През 1998 г. шведският клуб АИК постига нещо невероятно и дори немислимо - те стават шампиони, като бележат най-малко голове от всички останали отбори в първенството. Клубът завършва сезона със скромните 25 гола в 26 мача. В днешната статия ще разглеждаме още такива куриозни случаи на шампиони, които се представят бездарно в атака, но въпреки това триумфират в края на сезона със златото.
АИК печелят титлата с 0,962 гола средно на мача, но в Европа това дори не е най-ниското такова постижение. Тази чест се пада на турския Трабзонспор, който вдига титлата със средно 0,833 гола на мач или 25 попадения в 30 срещи.
Световният рекорд в това отношение се държи от Адуана Старс. Ганайският тим печели първенството си през сезон 2009/2010 със скромните 19 отбелязани гола в 30 мача - средно 0,633! Именно Старс са клубът с най-слабото нападение в елита. Дори изпадналите Елевън Уайс бележат два пъти повече. Друг интересен факт за Адуана е, че това е първият им сезон, след като се завръщат в елита. За първи път в историята на Гана новопромотиран отбор става шампион.
Друг интересен случай, който трябва да споменем, е този със сенегалския Жана д'Арк. По подобие на останалите герои на тази статия, клубът също става шампион с по-малко голове от изиграни мачове (22 в 26). Тук те се отличават с факта, че завършват с второто най-добро нападение, тъй като през сезон 2000/2001 нито един от участниците в елита не успява да вкара повече голове от изиграните си срещи!
"Негативни" шампиони
В следващите параграфи ще се потопим в още по-абсурдни ситуации, тъй като ще разгледаме и шампиони, които триумфират с негативна голова разлика. Шокиращо е, но аналите на футболната история познават и такива случки.
Първия такъв куриоз идва от Бразилия, където Ф.К. Коритиба грабва титлата с 25 гола и допуснати 27 (в 29 срещи). Те триумфират с голова разлика от -2. За капак те записват едва 12 победи. В останалите си мачове те регистрират 7 равенства и цели 10 загуби.
Ал Райан е друг такъв отбор, който може да се "похвали" с титла при негативна голова разлика. През сезон 1983/1984 те печелят катарската лига с 15 вкарани попадения и 19 допуснати от 12 мача. Повечето са допуснати в трите им загуби за сезона.
Уолтър Ферети от Никарагуа пък имат честта, да са един от най-слабите шампиони в което и да е първенство в историята. През сезон 2000/2001 шампионатът на страната се решава в три етапа. Първият такъв включва всичките десет тима, като тези, завършили в топ 5, продължават напред. Уолтър Ферети едва се класират с техните 7 победи, 5 равенства и 6 загуби. Те завършват пети, което им дава право да играят в следващата фаза. В нея клубовете играят домакинство и гостуване срещу всички останали и тук бъдещите шампиони допускат 17 гола и регистрират 2 победи, 2 равенства и 4 загуби. Показателите им са достатъчни, за да завършат четвърти и да получат право да играят на 1/2-финалите, където ги чакат директни елиминации.
Там те успяват да се доберат до 0:0 в първия си мач и 3:1 във втория, за да се изправят срещу Дирианген - тимът, който печели първата фаза на първенство и завършва втори във втората. Уолтър Ферети чудотворно се докопват до две нулеви равенства и в крайна сметка триумфират на дузпи, постигайки един от най-невероятните и неочаквани триумфи във футболната история. За целия шампионат те записват 10 победи, 10 равенства и 10 загуби и голова разлика -5 (40 вкарани, 45 допуснати).
Но дори и Уолтър Ферети не могат да се поздравят със званието "най-ужасен шампион". Тази чест се пада на Атъмс от Южна Корея. През 1986 г. те стават шампиони с 6 победи, 9 равенства и 7 загуби и вкарани 20 гола при допуснати 24. Форматът на лигата е сходен с този на описания по-горе на Никарагуа.
Останалите отбори, които са печелили титлата с негативна голова разлика са Пласа Амадор (+51, -55) и Тайпауър (+9, - 11).
Прочетете също: