Футболисти, които започнаха да блестят късно (част 1)

Футболисти, които започнаха да блестят късно (част 1)

 В модерния футбол топ клубовете на Европа имат цели скаутски звена, които неуморно търсят под дърво и камък следващите супер играчи в света. Все по-често отборите прибягват до привличането на футболисти още в зародиша на техните кариери, за да могат да избегнат сериозните харчове за в бъдеще.

 Така все по-често виждаме трансфери на 18, 17 и дори 16-годишни хлапета, които почти веднага трябва да влязат в първия състав и да започнат да играят редом с играчи, по-възрастни от тях с 10, а понякога и с 20 години. 

 Понякога обаче се случва тъкмо обратното. Даден младеж не впечатлява с изявите си в юношеските си формации, но с течение на времето качествата му започват да се развиват все повече и повече, докато накрая стигне до най-високото ниво на футболната пирамида.

 Тук сме селектирали няколко подобни играча, които станаха звезди във футбола на доста сериозна футболна възраст. Ето ги и тях:

Неманя Матич
 Сръбската школа винаги е вадила и продължава да вади страхотни футболисти. Само бърз поглед към националния отбор на комшиите може да ни покаже имена като Душан Влахович и Никола Миленкович, които са сред най-исканите играчи в големите европейски колоси в момента, а са все още страшно млади. Не такъв обаче е случаят с Неманя Матич. Здравият разбивач на Манчестър Юнайтед започва кариерата си в село, близо до родния му град, а треньор там е баща му. Постепенно се изкачва по стълбичката и докато е футболист на словашкия Кошице впечатлява скаутите на Челси. Тогава той е едва на 21, но след само 2 мача за "сините" е даден под наем в "сателита" Витес, а в последстие и даден на Бенфика като разменна монета в трансфера на Давид Луис. Чак тогава Матич започва да показва класата, която познаваме толкова добре. След 3 години е върнат обратно в Челси, този път за 25 милиона евро. По това време той е почти на 26, но веднага се превръща във важна част от състава на лондончани, който печели титлите в Англия за 2014/15 и 2016/17, а веднъж сърбинът попада в идеалния отбор на Висшата лига за кампанията.

Дидие Дрогба
 Легендарният нападател на Кот д'Ивоар се мести във Франция още докато е на 5 години, тъй като чичо му е професионален футболист, но скоро се връща у дома, защото му липсва семейството. Когато е на 13 родителите му се местят с него във Франция, а той започва да се изявява в различни футболни академии. Професионалист става чак на 21, когато подписва с втородивизионния Льо Ман, въпреки че отива в града, за да учи висше образование за счетоводител. Първите му години са белязани от непрестанни травми, но постепенно навлиза във форма. На 23 пък е купен от елитния Гингам за някакви си 80,000 евро. Записва 11 мача и 3 гола в дебютния си полусезон в Лига 1, с което помага на клуба да избегне изпадане. През следващата кампания обаче търпението на треньорите е оправдано - Дрогба вкарва 17 гола в 34 мача, а Гингам завършват на рекордно висока за тях позиция в лигата - 7 място. Веднага е привлечен в Олимпик Марсилия за 4 милиона евро. Следва още един силен сезон за него в първенството и 19 гола в 35 мача, общо 32 в 55 мача във всички турнири. Той вече е на 26, а на вратата на Марсилия чука самият Жозе Моуриньо, който плаща близо 30 милиона евро, за да го доведе в Челси. Нататък историята е ясна.

Дадо Пършо
 Когато започва работа като автомобилен механик във Франция, едва ли хърватинът е имал някаква идея какво му е отредила съдбата. Роден в Задар, той минава през няколко школи, преди през 1991г. да му бъде открит сърдечен проблем, заради което е освободен от Хайдук Сплит. С формирането на хърватската лига през 1992г. обаче Пършо все пак се присъединява към тогава елитния Пазинка, изиграва 26 мача и вкарва 2 гола, докато е едва на 18. След края на сезона се мести във Франция, където да се състезава за втородивизионния местен Руен. Постепенно обаче отборът му пропада до аматьорските лиги и Пършо трябва да си намери и друга работа, за да се прехранва. Започва да ремонтира автомобили, като паралелно се мести в Стад Рафаелоа - друг нискоразрядан тим. На 22 е привлечен в елитния Монако от тогавашния треньор Жан Тигана, но седи цял сезон на пейката, а след това е даден под наем в слабака Аячо, намиращ се в трета дивизия. Пършо записва първия си мач за "монегаските" чак когато навършва 25 години, но головете му помагат на клуба да стане шампион на Франция. Бързо се налага като титуляр, а през 2004г. дори играе финал в Шампионската лига.

Лука Тони
 Италианецът може да не е бил механик или счетоводител, но той успява да смени цели 16 клуба в кариерата си. Серия "А" не е известна като първенство, в което се дава шанс на младите, затова той се състезава предимно във второто и третото ниво на футбола в страната, докато навърши 23. Тогава е привлечен в елитния Виченца, а година по-късно преминава в Бреша, където треньор е легендата Карло Мацоне, а в състава на "лястовичките" личат имената на Роберто Баджо и Пеп Гуардиола. Въпреки добрите си игри е продаден на Палермо, които по онова време се подвизават в Серия "Б". Там Тони забива 30 гола в 45 мача и помага на сицилианци да спечелят промоция за елита, където пък вкарва 20 гола в 35 мача. Следва първи голям трансфер за нападателя във Фиорентина, а по това време той вече е на 28 години. Сезон 2005/06 е може би най-успешният за него, след като става голмайстор на Калчото и печели "Златната обувка" на Европа, а след това става и Световен шампион. През 2007г. е купен в Байерн Мюнхен, докато е на 30 години. По-късно се завръща в Серия "А" и отново става голмайстор на първенството, вече 38-годишен...

Джейми Варди
 В интерес на истината, на Острова има много истории за футболисти, лутали се из дивизиите, които в последствие блестят във Висшата лига, но тази ни е любимата. Кариерата на Джейми Варди е добре известна на всички - как отритнатият от Шефийлд Уензди младеж започва работа в карбонова фабрика и паралелно с това играе за аматьорски тим на име Стокбридж Парк Стийлс, а освен това има проблеми със закона и започва често да пие и купонясва. Едва ли самият Варди някога е предполагал, че ще стане шампион, а в последствие и голмайстор на Висшата лига. Докато навърши 25, той все още играе в отбори извън футболната лига - първо за седмодивизионния Халифакс, а след това за шестодивизионния Флийтууд Таун. Вкарва общо 62 гола в 83 мача за два сезона и е привлечен в изпадналия в Чемпиъншип тогава Лестър. Първият му сезон при "лисиците" е толкова слаб, че нападателят дори мисли за отказване от играта, но за щастие мениджърът Найджъл Пиърсън и неговият асистен Крейг Шекспиър го убеждават да размисли. В резултат на това, Варди се превръща в истинска легенда на Лестър (а и на Висшата лига), забивайки 158 гола в 373 мача със синия екип, поне до момента.


  Прочетете също:  


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига