Отнема само секунда да вкараш гол. Головете се помнят десетилетия. Всеки отбор се нуждае от голмайстор, за да постига целите си. За съжаление, не всеки играч успява да задържи нивото си достатъчно дълго, за да стане легенда.
В тази статия ще Ви представим 10 нападателя, които започнаха много силно кариерите си в даден клуб, но след първия си сезон разочароваха. Те останаха в историята на футбола като „чудо за един сезон“. Тази статия е и продължение на темата „Играчи, превърнали се в „чудо за един сезон““.
10. Асамоа Гиан
Никой не можеше да повярва, че Съндърланд ще привлече една от звездите на Мондиал 2010, но това бе факт. Асамоа Гиан бе звездата на Гана и започна силно кариерата си на Острова, вкарвайки гол след гол. Скоро след това обаче, започна да ниже пропуск след пропуск и напусна „черните котки“.
Последваха престои в Ал Аин и Шанхай СИПГ, където ако не друго, то поне успя да спечели доста пари. Завърна се в Европа с екипа на Кайзериспор, а в края на миналата година премина в индийския Нортийст Юнайтед.
9. Бени Макарти
Затворете очи и се опитайте да си спомните Бени Макарти. В спомените ви излиза как празнува след гол, тичайки с разперени ръце, нали? Не винаги обаче беше така.
Бившият национал на ЮАР вкара цели 18 гола за Блекбърн през сезон 2006/07 – с един повече от самия Кристиано Роналдо. След това обаче кариерата му тръгна рязко надолу. Последваха престои в Уест Хем и Орландо Пайрътс, но никога повече не успя да повтори голмайсторската си кампания.
За последно бе мениджър на Кейп Таун Сити, но бе уволнен след само 2 победи в 18 мача.
8. Майкъл Рикетс
Рикетс вкара 13 гола за Болтън още преди февруари през сезон 2001/02 и изглеждаше, че няма какво да спре тъмнокожия нападател. Иронично, повиквателна за националния отбор на Англия се оказа неговият препъникамък.
Последва период в Мидълзбро, но Рикетс не намери повече головите си обувки. В следващите 7 години вкара едва 27 гола из различните дивизии.
7. Амр Заки
Единственият сезон на египетския нападател в Уигън ще бъде помнен винаги от феновете. Въпреки че игра под наем за Латикс, Заки вкара 10 гола.
Отбеляза 5 гола в първите си 6 мача, след което вкара феноменално воле насред Анфийлд. Формата му спадна след това, като той дори отказа да се върне в Англия, след мач за националния отбор на Египет. Оказа се, че това решение на Заки провали кариерата му.
След Уигън игра за Замалек (всъщност именно от този отбор бе под наем в Уигън), Хъл Сити, Елазъгспор, ЕНППИ, Ал Салмия, Раджа Казабланка, Ал Ахед и Ел Мокаулоон. В този период вкара общо 3 гола.
6. Маркъс Стюърт
Маркъс Стюърт наниза 19 гола през сезон 2000/01 и се превърна в легенда на Ипсуич. Нямаше късмет да попадне в състава на „Трите лъва“, но успя да помогне на “трактористите“ да се класират за Купата на УЕФА.
Последва престой в Съндърланд, но не успя да повтори магията от Ипсуич. Приключи кариерата си в Екзитър през 2011 година, а споменът от 2001 бе отдавна избледнял след неубедителните му игри след това.
5. Роке Санта Крус
Парагваецът заслужава мястото си в тази класация заради престоите си в Блекбърн и Манчестър Сити. През лятото на 2007 година напусна Байерн (Мюнхен) след 8 години в Бавария и се присъедини към тима на Блекбърн. Още в първата си кампания на Острова вкара 19 гола. И… това беше всичко от него.
След дебютната си кампания Санта Крус не достигна никога отново до това ниво. През втория си сезон в Блекбърн вкара едва 4 гола, но все пак бе привлечен от новобогаташите от Манчестър Сити. За 4 години на Етихад вкара 3 гола в 20 мача. Бе част от Малага, когато тимът проби до 1/4-финалите на Шампионска лига, след което премина в мексиканския Крус Асул. В момента е на 38 години и играе за родния си клуб – Олимпия Асунсион. От 2016 досега има 52 гола в 116 мача за „Декана“.
4. Анди Джонсън
Легендата на Кристъл Палас вкара цели 21 гола през сезон 2004/05 във Висшата лига. Само Тиери Анри успя да вкара повече от плешивия таран. Като казах плешив – самият му вид плашеше бранителите – Джонсън приличаше на клонинг, създаден от Карстен Янкер, Ян Колер, Яп Стам и Джонджо Шелви. Нападателят дори стигна до националния отбор, във времена, в които там играеха Рууни, Оуен и Дефо.
След престоя си при „орлите“ игра за Евертън, Фулъм и КПР, но сезон 2004/05 си остана най-добрия в кариерата му. Всъщност, 11 от головете му бяха от дузпи.
3. Папис Демба Сисе
Изглеждаше доста неочаквано, когато Нюкасъл представи „следващия Демба Ба“ през 2012, който се оказа дори по-добър от оригинала. Безпощаден и винаги на точното място, Сисе бе неудържим през първия си полусезон при „свраките“.
От тогава обаче сенегалецът се лута и не успява да достигне това ниво. На няколко пъти припомни за качествата си, но не успя да постигне убийствената си форма. През 2016 напусна Англия в посока Китай. След две години там премина в Аланияспор и трябва да признаем, че започна да показва проблясъци. Вече има 31 гола в 44 мача за турския клуб.
2. Мичу
Суонзи биха искали да се върнат назад във времето и да вземат 20-те милиона, които им предлагаха за Мичу след дебютната му кампания. Испанецът вкара 18 гола през сезон 2012/13 и помогна на „лебедите“ да спечелят Купата на Лигата. През следващия сезон вкара точно два гола. Хронична контузия в глезена не позволи на Мичу да задържи нивото си.
Нападателят изчезна толкова бързо от елитния футбол, колкото и се появи. През 2017 година се отказа с екипа на Овиедо, след като преди това игра за Лангрео в Терсера Дивисион. В момента е технически секретар на Овиедо.
1.Анди Керъл
Това име събужда кошмари сред феновете на Ливърпул и усмивки сред техните хейтъри. Анди Керъл започна сравнително добре кариерата си - разписа се в първия си мач като титуляр на Сейтн Джеймсис Парк в стил, който стана нарицателен за него - с глава. За нещастие на "джордитата" тимът изпадна през тази кампания. През лятото на 2009 напуснаха нападатели като Майкъл Оуен, Марк Видука и Обафеми Мартинс и това отвори широко вратите за младия Керъл. Той показа нужните качества в Чемпиъншип и вкара 19 гола, но най-доброто тепърва предстоеше.
При завръщането на "свраките" във Висшата лига Керъл вече беше твърд титуляр и звезда в нападението. Той получи фланелката с номер 9, носена от легенди като Джаки Милбърн и Алън Шиърър. Изигра половин сезон, в който отбеляза 11 гола, включително и хеттрик при разгрома с 6:0 над Астън Вила. Керъл дори получи капитанската лента на няколко пъти.
В лошо стечение на обстоятелствата за Ливърпул, Фернандо Торес напусна отбора в последният ден от зимния трансферен прозорец и Кени Далглиш трябваше да намери бързо негов заместник. Легендарния шотландец се спря на Анди Керъл, но лукавия собственик на Нюкасъл Майк Ашли знаеше, че може да се възползва от безизходицата на Ливърпул и да им измъкне огромна сума за Керъл. В крайна сметка двата тима се споразумяха за трансфер на стойност 35 млн. паунда. Керъл се превърна в най-скъпия британски футболист по това време и в 8-ия най-скъп футболист в света изобщо.
Нападателят пристигна на Анфийлд контузен и дебютира повече от месец след трансфера си. Единственото, с което ще бъде запомнен от феновете, бе представянето му срещу Манчестър Сити по-късно през сезона, когато вкара два гола за успеха с 3:0. Статистиката му с фланелката на "мърсисайдци" е 58 мача и 11 гола във всички турнири (44 мача и 6 гола за първенство).
Последва трансфер в Уест Хем, където често бе преследван от контузии. За 7 сезона в Източен Лондон отбеляза 33 гола в 126 мача, а дори в най-резултатната си кампания не успя да вкара двуцифрен брой голове. През миналото лято се завънра в Нюкасъл, но все още не успява да намери противникова мрежа.
Прочетете също:
Христо Миков
10 играчи от отбори, борещи се за оцеляване, които могат да играят за топ клубовете в Англия
10-те най-луди мача на "Боксинг дей"Топ 5 африканци, играли за европейски държави
Играчи, които дойдоха твърде рано в Англия
Играчи, които дойдоха твърде късно във Висшата лига