Падението и трагичното настояще на Стяуа Букурещ

Падението и трагичното настояще на Стяуа Букурещ

 Основан през 1947г. под името Спортна Асоциация на Армията Букурещ, а впоследствие прекръстен на Стяуа, отборът се превръща в страшилище в Румъния и в конкурент за челните позиции в Европа. Тимът от столицата има на сметката си 57 титли на домашна сцена (Първа Дивизия – 26, Купа на Румъния – 23, Суперкупа на Румъния – 6, Купа на Лигата – 2). Големия си успех Стяуа постига преди 34 години, когато вдига най-значимия си трофей в историята – КЕШ. Те побеждават Барселона при рулетката на дузпите и така стават първият отбор от Източна Европа, добрал се до подобен триумф. Интересен факт от финала е, че само две от всичките осем изпълнени дузпи са отбелязани. В герои за тима си се превръщат остриетата Мариуш Лакатуш (футболистът с най-много титли на Румъния в историята, 10) и Гаврил Балинт. Как един толкова успешен клуб затъва вдън земя и стига до селските нива на футбола в Румъния? Има ли история? Има ли бъдеще? Какво е сегашното състояние на тима? Кои са истинските Стяуа? Можем ли да очакваме възраждане от пепелта? Ще се опитаме да дадем отговор на тези и още въпрос, но нека първо разгледаме първоизточника на проблема.

Сагата Джиджи Бекали

 Всичко започва в началото на 21-ви век, когато настоящият собственик на припознатия от много фенове, ФКСБ, става президент на клуба. Джиджи Бекали е румънски политик и бизнесмен, най-известен покрай дните си като собственик на Стяуа. Бекали става едноличен собственик на клуба на 6 февруари, 2003г., откупувайки 51% от акциите на тима от Букурещ. Противоречиви бизнес-дела, съмнителни сделки, дискусионни становища по световни теми, както и десетки дела за измама и незаконни схеми бележат времето му като титуляр на акциите на Стяуа. По онова време, в периода 2003-2011, Стяуа си печели титлите в домашното първенство, добира се до няколко трофея от купата на страната, стига до полуфинал на Купата на УЕФА през 2006г., загубен драматично от Мидълзбро, но никой не обръща сериозно внимание на финансовото положение на клуба. Отборът тъне в дългове, а Джиджи Бекали усърдно продължава да прави съмнителни сделки на гърба на Стяуа. През 2013г. той е осъден на 3 години затвор заради нелегална сделка между него и румънското правителство. Диктатурата на Бекали е главната причина феновете на тима да се разединят, след като много от привържениците не са съгласни с действията и решенията, касаещи така любимия им клуб.  

Как Стяуа загуби името и логото си?

 През 2011г. Министерството на отбраната на Румъния съди клуба, задето използва нерегламентирано емблемта и името на тима, създаден през далечната 1947г. Тъй като създаването на отбора е пряко свързано с румънската армия, както и с Министерството на отбраната, съдът взема решение в тяхна полза, като отнема логото, цветовете и името на клуба по легални причини. През декември 2014г. тимът от челния ешелон играе домакинските си срещи без име, изписано на таблото с резултати, като на негово място феновете могат да прочетат единствено „Домакин“. Джиджи Бекали извършва куп нелегални сделки, смятайки, че парите ще могат да замаскират действията му. През 2017г. клубът от Първа Дивизия се преименува от Стяуа Букурещ на ФКСБ (Футболен Клуб на Стяуа Букурещ). През същата година, армията създава своя тим Спортен Клуб на Армията Стяуа Букурещ, започвайки участието си от Четвърта Лига. През 2018г. УЕФА и Румънския Футболен Съюз зачитат ФКСБ като прек наследник на успехите на Стяуа през годините. Година по-късно обаче тимът от Четвърта Дивизия, Стяуа Букурещ, печели на първа инстанция делото за титлите на тима преди той да стане собственост на Бекали (1947-2003). Решението не е окончателно, но по всичко личи, че успехите и автентичността на клуба ще отидат при отбора, лутащ се из ниските нива на румънския футбол. Доста вероятно е и голяма част от феновете на ФКСБ да поемат в тази посока, когато веднъж завинаги се разреши дискусионната ситуация с идентичността на Стяуа.

