Емблемата на един клуб е това, което го отличава от всички останали. Тя би трябвало да е специална за всеки отбор и да символизира някаква част от историята. Само че някои по-малки тимове решават, че ще е по-лесно да натрупат популярност, ако заимстват емблемата на някой от големите клубове по света. Днес ще ви покажем една част от българските отбори, чиито ръководни фигури не са проявили особена креативност при направата на емблемата си.
Златия 2015 (Вълчедръм)
Започваме нашето пътуване из страната, като първата ни спирка е село Златия. То се намира в област Монтана, община Вълчедръм. В района от много години е имало отбор с името на селото, но малко след началото на сезон 2016/17 клубът бива закрит. На негово място обаче се появява Златия 2015 (Вълчедръм), чиято основна дейност е развитието на детско-юношеския футбол. Поглеждайки емблемата обаче, няма как да не си помислим, че основателите на тима от северозападното село са били силно повлияни от английския Съндърланд.
Ювентус 95 (Малчика)
Продължаваме с един сравнително известен отбор на нашите ширини. Селският клуб на Малчика е основан през 1946г., като през първите десетилетия на съществуването си е носил имената „Юнак“ и „Левски“. Всичко се променя през 1995г., когато тимът от Плевенска област получава разрешение от италианския гранд Ювентус да носи името му, както и да ползва тяхната емблема. През последните години „Ювентус 95“ (Малчика) е лидер в „А“ окръжна група на Плевен, а през изминалия шампионат се подвизаваше в третото ниво на българския футбол.
ФК Академик (Варна)
Тук намираме още един отбор с традиции в българския футбол. Академик (Варна) бива основан през 1949г., а само 4 години по-късно успява да влезе в първия роден ешелон. Въпреки че завършва на десетата позиция и цели 5 отбора са под него, Академик отпада в дебютната си година в елита на България, защото състава на „А“ група е намален от 15 на 14 тима, което означавало, че последните 6 отпадат. От там следва и отпадане от „Б“ група и последващо обединение с „Черно море“. През лятото на 2015 г. клубът е възстановен отново, като от тогава се предполага, че датира и новата им емблема, която няма как да не ни напомня за тази на каталунския футболен колос Барселона.
Вихър (Славяново)
Несъмнено най-разпознаваемият отбор от всички изброени заради успехите си в долните български първенства. През последните години клубът от околностите на Плевен неизменно е на призовите места в Трета лига и се бори за промоция във второто ни ниво. Отборът е създаден през 1957г., но годината, в която се появява интересната емблема, не е известна. Това, което знаем със сигурност, е, че тя поразително много прилича на тази на Байер Леверкузен.
Атлетик (Благоевград)
Тук изборът за емблема е доста изненадващ. В повечето случаи родните ни тимове решават да плагиатстват от най-големите имена във футболната игра, само че Атлетик Благоевград са изключение. Благоевградският тим вече не съществува, но през годините, в които е бил част от българския футбол, се е подвизавал със същинско копие на емблемата на английския Ипсуич Таун.
Динамо 2011 (Стамболово)
Натъкваме се на още един отбор, който не е успял да просъществува дълго. Създаден през 2011г., русенският клуб на два пъти става първенец на „А“ окръжна източна подгрупа, но поради финансови затруднения се отказва от участие в Североизточна „В“ група и прекратява съществуването си. Все пак обаче след тях остава емблемата им, която навярно е била инспирирана от Динамо Киев или Динамо Москва.
Барселона (Просеник)
Ето още един български отбор, адмириращ емблемата на Барселона… и не само нея. Тук креативността е избягала както при името и емблемата, така и при екипите, които са точна репрезентация на каталунските такива през сезон 2008/09. Емблемата от своя страна пък е абсолютно същата, която Барселона ползват в периода 1975 – 2002. Иначе Барселона Просеник бе участник в Бургаска западна „Б“ подгрупа до края на сезон 2017/18.
Олимпик (Бургас)
Ако имаше награда за най-колоритна емблема, заимствана от друг клуб, няма как отборът на Олимпик (Бургас) да не спечели отличието. За съжаление крайморският клуб просъществува за едва 1 година в „А“ окръжна Бургаска група, но ще бъдат запомнени с креативната версия на емблемата на Аякс.
Прочетете също:
- Българските клубове „имитатори“: когато малките ни отбори заимстват емблемите си от световните грандове (II част)
- 10 емблеми на отбори, които могат да ви разсмеят, ужасят, а защо не и двете
- Футболистите, които стават голмайстори на първенството, но отборите им изпадат
- Четирите пъти, в които Пеле е слагал вратарските ръкавици
Покажете и чорбаспор
Отговори 1 1