Преди да погледнем отборите в родния футбол с най-несполучливи емблеми е важно да отбележим, че изкуството е субективно и не е задължително да сте съгласни с нашето мнение. В следващите редове ще опитаме да предоставим градивна критика, примесена с хумор от запазената марка "От Засада".
ФК Димитровград
Признаваме, че има и далеч по-несполучлива емблеми в тази класация, но проблемът, който имаме с тази на ФК Димитровград е, че малко прилича на тези, които се генерират на футболни игри като PES или Football Manager, когато разработчиците нямат лиценз за истинските отбори и вместо това ползват най-изтърканите възможни. Логото на отбора е без отличителен характер и е лишено от всякаква оригиналност. Общо взето е Кирстен Стюарт ("Здрач") на спортните емблеми.
Царско Село
Емблемата на столичния клуб е странна комбинация от 2D заден фон и 3D обект и двете не работят добре заедно. Още повече, че обектът е топката от Шамионската лига - турнир, в който Царско Село едва ли някога ще получи шанс да се състезава. В добавка към това в горната част на логото намираме четири звезди. Във футбола е прието отборите да добавят една звезда на емблемата си за всеки 10 шампионски титли. Явно и с топката и със звездичките, ръководството на Царско Село завява бъдещите си амбиции, които може и да бъдат постигнат горе-долу в следващите 1000 години.
Интер (Добрич)
Една от най-умопомрачителните емблеми в този списък, чиито детайли трудно могат да бъдат обяснени рационално. Първо ни прави впечатление, че в дизайна са разположени две топки - една за фон, приличаща на гумените топки "Страйкър", а втората служи за точка над английското "i" в името Интер. Проблемът тук е, че Интер е изписано с главни букви на латиница, което ще рече, че то не се нуждае от точка. Формата, която обгражда цялата тази недомислица, също е неразгадаема за човешкото съзнание.
Горски Извор
Очевидно тази емблема е копие на тази на Барселона и големият проблем е, че създателят ѝ може би трябваше да провери значението на символите в нея. Кръстът вляво е този на Сан Жорди - покровителят светец на Каталуния, а вдясно е каталунският флаг. Може би село Горски Извор се идентифицира с испанската област и желае да премине към нея?
Сливнишки Герой
Не искаме да дразним фенове на Сливнишки Герой, които ще прочетат това, но емблемата на любимия им тим е поразяващо грозна. Шрифтът, който е избран за буквите "С" и "Г" е ужасен, а решението да се вкарат цветовете на българския флаг е несполучливо, защото са в рязък контраст със сините краски на останалия дизайн. Без каквато и да е симетрия в горната лява част е сложен и гербът на град Сливница.
Янтра (Габрово)
- "Кое е най-отличителното за нашия клуб?"
- "Идея нямам. Името започва с "Я"?"
- "Перфектно, това слагаме на емблемата, но гледай да е най-завъртяното и грозновато "Я"!"
ФК Добруджа (старата емблема)
През 2019 г. Добруджа отбеляза 100-годишен юбилей и отборът представи новата си емблема по този случай. Ние искаме да ги поздравим за този ход, защото предишното лого на клуба не бе от най-приятните за окото - топка "Страйкър", ужасяващ шрифт и разбира се, житен клас.
Ботев (Ихтиман)
Какофония от цветове и форми - "Б" не е добре центрирано; житен клас и футболна топка, която нелепо е натъпкана до огромната буква, сякаш да напомня на играчите какъв спорт играят в случай, че забравят по време на мач.
Шумен 2007
Съвет за бъдещите графични дизайнери на емблеми: Ако името на отбора ви вече е изписано в дизайна, няма нужда да слагате огромна буква вътре в него. Манчестър Юнайтед нямат огромно "М" в тяхната емблема, например. Също така спрете да ползвате футболна топка модел "Страйкър"!
Септември (Симитли)
Същата като на Септември (София). Нестандартната форма е интересна, но съдържанието в нея е изтъркано и неоригинално - буква и топка. Използва се от всеки втори български отбор, особено от по-ниските нива.
Янтра (Полски Тръмбеш)
Още една емблема, която изглежда като автоматично генерирана за видео игра, която няма лиценз за даден отбор.
Септември (Тервел)
Не ни е ясно защо толкова много тимове добавят българското знаме в логото си. Те не са национални отбори и едва ли често играят срещу чужди съперници, така че не се броят за международни представители на родината ни.
Павликени
И тук намираме класиката в жанра - топка "Страйкър", но дизайнерите шокиращо са пропуснали да "треснат" и едно огромно "П" по средата ѝ. Революционно!
Хасково 1957
Отново ненужно поставяне на българското знаме и фигурата на топката. Ироничното е, че без тези два елемента емблемата не е лоша и е отличаваща се. Още едно доказателство, че понякога по-малко е повече.
Борислав (Първомай)
Графични дизайнери: Кирил и Методий.
Прочетете също:
Ивайло, занимавай се с нещо друго. Това не го можеш.
Отговори 4 1