукур, Нихат, Тугай Керимоглу и Юмит Давала, броят на талантите от южната ни съседка не е особено голям. Не оспорваме таланта на Ченгиз Юндер, Озан Кабак и Мелих Демирал, но нито един от тях не може да влезе в графата на топ талантите в световен мащаб. В този ред на мисли, какво накара Барселона да погледне към турския пазар и по-конкретно към Демир. От една страна, турското първенство определено се развива през последните години и е съвсем нормално все повече клубове да произвеждат таланти. От друга страна са техническите характеристика на Демир. Той е само на 17г. и държи рекорда за най-млад голмайстор в турската лига с гола си срещу Генчлербирлиги през 2019г., когато е едва на 15г. и 299 дни. Демир притежава силен ляв крак и се подвизава като типичен плеймейкър. Ръст от 175 см, което му дава достатъчна подвижност и нисък център на тежестта. Завидна техника и добър демараж с топка в крака са основните му качества.
Цената платена за него (2 милиона евро) не е относително висока и по-никакъв начин не определя тези 400 милиона евро откупна клауза. Предвид сравнително ограничените му изяви, не можем да потвърдим, че тази клауза е и базирана на какъвто и да е опит или изяви. Неоспоримо е че има талант, но тук изниква и друга въпросителна в уравнението и тя е начина по който Барселона развива таланти през последните години. В края ерата на Шави, Иниеста, Бускетс, Меси, не се виждат много таланти от Ла Масиа пробили в първия отбор. От друга страна не се наблюдава и ясна политика в привличането на таланти с цел интегриране в първия отбор. Ален Халилович е добър пример от близкото бъдеще който показва, че в последните години Барселона не се справя много добре в скаутското звено. Има и една по-различна гледна точка, която идва от различните медии в Турция, които са сравнително скептични към таланта на Емре Демир и го определят като доста надценен маркетингов продукт. Дали Емре ще е поредното попълнение в новата гвардия на Барселона?