Топ 15 футболисти с най-много автоголове в модерната история на “А” група

Едно от най-неприятните събития за един футболист е отбелязването на автогол. Това е моментът, в който неволно предаваш доверието на съотборниците си, както и своите собствени фенове. Разбира се, може би най-култовият автогол в историята на родния футбол е този на Иван Вуцов, който пронизва собствената си мрежа в мач срещу Португалия на Световното първенство през 1966г. с летящ плонж. Днес обаче, ще говорим за клубен футбол и футболистите, които оглавяват тази класация в модерната история на българския клубен футбол.

Абсолютният рекордьор е само един с цели 3 попадения, а останалите след него могат да се “похвалят” с едва по 2. Ето ги и тях:

Топ 3

С какво следните играчи се отличават повече от другите? С факта, че на тях са им нужни значително по-малък брой игрови минути, за да реализират попаденията си.

3. Сабри Бумелаха - 2 гола

Алжирецът с френски паспорт се нужда от едва 24 двубоя, за да прободе на два пъти собствения си вратар. Първият му автогол е в среща на неговия Миньор Перник срещу Черноморец на 23 септември 2012г., а вторият само два месеца по-късно срещу Левски София. И в двата сблъсъка перничани губят.

2. Александър Събев - 2 гола

Алекс изпреварва Бухамела, като на него са му нужни едва 18 мача за Калиакра, за да попадне в тази класация. Това значи, че левият бранител бележи по 1 гол на всеки 719 минути игра. Той дори отбелязва последния двубой в кариерата си за Калиакра с гол в собствената си врата и при това Събев го постига в последната минута при резултат 2:2 с Локомотив София. Какъв начин само да се сбогуваш с феновете!

1. Владимир Зафиров - 3 гола

До този момент Владимир е единственият футболист в историята на родния клубен футбол, който е записал цели 3 автогола на сметката си. При него впечатляващото е, че той прави това с екипа на два различни клуба - Берое и Верея.

Първият му път е срещу Ботев Враца на 18 ноември 2011г., като именно Владо открива резултата в двубоя, но за негово щастие съотборниците му изравняват и в крайна сметка измъкват точката.

За втория си автогол Зафиров няма такъв късмет и тимът му губи с 1:2 от Локомотив Пловдив. В последствие бранителят напуска заралии в посока Верея, като за “зелените” той записва повече автоголове, отколкото нормални попадения (2:1).

С Верея Владимир Зафиров поставя своя рекорд в “А” група. Този път отборът, на който той решава да подпомогне, е Черно море. Варненци губят в резултата почти през цялото първо полувреме, но в последната минута от продължението Владо им удря едно рамо като продупчва собствената си мрежа, а през втората част домакините постигат пълен обрат.

Бонус: Интересни факти

Тимът, който е спечелил най-много от автоголове на съперникови играчи, е Левски София. Столичани са получили цели 19 такива подаръци. “Сините” са следвани от Черно Море (14) и Локомотив Пловдив (11) и ЦСКА (11).

Двата български отбора, които най-често се самонаказват, са Славия София (12) и Берое Стара Загора‌ (10).

От играчите с по 2 автогола присъства само един вратар, това е Витаутас Черняускас. Той добавя и към бройката на чужденци, вкарали си 2 злощастни попадения в родната лига. Двама от тях са от Алжир/Франция и един от Литва.

Най-колоритните чужденци играли в Югозападна България
Кои чудновати прякори на българските футболни персони си “партнират” най-добре?
Връща ли се Пирин там, където му е мястото?
Успешни чуждестранни треньори, които се провалиха в родния елит
Кои националности бележат най-много в българското първенство (в последното десетилетие)
Златан разкритикува академиите и “Плати за да играеш” системата на САЩ
Най-странните националности, присъстващи в българския футболен фолклор
Потенциалните дербита през следващия сезон
Бивш футболист на Ювентус разказва за пътя до България
УЕФА оповести нова директива, ето какво значи тя за футболна Европа
БФС прекрати сезона в Трета и Четвърта лига
Бившите шампиони, които спазват социална дистанция от титлата повече от половин век