Настояще:

 Към момента, считан от мнозина за прекия наследник на великия тим от 20-ти век, Стяуа Букурещ се подвизава в Четвърта Дивизия - Юг на Румъния. Отборът от столицата влезе в румънските и световните медии, след като решаващото дерби за промоция между Стяуа Букурещ и Академия Рапид през сезон 2017/18 бе посетено от 36,000 души (снимката отгоре). През изминалия сезон 2018/19 Стяуа спечели първенството в област Букурещ, като остана само на крачка от възможността да се бори за промоция, след като в решителния мач от плейофите те загубиха с минималното 0:1 от Кармен Букурещ след автогол в 26-та минута. През настоящия сезон 2019/20 отборът оглавява класирането в своята дивизия, а мач след мач става все по-доминантен и лека-полека загатва, че мястото му е сред най-добрите на Румъния. Предвид неприятно развилата се ситуация покрай Ковид-19, Румънската футболна федерация реши да даде възможност на 42 отбора, разделени в 14 мини-групи по 3 отбора, да се борят за промоция в Лига 3. Всеки тим ще представлява различен окръг в Румъния, като Стяуа ще бъде представител на окръг Букурещ. Срещите ще се играят от 17:30 на неутрален терен в началото на август (1, 5, 9 август). Потенциални съперници на гранда от Румъния са отбори от окръзи Яломица и Гюргево. Имайки предвид, че през сезона Стяуа размазва опонентите си с двуцифрени резултати, то почти не може да има съмнение, че те ще бъдат един от отборите, спечелили си промоция за Лига 3 наесен.

Бъдеще:

 Стяуа Букурещ ще трябва да измине дълъг и отъпкан с множество перипетии път, преди да успее да възвърне своя статут в челния ешелон на страната. Тимът от столицата разполагаше с всички шансове да спечели промоция за Трета Лига, но първенството беше спряно поради повишаващата опасност от Ковид-19. Впоследствие се разбра, че все пак възможността е налице и Стяуа ще трябва да изиграе няколко двубоя на високи обороти, за да се изкачи в йерархията на румънския футбол. Каквото и да се случи в плейофните фази, феновете на тима са наясно, че славните времена от края на 20-и век може и въобще да не се завърнат. В крайна сметка, фактът, че Стяуа си има заместник в Първа Дивизия допълнително допринася за трудната ситуация в която се намира прекия наследник на легендарния тим. Именно в това се коренят и проблемите с бъдещото възраждане на отбора.

Нов стадион:

 Преди наличието на всички тези драми около Стяуа Букурещ, тимът играе двубоите си на стадион „Стяуа“ в периода 1974 – 2015. Впоследствие, след наказанието и разединението на клуба, ФКСБ (Футболен Клуб на Стяуа Букурещ) се премества на „Арена Национала“, докато Стяуа Букурещ играе на по-малките си терени в долните дивизии. През 2017г. започва проектът по изграждане на нов стадион на клуба от Букурещ. Година по-късно, стадион „Стяуа“ е сравнен със земята, за да се изгради новото модерно съоръжение. Стадионът ще служи както на Стяуа Букурещ за домакинските им двубои, така и ще бъде използван за събития от по-голям мащаб като Евро 2021. Намиращо се в Гeнча, Букурещ, съоръжението струва колосалните 95 милиона евро и може да побере 31,254 зрители по трибуните. Очаква се до края на 2020г. строежът да бъде завършен и от догодина да влезе в експлоатация.   

БОНУС:

 Любопитното в цялата сага е, че в ранните си години Джиджи Бекали е симпатизирал на вечния съперник на Стяуа – Динамо Букурещ. Дали пък целия този хаос не е някакъв пъклен план на един привърженик на вражеския клуб? Само можем да гадаем, а в същото време да се надяваме отборите на Стяуа Букурещ и Рапид Букурещ да се завърнат в най-високото ниво на футбола в Румъния, защото тези грандове не заслужават да играят дербито си в Четвърта Лига.


Гласували: 16, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички