Всички българи, попаднали в престижната класация „Next Generation“

Всички българи, попаднали в престижната класация „Next Generation“

 Всяка година световно известната британска медия The Guardian ни представя някои от най-добрите футболни таланти по света. Разновидности на подобна класация датират още от началото на XXI век, но е официално формирана под названието „Next Generation“ през 2014 година. В днешната статия ще ви запознаем с българите, които са били подреждани до имена като Матайс де Лихт, Джейдън Санчо, Кай Хаверц и много други.

Валери Божинов (2004)

 Въпреки че по това време не е имало точно такава класация, Валери е бил отразен от същата британска медия като една от деветте най-желани изгряващи звезди за 2004 година. Тогава най-младият чужденец в Серия А е едва на 17, а според The Guardian той е бил обект на интерес от Интер, Лацио и Арсенал. Година по-късно българският топ стрелец отива във Фиорентина за сериозната сума от 14 милиона евро, но това се оказва пикът на кариерата му. Следват неползотворни престои в Ювентус (когато отбора е в Серия Б) и Манчестър Сити, а през 2012 година се превръща в „персона нон грата“ в Спортинг Лисабон. От там пътят му е само надолу- Божинов се превръща в футболен номад, обикаляйки клубове в Швейцария, Хърватия, Сърбия и Китай, а наскоро 34-годишният нападател се завърна за трети път в софийския Левски.

Божидар Краев (2014)

 Попадането на Краев в полезрението на английските медии не е никак случайно. Божидар първо бива забелязан от Христо Стоичков, който му предоставя възможност да играе в неговата испанска футболна академия. Там българинът загатва за огромния си талант, но малко не му достига да си заслужи място в академията на Барселона. Когато се завръща на родна земя с екипа на Левски, той отново започва да привлича вниманието на европейски грандове- Манчестър Сити му предлагат едноседмични проби в Англия. До трансфер на острова не се стигна, а вместо това година по-късно отборът на Мидтиланд откупи правата на техничния халф за 400 хиляди евро. Последва кратък престой в португалския Жил Висенте, а сега се очаква българинът да има роля в мачовете на Мидтиланд в Шампионската Лига.

Владислав Жиков (2016)

 Ако ни следите често, може би знаете, че Жиков се съгласи да даде специално интервю за сайта преди година. Владислав емигрира по посока Италия, когато е само на 5 години, и бива забелязан от треньори на Милан в ранна детска възраст. През 2016 централният защитник е считан за един от най-обещаващите футболни таланти, като най-видните му заложби са ръста и физиката. Навярно най-паметният момент в кариерата му е гол срещу юношеска формация на Арсенал в престижен турнир, провел се в Катар. След това обаче, нещата за него никак не се развиват според очакванията- преминава в Ливорно като свободен агент през 2017, а след 6-месечен престой в долните португалски дивизии, сега Жиков се подвизава в петото ниво на италианския футбол с екипа на Атлетико Ценая.

Кун Теменужков (2017)

 Подобно на Жиков, Теменужков напуска България едва 4-годишен и се установява в Испания. Сменя няколко второразрядни школи преди да бъде привлечен в академията на Барселона през 2014. С екипа на каталунците Кун прави истински фурор, но през 2017 година (когато получава място в класацията „Next Generation“) бива пуснат като свободен агент, въпреки че става голмайстор на отбора си с 30 попадения. В краткото портфолио на Теменужков е отличен головият му инстинкт, който наподобявал този на Луис Суарес. Английският Лийдс Юнайтед бързо успяват да вземат в редиците си талантливия нападател, но до момента го отдават под наем в долните шампионати на Испания. Все още обаче, има време за българина да направи пробив в първия отбор на Марсело Биелса.

Ияд Хамуд (2018)

 Хамуд е роден в Ливан, но още когато е в невръстна възраст се мести в България. На 8 години започва да тренира в школата на Локомотив Пловдив, а на 15 години и 4 месеца записва своя първи двубой в родния шампионат, ставайки вторият най-млад дебютант в българското първенство. Ияд е бил на проби в Арсенал и Стоук Сити, но в крайна сметка атакуващият футболист бива продаден на Шефилд Уензди за близо 300 хиляди евро. От британската медия отчитат скоростта и издръжливостта на Хамуд като двете му най-опасни оръжия. За негово съжаление не успява да пробие в първия отбор на „кукумявките“, и през 2019 година подписва договор за 5 години с ливанския Ал Ансар.

Димо Кръстев (2020)

 И тази година имаме представител в класацията! Димо Кръстев започва футболните си стъпки в школата на Черноморец, но под влияние на баща си- Николай Кръстев, се премества в академията на Нефтохимик Бургас. Талантът му бързо бива забелязан от чуждестранни скаути, което, подобно на Божинов, му осигурява трансфер във Фиорентина. Първо бива изпратен да играе със 17-годишните, но за по-малко от 12 месеца се превръща в основна фигура за отбора под 19 години. Наскоро българинът завоюва и първо отличие на италианска земя, спечелвайки юношеската Купа на Италия. С голям интерес ще следим напредъка на Кръстев и силно се надяваме да направи доста по-запомняща се кариера от неговите предшественици в тази класация.

*Бонус*

Антонис Стериакис (2016)

 Всички знаем, че Стериакис не е българин, но гръцкият вратар направи своя пробив във футбола под рамката на софийския Славия. Антонис пристига на родна земя като свободен агент през 2015 година. Само 1 сезон бе нужен на 17-годишния страж да привлече вниманието на The Guardian, който отчита играта с крака за най-доброто му качество. Стериакис изиграва основна роля в спечелването на Купата на България през 2018 година, а преди броени дни сбъдна мечтата си, преминавайки в английския Блекбърн.

Прочетете също:
Играчи, захванали се с интересен бизнес след края на кариерата си
Какво се случи със звездите на Монако от 2004г?
Барселона - Атлетико Мадрид: най-лудия мач в историята?
Некоронясаните непобедени - отборите с 0 поражения, които не станаха шампиони
Най-големите бисери във футбола (част 1)


Гласували: 23, рейтинг: 4.4

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига