Проклятието на "Новия Меси" 

Проклятието на "Новия Меси" 

 През годините не един и двама млади и надеждни футболисти получаваха звучното прозвище "новия Меси". Разбира се, това са журналистически интерпретации, които обаче рядко имат общо с реалността. Всеки по-талантлив младеж, записал няколко по-силни мача, бива сравняван с великия аржентинец, но истината е, че никой поне до този момент не се е доближил поне малко до класата на "Бълхата".

 Тук ще проследим какво се случи с кариерите на най-известните играчи, заклеймени като "новия Меси". Предупреждаваме, че разочарованието ще е огромно.

Патрик Робъртс
 "Английският Меси", както веднага започнаха да го наричат на Острова. Робъртс е юноша на Уимбълдън и Фулъм, но бързичко бе прилапан от Манчестър Сити през 2015г. още на крехка за футбола възраст. Скоро обаче стана ясно, че младежът няма нищо общо с Меси. Той записа едва 3 мача за "гражданите", след което бе преотстъпван до безкрай в отбори като Селтик, Жирона, Норич, Мидълзбро, Дарби Каунти и Троа, преди през януари 2022г. окончателно да бъде продаден в третодивизионния Съндърланд. Вече на 24 години, едва ли Робъртс може да се сравнява не с Меси, но с който и да е младежки английски национал, играещ на неговия пост.

Боян Къркич
 Имаме цяла отделна статия за падението на Къркич. Той се появи на голямата футболна сцена малко след Меси, записвайки някои феноменални мачове за Барселона и подобрявайки някои от рекордите, поставени тъкмо от аржентинеца, като например този за най-млад голмайстор в историята на каталунския гранд. Също така Боян заби 10 гола в дебютния си сезон за "блаугранас" и бързо стана любимец на треньора Франк Рийкард. След това обаче легендарното лале напусна "Камп Ноу", а новият наставник Пеп Гуардиола не споделяше виждането на предшественика си. През 2011г. Боян бе продаден на Рома, а 3 години по-късно попадна в Стоук Сити. Клубовете, за които се състезаваше, ставаха все по-невзрачни, за да се стигне до 2021г., когато Боян подписа с японския Висел Кобе.

Мауро Сарате
 Веднъж президентът на Лацио, Клаудио Лотито, нарече Сарате "По-добър дори от Меси". Може би така той се опита да оправдае платените за играча 25 милиона евро, но въпреки безспорните качества на Сарате, той така и не защити твърденията на Лотито. В дебютния си сезон за "орлите", той вкара 13 гола в 36 мача, но това остана най-силната кампания в кариерата му. Последваха постни периоди в Интер, Уест Хем и Фиорентина, така че логично той изпадна от полезрението на футболната общественост. През 2018г. заигра за Бока, а в момента се подвизава в аржентински тим на име Платензе, чието прозвище е "калмарите"...

Райън Голд
 Някак си несериозно е футболист, подвизаващ се в Дънди Юнайтед, да бъде сравняван с Меси, но тъкмо това направи шотландската преса през 2013г. Така Райън Голд стана известен като "шотландския Меси", или "бебето Меси", а добрите му игри му издействаха трансфер в Спортинг. За 5 години в Лисабон обаче, той записа едва 5 мача за клуба, като през останалото време се състезаваше за дубъла или бе преотстъпван в по-слаби отбори като Витория Сетубал, Авеш и Фарензе. През 2019г. той окончателно бе оставен да си тръгне. В момента Голд е футболист на Ванкувър Уайткапс и на 26 години все още не е играл за националния отбор на Шотландия. 

Жерар Деулофеу
 През 2011г. младежът се превърна в истинска интернет сензация, а видеа с невероятната му техника обиколиха социалните мрежи. Разбира се, сравненията с Меси веднага започнаха, още повече, че Деулофеу бе кадър на Барса и каталунец по произход. Въпреки големите очаквания, мачовете му за първия отбор на "блаугранас" останаха някак невзрачни и той бе преотстъпен в Евертън, а след това и в Севиля, за да трупа минути, тъй като по това време в атаката на Барселона се подвизаваха страховити футболисти. Вместо да бъде привикан обратно, Деулофеу бе продаден на Евертън. През 2017г. Барса си го върна, но след едва един полусезон отново го пусна под наем, този път в Уотфорд. В момента Деулофеу е играч на италианския средняк Удинезе.

Ален Халилович
 Може би всички си спомнят онова русо 16-годишно хлапе, което записа дебюта си в мъжкия футбол не къде да е, а във "Вечното дерби" на Хърватия между Динамо Загреб и Хайдук Сплит. Приликите с Меси бяха наистина поразителни. Нисък и страшно техничен, Халилович бързо се превърна в обект на интерес от страна на редица големи клубове, но за него пътят бе един - Барселона. Зоран Мамич, треньорът на Динамо Загреб, вече бе определил Халил за "Играч от калибъра на Меси, ако не и по-добър." Хърватинът обаче записа един-единствен мач за Барса, преди да бъде преотстъпен на Спортинг Хихон, а след това и продаден на Хамбургер. След солидна обиколка на клубове, Халилович изкара сезон 2021/22 в Чемпиъншип с екипа на Рединг.

