Едно от най-неприятните събития за един футболист е отбелязването на автогол. Това е моментът, в който неволно предаваш доверието на съотборниците си, както и своите собствени фенове. Разбира се, може би най-култовият автогол в историята на родния футбол е този на Иван Вуцов, който пронизва собствената си мрежа в мач срещу Португалия на Световното първенство през 1966г. с летящ плонж. Днес обаче, ще говорим за клубен футбол и футболистите, които оглавяват тази класация в модерната история на българския клубен футбол.
Абсолютният рекордьор е само един с цели 3 попадения, а останалите след него могат да се “похвалят” с едва по 2. Ето ги и тях:
15. Александър Александров - 2 гола
14. Веселин Минев - 2 гола
13. Димитър Пиргов - 2 гола
12. Александър Бранеков - 2 гола
11. Мартин Ковачев - 2 гола
10. Мартин Кавдански - 2 гола
9. Васил Божиков - 2 гола
8. Богомил Дяков - 2 гола
7. Славчо Шоколаров - 2 гола
6. Илиас Хасани - 2 гола
5. Витаутас Черняускас - 2 гола
4. Румен Гьонов - 2 гола
Топ 3
С какво следните играчи се отличават повече от другите? С факта, че на тях са им нужни значително по-малък брой игрови минути, за да реализират попаденията си.
3. Сабри Бумелаха - 2 гола
Алжирецът с френски паспорт се нужда от едва 24 двубоя, за да прободе на два пъти собствения си вратар. Първият му автогол е в среща на неговия Миньор Перник срещу Черноморец на 23 септември 2012г., а вторият само два месеца по-късно срещу Левски София. И в двата сблъсъка перничани губят.
2. Александър Събев - 2 гола
Алекс изпреварва Бухамела, като на него са му нужни едва 18 мача за Калиакра, за да попадне в тази класация. Това значи, че левият бранител бележи по 1 гол на всеки 719 минути игра. Той дори отбелязва последния двубой в кариерата си за Калиакра с гол в собствената си врата и при това Събев го постига в последната минута при резултат 2:2 с Локомотив София. Какъв начин само да се сбогуваш с феновете!
1. Владимир Зафиров - 3 гола
До този момент Владимир е единственият футболист в историята на родния клубен футбол, който е записал цели 3 автогола на сметката си. При него впечатляващото е, че той прави това с екипа на два различни клуба - Берое и Верея.
Първият му път е срещу Ботев Враца на 18 ноември 2011г., като именно Владо открива резултата в двубоя, но за негово щастие съотборниците му изравняват и в крайна сметка измъкват точката.
За втория си автогол Зафиров няма такъв късмет и тимът му губи с 1:2 от Локомотив Пловдив. В последствие бранителят напуска заралии в посока Верея, като за “зелените” той записва повече автоголове, отколкото нормални попадения (2:1).
С Верея Владимир Зафиров поставя своя рекорд в “А” група. Този път отборът, на който той решава да подпомогне, е Черно море. Варненци губят в резултата почти през цялото първо полувреме, но в последната минута от продължението Владо им удря едно рамо като продупчва собствената си мрежа, а през втората част домакините постигат пълен обрат.
Бонус: Интересни факти
Тимът, който е спечелил най-много от автоголове на съперникови играчи, е Левски София. Столичани са получили цели 19 такива подаръци. “Сините” са следвани от Черно Море (14) и Локомотив Пловдив (11) и ЦСКА (11).
Двата български отбора, които най-често се самонаказват, са Славия София (12) и Берое Стара Загора (10).
От играчите с по 2 автогола присъства само един вратар, това е Витаутас Черняускас. Той добавя и към бройката на чужденци, вкарали си 2 злощастни попадения в родната лига. Двама от тях са от Алжир/Франция и един от Литва.
Прочетете също:
Десетте най-странни трансферни слуха
Най-именитите чужденци, играли в Първа лига
Първите чужденци в българския футбол - дипломати, банкери и военни