Еволюция на футболните обувки

Еволюция на футболните обувки

 В днешно време футболистите, освен спортисти, също така са рекламни лица, модни икони, модели за подражание.
Те са предпочитани от рекламодателите заради своята популярност, харизма, младост и начин на живот. Вече не е новост даден играч да сключи колосален договор с някой от големите производители на футболна екипировка.
 Nike, Adidas, Puma рекламират своите продукти чрез най-изявените и обещаващи таланти в играта. Но днес ще ви върнем малко назад във времето, когато е нямало милиони от реклама, за да носиш обувките на някой международен консорциум.

 Когато в средата на 19 век традиционните игри с топка за английските колежи и училища се трансформират във футбол, заедно с дебели плетени гамаши и тежки шапки, първите играчи носели кожени работни ботуши, твърди и тежки. Първите отбори представлявали основно фабрики, транспортни компании или корабостроителници, чиито работници използвали същите обувки за игра, с които работели в предприятията. Тези обувки най-често са направени от лошо обработена многослойна кожа и се плъзгат по тревата.

 Било е много трудно да се движиш с такива обувки, така че в първите години се играе футбол почти на място, просто топката се е изритвала с максимална сила, а неща като финт са били химера.

 През 70-те години на по-миналия век няколко компании започват да произвеждат специализирани обувки за футбол. Това са обувки, изработени от плътна кожа, стигащи до горната част на глезена. Дълго време се е смятало, че само високите обувки могат да предпазят футболистите от удари по краката, които никак не са липсвали по онова време.

 Носовете на тези първи футболни обувки са подсилени с шапки, изработени от допълнителни слоеве кожа, защото по онова време единствената техника на удари и пасове е с върха на обувките. Подметката на обувките била специално изработена високо: кожата по повърхността им ставала много мокра по време на дъждове. В наши дни любителите на дългите походи носят подобни обувки. Те тежели по 550 грама всяка.

 В онези години дренажната система на футболните тревни е все още в зародиш. Максималното подобрение на игрищата представлявало полагането на парчета трева върху слой пясък и камъни, но в цяла Англия имало едва няколко такива терена. Всеки дъжд превръщал терените в големи блата. А обувките на играчите ставали двойно по-тежки и полепнали с кал.

 През 1886 г. Etent Patent Boot Stud пуска реклама за футболни обувки с шипове на подметката, в които е използван цитат на активен играч, който твърди, че шиповете са „прекрасно подобрение на футболните ботуши, подходящи за всяко време“. Първите подобни шипове били направени от метал, дърво и пресована кожа.
 През същата година Английската футболна асоциация (ФА) изготвя набор от футболни правила и закони. Параграф 13 е посветен на обувките: „Не е позволено да се играе с отворени пръсти, железни чинии или гутаперча подметки на обувките.“

 След пет години, ФА оформя специален указ, който обхваща футболни обувки с шипове. Уточнено е шиповете да са от кожа, да стърчат не повече от половин инч (1,27 см), а крепежните елементи да са на едно и също ниво с подметката. По този начин, десет години преди началото на ХХ век, играчите получили футболни обувки с шипове - но още много различни от обичайните за днес.

 Външният вид на футболните обувки не се е променил от десетилетия. 

 Професионалните футболисти импровизират, за да направят неудобните твърди обувки много по-поносими. Много играчи закупували един или два размера по-малки обувки, едва ги обували на краката си и взимали гореща вана. Кожата се опъвала, а обувките придобивали формата на краката на футболистите.

 Норман Крик, който тренира английския олимпийски отбор по футбол, описва по различен начин процеса в своята книга. “Половин час стояха на ръба на ваната с хладна вода и потапяха краката си с ботушите. След това ги оставяха да изсъхнат на стайна температура - не пред огъня - и след това ги намазваха добре с дубин. "  Дубинът е смес от восък, агнешка мазнина и масло.

 

 Всичко това  се променя през 1924 година. Тогава в малкото градче Херцонгенаурах, на 20 км от Нюрнберг, братята Адолф и Рудолф Даслер основават своята фабрика за обувки Gebruder Dassler Schuhfabrik.
 Година по-късно те са първите в Германия, които започват да произвеждат кожени спортни обувки с ръчно ковани шипове. По-късно Адолф и Рудолф разработват дизайна на взаимозаменяеми шипове с различна дължина, които могат да се променят в зависимост от метеорологичните условия. На Олимпиадата през 1928 година бегачът Лина Радке печели златото с обувките на братя Даслер.

 Впоследствие Ади и Руди се скарали и всеки основал собствена продукция.
Аdidas и Puma.
 Дългогодишното съперничество между двете конкурентни фирми завинаги промени света на футболните обувки и година след година поставя нови стандарти за модерните обувки.

Прочетете също:
Аталанта - правилният начин да се прави футбол
Томас Гронемарк: човекът с най - странната професия в Ливърпул
Кулушевски: пътят до Торино


Гласували: 4, рейтинг: 4.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига