Проблемите в клуба са големи, а 19 юни е датата, в която се надигна отново онова жълто-зелено недоволство към известната фамилия. Явно и този път феновете няма да останат безучастни към случващото се. Лесно е да се скочи на ръководството, но е важно да се разбере, колко всъщност е голям проблема “Глейзър” за Манчестър Юнайтед.
Притеснително е, че тази кампания отново ще отшуми и няма да се даде достатъчно гласност на проблемите. Ако клуба се подсили с няколко качествени попълнения, ако бъдат спечелени няколко мача, тогава голям процент от тези, които подкрепят движението, отново ще затихнат. Футболните фенове са непостоянни, всички сме до известна степен, но ако всички знаят истината за тази собственост, има абсолютно нулев шанс това да изчезне. Не, ако подпишем Неймар, ако не спечелим Висшата лига, бъдещето на Манчестър Юнайтед е сериозно застрашено и феновете трябва да разберат мащаба. Надявам се, че този пост дава на всеки един поглед върху това колко е голям този проблем.
Заредете се с търпение, защото статията е дълга, а нещата в нея са автентични и внимателно подбрани. Статистика е от Red News.
ТЕКУЩИ ДЪЛГОВЕ: 550 милиона евро
Според последните отчети за 2019 г., сегашният дълг на Манчестър Юнайтед възлиза на 550 млн. евро. С идването на Глейзър през 2005 г. дълговете на клуба са 600 млн. евро, което означава, че дългът е намалял само с 49 млн. евро за 14 години.
В ИНТЕРЕС НА КЛУБА: 853 милиона евро
Tази цифра трябва да показва инвестицията в клуба, но това представлява сума за обслужване на задълженията, които Глейзър внесоха в клуба. В тази цифра не влиза таксите за преструктуриране на дълговете - общата такса е неясна, но със сигурност е по-висока. За да придобиете яснота за сумата и какво реално е трябвало да се случи с нея, ще дам прост пример - за 13 години Глейзър трябваше да инвестират само в играчи тази сума.
За да не ви заливам с цифри ще обобщим сумата - Дългът на клуба достигна до над 778 млн. евро. През 2010 г., което беше почти критично. Сегашният дълг е само с 49 млн. евро по-малък от този, когато Глейзър приключи придобиването. Със същата скорост Манчестър Юнайтед ще се нуждае от цели 158 ГОДИНИ, за да остане без дългове.
Недостатъчните инвестиции
Глейзър са тук от 14 години, въпреки че при сър Алекс Фъргюсън успехите идваха сравнително често, то инвестициите бяха ограничени. След пенсионирането на Фъргюсън, клубът се опита да догони конкурентите, благодарение на 8-те години на сериозни, но неправилни инвестиции. Манчестър Юнайтед има нетни разходи от само 174 млн. евро за 8 години при сър Алекс Фъргюсън - това са само 22 млн. евро на сезон!
През тези 8 сезона ръководството твърдеше, че няма достатъчно добри покупки на пазара. Знаем, че дори Руни постави под съмнение амбицията на Юнайтед. Очевидно беше, че „червените дяволи“ биват задържани. Докато Манчестър Сити изграждаше един от най-добрите отбори в света, червената част на Манчестър се примириха с подписването на Антонио Валенсия, който трябваше да бъде заместник на Кристиано Роналдо. Годината, в която градският съперник подписва с Агуеро, а Юнайтед подписа с Йънг. Средният нетен разход от 22 млн. евро на сезон за 8 години, за клуб с размера на Манчестър Юнайтед, е лудост. Може да се твърди, че Манчестър Юнайтед все още е бил успешен през тези години, но това не беше благодарение Глейзър. Кристиано Роналдо и Уейн Руни, да не споменаваме сър Алекс Фъргюсън, играеха ролята в тези славни години, всички от които бяха в „Юнайтед“ преди срива.
Друг добър пример за скорошните недостатъчни инвестиции в Юнайтед е процентът, който е изразходван за трансфери през последните 3 сезона;
Евертън - 60%
Ливърпул - 47%
Челси - 46%
Манчестър Сити - 43%
Тотнъм - 22%
Манчестър Юнайтед - 19%
Сега за неправилните инвестиции ...
От 2013 г. Манчестър Юнайтед са похарчили 631 млн. евро за играчи, включително и идването на Даниел Джеймс. Докато това е значително повече от предходните 8 години, все още е средно по 90 млн. евро на сезон. Като се има предвид, че „червените дяволи“ са похарчили 222 млн. евро повече от това само за лихвените такси по задълженията си, показва, че те са финансово ограничени. И все пак, да кажем, че 631 млн. евро е справедлива сума, която може да се похарчи за играчи в продължение на 6 години, което е в реда на нещата, но как е възможно тези пари да се изразходват толкова зле?
С Уудуърд начело, Манчестър Юнайтед е платил за среден калибър играчи и е подписвал още по-нелепи договори с треторазрядни футболисти. Макар и с най-лошия отбор в топ 6 на Англия, Манчестър Юнайтед е в топ 4 на най-висока заплати в Европа, пред тях са само Барселона, Реал Мадрид и Ювентус - цифра, която се смята за 347 млн. евро годишно или 7.2 милиона евро на седмица! Вижте някои от тези цифри ...
Алексис Санчес - 320 хиляди на седмица (нараства до 550 хил. на базата на изплатени бонуси)
Антони Марсиал - 277 000 на седмица
Ромелу Лукаку - 220,000 на седмица
Люк Шоу – 215 000 на седмица
Хуан Мата - 155 000 на седмица
Фил Джоунс – 135 000 на седмица
Фред - 135 000 на седмица
Ашли Йънг – 120 000 на седмица
Джеси Лингард – 110 000 на седмица
Маркос Рохо - 90000 на седмица
*сумите са в евро
Структурата на заплатите в Манчестър Юнайтед е извън контрол, стратегията за трансфери е хаотична, а общото чувство е, че който и да е мениджър, той няма последната дума за попълненията. Ако мениджърът искаше централен защитник, който струва 50 милиона евро, Уудуърд щеше да доведе по-евтината алтернатива, която е 30 милиона евро. Краткосрочно, спестява пари - дългосрочно, е необходима подмяна. И това всяка година. Освен ако не е име на звезда, Уудуърд не се интересува. От обратната страна, Сити и Ливърпул изхарчиха огромни пари за цели номер 1 на различните постове, които мениджърът е определил, като нужда от инвестиции.
Почти всеки трансферен прозорец Уудуърд допуска фрапантни грешки. Първата беше с идването на Фелайни при Дейвид Мойс, когато Юнайтед плати 3,5 милиона повече от клаузата за освобождаване на Фелини за последният ден на трансферното лято през 2013 година. Не само Мойс е бил разочарован от некомпетентността на хората над него, но и следващите трима мениджърите, на които е била показана вратата, са споменавали подобни проблеми – дали всички те бъркат?
В усилията си да задържи, колкото се може по-ниски разходи, Уудуърд създаде неконтролируема бъркотия в Манчестър Юнайтед.
555
Отговори 0 0