Трагедия от бялата точка: Топ 10 решаващи дузпи, пропуснати в последната минута

10. Раул срещу Франция (1:2)

На Евро 2000 младия Раул Гонзалес пропуска уникален шанс да хвърли 1/4-финалът срещу Франция в продължения. Минути преди края на срещата стражът на "петлите" Фабиен Бартез събаря играч на "Ла Роха" Резултатът е 1:2 и Раул застава зад топката с възможност да спаси надеждите на Испания.

Нападателят дори не успява да уцели очертанията на вратата и Испания отпада от турнира.

9. Лионел Меси срещу Севиля (Краен резултат: 0:0)

През сезон 2011/2012 Барселона и Реал Мадрид са замесени в една от най-жестоките си битки за титлата на Испания. Мачът на Барселона срещу Севиля е в сравнително ранен етап от сезона, но трите точки от всяка една среща са ключови в нажежената надпревара.

В последната минута каталунците получават дузпа, която води до огормни разправии и дори червен картон и изглежда, че цялата ситуация отнема от фокуса на Лео и когато най-после той получава шанс да изпълни наказателния удар... пропуска.

В края на сезона Реал Мадрид триумфират с титлата на Ла Лига.

8. Кенеди срещу Кардиф (Краен резултат: 0:0)

Мачът на Кенеди срещу тима от Уелс е един от най-слабите в цялата му кариера. По това време той е под наем в Нюкясъл и някак успява да се превърне в първия играч от 8 години, който не успява да запише нито един точен пас за цяло полувреме. Също така той извършва нарушение, достойно за директен червен картон, но някак се измъква безнаказано.

"Свраките" все пак трябва да доиграват последните 30 минути от срещата с човек по-млако, след като Исаак Хейдън е изгонен и успяват да устискат до 0:0. В последната и пета минута от продължението на срещата, те получават невероятен подарък от съдбата - дузпа.

Кенеди застава зад топката и вместо да разстреля вратаря с топовен шут, той я праща ниско и по земя. Нийл Етридж я спасява с лекота и по този начин дори се превръща в първия страж, който спасява поредни дузпи в първите си два мача от Висшата лига.

7. Адемола Лоокман срещу Уест Хем (Краен резултат: 1:0)

В това лондонско дерби от Висшата лига Уест Хем успяват да вкарат първия гол в срещата в 91-ата минута, дело на Сучек. "Чуковете" обаче трябва да гризат нотктите си буквално до последната секунда на срещата, защото съперникът им получава шанс да върне гола и да избяга с точката.

За щастие, Адемола Лоокман се заема със задачата да се изложи пред цял свят. За момент той си помисли, че е Йохан Кройф или пък Зинедин Зидан и се опита да прехвърли вратаря, който спокойно прибра кълбото в ръцете си.

6. Кристиан Бентеке срещу Борнемут (Краен резултат: 2:2)

Проблемите на Бентеке пред вратата на съперниците са добре документирани от футболните статистици. Нападателят е толкова фрустриран, когато тимът му получава шанс да грабне победата срещу Борнемут (при резултат 2:2), че решава да грабне топката от регулярният изпълнител Лука Миливойевич и да сложи край на сушата си.

Сърбинът вече се е разписал от бялата точката през първата част и той и съотборниците му напразно умоляват Бентеке да премисли решението си.

Тъмнокожият нападател обаче е устремен да се изложи и точно това прави. Той изпраща топката право в плонжа на Бегович, който я отразява успешно и така Палас губят шанс за трите точки.

5. Пиер Воме срещу Египиет (Краен резултат: 1:1)

В мач от квалификациите за Световното първенство, Камерун се нуждаят от победа над Египет, за да циментират мястото си в турнира. При 1:1 те получават възможност да сторят именно това и то в 95-ата и последна минута.

Защитникат Пиер Воме се нагърбва с тази отгововнорст. По-късно той ще сподели, че регулярният изпълнител Ето'о е отказал да бие, заради критиките, които ще получи ако пропусне.

Пиер изпраща топката далеч от целта и пропускът му е приет толкова тежко, че той не играе за камерунския национален отбор цели четири години. В другата квалификация Кот д'Ивоар надделява над Судан и Камерун пропуска класиране на Световното в Германия.

4. Мирослав Джукич срещу Валенсия (Краен резултат: 0:0)

В наши дни Депортиво ла Коруня не могат да подушат титлата, но през 90-те години те бяха известни като "Супер Депор" - един от топ клубовете в Испания.