Рио Мияичи
 Японецът бе закупен от Арсенал още в юношеските си години, а след един крайно успешен наем във Фейенорд вече бе известен на футболната общественост като "японския Меси" и "Риодиньо". След като се завърна на "Емирейтс", той записа едва 7 мача за "артилеристите" в следващите 4 сезона, главно в турнира за Купата на лигата. Бе преотстъпван отново и отново, а игрите му бяха все по-малко впечатляващи. Накрая бе продаден на втородивизионния немски Санкт Паули. Последва и тежка контузия в коляното, която съвсем прати кариерата му в девета глуха. В момента се подвизава в Йокохама Маринос, но играе все по-рядко.

Такефуса Кубо
 През 2009г. едва 8-годишният Таке е избран за най-полезен играч на турнир, състоял се в Барселона. Така "каталунците" го привличат рано-рано в кариерата му и той започва да играе за детските им формации, но по-късно се разбра, че Барса са нарушили правилата на ФИФА при привличането му, което слага край на престоя му в Испания. Кубо се завръща в Япония, а след това е закупен от кръвния враг Реал Мадрид. Пратен е под наем в Майорка, после във Виляреал, после в Хетафе, после пак в Майорка... С всяка следваща година сравненията му с Меси затихват все повече и повече. Все още не се знае в каква посока ще поеме Таке наесен, но едно е сигурно - няма да е Мадрид.

Кристиан Атсу
 Стигаме и до "африканския Меси". Атсу се озовава в Европа доста рано и то в доста сериозен клуб - Порто, а през 2013г. е привлечен в Челси за около 4 милиона евро. Той обаче става жертва на лудата политика на лондончани да изпращат два автобуса с футболисти под наем всяка година. Така Атсу играе за Витес, Евертън, Борнемут, Малага и накрая Нюкасъл. Вече никой не говори за него като за "африканския Меси", а може би заслуга за това имат и головете му - едва 22 за 11 години. В момента Атсу се подвизава в Саудитска Арабия.

Хуан Итурбе
 Поредният аржентинец, който заради изявите си в един сезон бива сравняван с Меси. Итурбе бе един от най-впечатляващите играчи на Верона през сезон 2013/14, заедно с Лука Тони и Жоржиньо. И докато Жоржиньо бе трансфериран в Наполи, то Итурбе премина в Рома, което сложи и край на устрема му. През лятото на 2014г. всички искаха да го имат, а през лятото на 2015г. той бе пратен под наем в английския слабак Борнемут. Игра още в Торино, Тихуана, Пумас и Пачука, а в момента е футболист на Арис Солун.


Ето и още някои играчи, сравнявани с Меси:

Швейцарския Меси - Джердан Шакири: макар във визитката си той да има престои в грандове като Байерн, Интер и Ливърпул, той никога не е бил важна част от тях. В момента е на 30 години и играе за Чикаго Файър в МЛС.

Немския Меси - Марко Марин: трансферът му в Челси през 2012г. бе доста звучен, но той тотално разочарова със синята фланелка. След едва 6 мача за тима напусна, а сезон 2021/22 изкара във Ференцварош.

Ирландския Меси - Алан Джъдж: изявите му за Брентфорд между 2014 и 2019г. накара медиите в родината му да му лепнат този прякор. В момента "пчеличлите" са във Висшата лига, но Джъдж е прекалено зает да спасява Колчестър от изпадане.

Индийския Меси - Лалианзула Чангте: през 2015г. стана най-младият индиец, играл някога за националния отбор. Това обаче си остана върховото постижение в кариерата му, поне до момента. 

Гръцкия Меси - Янис Фетфацидис: дали заради сложното име или защото не показа нищо от качествата си, след като напусна родния Олимпиакос, Фетфацидис бързо бе забравен от всички. В момента играе в катарския Ал-Кор.

Иранския Меси - Сердар Азмун: някога Арсенал предложиха 2 милиона паунда за правата му, докато беше футболист на Ростов. Азмун обаче премина в Зенит, където спечели 3 поредни титли на Русия. През зимата премина в Байер Леверкузен. Въпреки това, той сякаш най-много заслужава сравненията с Меси...

Мексиканския Меси - Диего Лайнес: този пич е все още едва на 22 години, така че има време да ни изненада, но в Испания името му стана синоним на яловост - 55 мача и 0 гола за Бетис в Ла Лига.


  Прочетете също:  

 


Гласували: 1, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига