Зимните трансфери на Юнайтед през годините: успех или провал?

Зимните трансфери на Юнайтед през годините: успех или провал?

 Може би мнозина от вас не знаят, че зимният трансферен прозорец е сравнително нова добавка към модерния футболен свят. Той бе “открит” през 2002 г. от УЕФА и от тогава на европейските клубове им е разрешено да правят трансфери САМО в периода от 1 до 31 януари в хода на сезона. Това бе решено с цел да предпази по-малките клубове от непрестанните рейдове към техните играчи.

 Един от тези клубове, който може би трябва да се възползва от тази възможност, е Манчестър Юнайтед. Към момента цели 8 играча на “дяволите” лекуват травми и ще отсъстват известно време. Това са Мактомини, Погба, Рохо, Бейли, Фосу-Менса, Шоу, Туанзебе и Магуайър. Призивите за нови футболисти от феновете не закъсняват. Оле Гунар Солскяер вече изпусна Ерлинг Хааланд, който бе ухажван дълго време, но в крайна сметка предпочете Борусия Дортмунд. Предстои да разберем дали манчестърци имат конкретни цели или отново ще купуват панически, както се е случвало при предишни мениджъри. Нека погледнем колко успешни са били зимните им покупки през годините:

 

2002

Диего Форлан

 Разбира се, към днешна дата Форлан е смятан за един от най-класните нападатели на последните 20 години, но престоят му в Юнайтед не се помни с добро. Той имаше проблеми с адаптирането си и живота в град Манчестър и въпреки че от време на време бележеше гол-бижу, цялостното му представяне бе разочароващо - 17 гола в 98 мача. През лятото на 2004г уругваецът бе продаден на Виляреал за скромната сума от 3 млн. евро.
Оценка: Провал

 

2004

Луи Саха

 Класата на французина бе видна от самото начало. Той отбеляза множество важни попадения, но проблемите с твърде честите контузии определено забавиха развитието му и сериозно навредиха на представянето му. Неговите 42 гола за 124 мача във всички турнири са сравнително добро постижение, но нищо паметно. Все пак от него се очакваше да е новият Ван Нистелрой или Дуайт Йорк.
Оценка: Провал

 

Донг Фангжуо

 Донг бе привлечен на “Олд Трафорд” по-скоро с комерсиална цел, отколкото с игрова. С китайския футболист дойде и нов легион от азиатски фенове, които изведнъж откриха, че обожават Манчестър Юнайтед. Но качествата на футболиста не бяха достатъчни за да си спечели място в състава. За 4 години, той изигра едва 1 двубой с червения екип.
Оценка: Провал

 

2006

Патрис Евра

 “Чичо Пат”, както е известен французинът тези дни сред феновете на Манчестър Юнайтед, е може би най-добрият ляв бек в историята на клуба. Преди привличането му този пост не бе от най-стабилните в състава и трескавото търсене на сър Алекс се увенча с огромен успех, когато Патрис бе закупен.
Оценка: Успех

 

Неманя Видич

 Без съмнение януарският трансферен прозорец през 2006 г. ще се запомни като един от най-силните за Юнайтед. Освен Евра, тогава в клуба пристигна и сръбската скала Неманя Видич от Спартак Москва за едва 4,5 млн. евро. Първите месеци в Манчестър за Неманя бяха колебливи, но в последствие той сформира легендарно партньорство с Рио Фърдинанд и за известно време двамата бяха може би най-добрата защитна двойка в света. С екипа на “Юнайтед” Вида спечели Висшата лига 5 пъти, Купата на лигата 3 пъти и Шампионската лига.
Оценка: Успех

 

2008 - 2012

Ричи де Лает, Зоран Тошич, Андерс Линдегаард, Фредерик Весели

 Колкото по-малко напомняме на феновете на Юнайтед за тези имена, толкова по-добре. От изброените единствено Линдегаард показваше от време на време, че може да бъде дългосрочна част от разширения състав на клуба, но в крайна сметка бе продаден за да търси повечко игрови минути. А ако не друго, то поне Ричи де Лает служи като инструмент за подигравки с феновете на вечния враг Ливърпъл, тъй като холандецът има повече медали от легендата на мърсисайдци Стивън Джерард. Те са 2, ако се чудите. По един с Манчестър Юнайтед и Лестър Сити.
Оценка: Провал

 

2013

Вилфред Заха

 Заха бе закупен още по времето на Сър Алекс Фъргюсън и именно това бе финалният трансфер в мениджърската му кариера. В момента англичанинът се подвизава в Кристъл Палас, където определено показва класата си, но в Юнайтед той бе колеблив и често допускаше простовати грешки. Под ръководството на Дейвид Мойс, Заха бе продаден след като записа едва 4 двубоя. Според някои слухове, причината тогава бе не само слабите му представяния, а и фактът, че Вилф е “потанцувал” с дъщерята на шотландеца. Самото крило отрича за подобна случка и по негови думи все още е сърдит на ръководството, което тогава не взима мерки за да потуши твърденията.
Оценка: Провал

 

2014

Хуан Мата

 Преди да пристигне в клуба испанецът бе избран два поредни сезона за Играч на клуба в Челси. И въпреки че никога не достигна тази форма отново, той служи вярно на отбора и дори негово попадение бе избрано за най-красиво за 2014/2015 от последователите на “червените дяволи”.  Мата има общо  4 трофея с Юнайтед. В сравнените с повечето други футболист от тази статия, Хуан може да се нарече успешен.
Оценка: Успех

 

2015

Виктор‌ Валдес

 Испанецът лекуваше сериозна травма в коляното и бе без клуб известно време. Луис ван Гаал реши да го вземе на свободен трансфер с цел да му помогне да възстанови кариерата си. Ходът бе сполучлив и в последствие Валдес премина в Мидълсбро, където изигра 28 двубоя. Въздържаме се от оценка.

 

2018

Алексис Санчес

 Проблемът “Санчес” все още трови клуба. Чилиецът пристигна от Арсенал в замяна за Хенрих Мхитарян. Очакванията към него бяха големи, но скоро стана ясно, че той не оправдава голяма заплата, която му бе предложена от клуба. Колеблива форма, апатия и множество травми са все проблеми, които характеризират престоя на Алексис на “Олд Трафорд”. През изминалото лято той бе отдаден под наем в Интер, но “червените дяволи” продължават да плащат по-голямата част от заплатата му. Чилиецът обаче отново е с дългосрочна контузия и не ясно дали миланци ще го задържат в редиците си след края на сеонз. Договорът му с Юнайтед изтича чак през 2022г., а седмичната му заплата е 410 хиляди евро. Едва ли друг тим би се наел да му плаща това. Честно казано и уменията му като пианист не впечатлиха никого.
Оценка: Провал

 

 Като направим съответните изчисления, излиза, че успеваемостта при зимните трансфер за Манчестър Юнайтед е едва 23 %. Може би ще е най-добре Оле да се въздържи от нови попълнения, докато не намери наистина правилните хора.

 

Прочетете също:
Най-кратката кариера на футболист във Висшата лига: 8 секунди
10 похабени английски нападатели, които така и не опрадваха очакванията
Стадионите, които така и не видяха бял свят


Гласували: 4, рейтинг: 4.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?