През сезон 1993/1994 тимът има уникален шанс да вдигне титлата, след като е лидер през голяма част от сезона.

В последният кръг от надпреварата Депортиво се нуждае от победа, за си гарантира короната от Ла Лига срещу Валенсия, които по това време са в средата на класирането. Вече се досещате на къде вървят нещата...

При 0:0, в последната минута от срещата, Джукич получава възможност да запише името си в историята на Ла Коруня със златни букви. Той се засилва и... пропуска.

Супер Депор взимат само един пункт от срещата и завършват сезона с равни точки с Барселона - по 56. Благодарение на по-добрите си показатели, каталунците стават шампион на Испания.

Мирослав Джукич все пак триумфира с титлата, но след цели 7 години и то като футболист на Валенсия. Депортиво печелят единствената Ла Лига в историята си през сезон 1999/2000.

3. Дон Гивънс срещу Уолсол (Краен резултат: 1:0)

В края на сезон 1980/1981 Шефилд Юнайтед са намират в третото ниво на английският футбол и само на един мач от изпадане в четвърта дивизия. За щастие, те се нуждаят само от точка, за да се спасят срещу директен съперник за оцеляването - Уолсол.

"Остриетата" дори имат далеч по-добра голова разлика от съперника и дори са единственият тим от дъното, който е вкарал повече, отколкото е допуснал.

Събитията в срещата на са благоприятни за тях. В последната минута те са в губеща позиция и когато получават дузпа, Дон Гивънс (пристигнал в клуба преди едва два месеца) се нагърбва с отговорността да спаси отбора си. Къдравият футболист обаче пропуска и Шефилд изпадат.

2. Асамоа Гиан (Краен резултат: 1:1 )

Мачът, който успя да накара цяла Гана да намрази Луис Суарес.

В този 1/4-финал от Световното първенство в Бразилия през 2010 ганайците имат историческа възможност да се класират на 1/2-финалите на турнира за първи път в историята си.

В последната 120-а минута те получават шанс да отбележат, но Суарес избива топката с ръка от голлинията и получава червен картон.

Напрежението пред Гиан е твърде голямо и той пропуска от дузпата. Топовният му удар се отбива от горната греда, което довежда до нова плеада от дузпи за двата отбора. Там Уругвай излиза победител и завършва турнира като един от топ четирите отбора.

1. Антони Нокаерт срещи Уотфорд (Краен резултат: 2:2)

Този трагичен момент от историята на Лестър Сити е документиран в нашата първа книга "5000 към 1: Как Лестър Сити превзе лигата".

В онзи момент обаче, "лисиците" са намират във втория ешелон на английския футбол и играят плейоф срещу Уотфорд за влизане във Висшата лига.

Почти цялото редовно време е изтекло, а те водят в резултата с 2:1 и като гости се радват на повече попадения на чужд терен, след като са изгубили домакинството с 0:1. В този момент Лестър не се нуждаят от дузпата, защото така или иначе продължават, ако редовното време и добавените минути изтекат, но пък, щом съдията я отсъжда, нямат причина да я връщат. Това, което следва, е един от най-драматичните обрати в историята на английския футбол.

Феновете в жълто чакат с присвито сърце финалния пирон в ковчега на амбициите им за влизане в елита. Нокаерт се засилва и удря топката ниско по земя, но тя е отразена от Мануел Алмуния с крака. Трудно е да се повярва, но тя се връща при Нокаерт, който само трябва да разстреля падналият страж. Играчите на Уотфорд изглеждат примирени със съдбата си и повечето от тях дори не си правят труда да спринтират в наказателното поле.

Когато обаче Алмуния спасва и втория удар на играча на Лестър, един от бранителите в жълто успява да изрита топката в предни позиции и да стартира контра атака за тима си, която е трудна, за да се опише, затова ще ви оставим да се насладите на видеото. Ако Антони Нокаерт просто бе изпратил топката над гредата и в някоя от високите трибуни, най-вероятно отборът му щеше да грабне победата.

Трябва да похвалим Лестър Сити, които въпреки този сърцераздирателен момент, намират сили да се изправят на крака и да спечелят Чемпиъншип през следващия сезон, а влизането им в елита в последствие води до тяхната първа и до този момент единствена титла в историята на Висшата лига. Те са аутсайдер при коефициент 5000/1, но въпреки това триумфират с трофея. Ако в този момент те бяха победили Уотфорд, не се знае колко различна щеше да е историята им.