Ако сте посетили поне един футболен мач през живота си, със сигурност сте забелязали, че значителен брой от почитателите по трибуните носят шалчета с цветовете на любимците си. Но някога замисля ли сте се защо и как този аксесоар, който по принцип е присъщ за зимното облекло и ще е по-подходящ за феновете на хокея, е станал част от играта, която обичаме? В днешната статия ще разследваме точно това.
Поглеждали ли сте снимки от стари мачове? Тук не говорим за 80-те или 70-те. Става дума за началото на миналия век. Прави ли ви впечатление традиционното облекло на хората по трибуните? В онези времена не е имало дънки, тениски "Гучи" или друго облекло, което е характерно за нашата ера на свръх производство и консумеризъм. Посетителите масово са носили дълги шлифери, ризи и каскети, въпреки че са били обикновени хора от работническата класа. Тук трябва да признаем, че този стил на обличане е далеч по-привлекателен и предава класа на красивата игра.
Със сигурност би било интересно, ако хората се обличаха така в наши дни, когато ходят на футболен мач.
В зората на футбола в Англия никой отбор не е продавал свои фланелки, които феновете да могат да носят на стадиона, на работа и на други места, където да показват страстта си. Комерсиализацията на играта е била далеч по-скромна в онези дни, а дори и да имаш фланелка на любимия клуб, тя трудно ще се види под дебелия шлифер. Именно затова най-видимата част от облеклото - шалът, е започнал да се превръща в платно, на което можеш да изразиш пристрастията си.
В началото много фенове сами си изработват шалчета с цветовете на отбора, който подкрепят, а в последствие започват да добавят емблеми или важни дати. свързани с историята на клуба.
Разбира се, не отнема дълго преди самите футболни отбори да започват да продават шалове като начин да си докарат допълнителен доход, а в следващите десетилетия тяхната популярност достига останалите краища на Европа, Южна и Северна Америка.
Прочетете също: