Топ 5 африканци, играли за европейски държави

 Все повече се говори за младия талант на Барселона Ансу Фати. Той не спира да чупи рекорди и е въпрос на време да заиграе за националния си отбор. Но кой ли ще бъде този отбор?

 Фати е роден в Гвинея-Бисау, но още като дете емигрира в Испания. Това му позволи и да играе за младежкия национален отбор на "Ла Фурия роха".  Колегите от авторитетния сайт Goal.com предлагат своето мнение за най-успешните африканци, защитавали цветовете на европейски държави.

5.Патрик Виейра

 Наставникът на Ница прекара 15 години в едни от най-големите европейски отбори: Милан, Арсенал, Ювентус, Интер и Манчестър Сити. Освен това той записа над 100 мача за Франция и успя да спечели Световно и Европейско първенства с "петлите".

 Всичко обаче щеше да е много по-различно, ако роденият в Дакар полузащитник бе решил да защитава честа на родината си - Сенегал. Виейра бе част от състава на Франция, който загуби от "лъвовете от Теранга" в откриващия мач на Мондиал '02. Всъщност, той имаше право да играе и за Кабо Верде, от където е майка му.

4. Марсел Десаи

 Бранителят е роден в Акра и ганайците можеха само да мечтаят за отбрана, съставена от него и Самуел Куфур. Вместо това обаче, Десаи предпочете да печели слава с Франция.

 Бившият играч на Челси, също като Виейра, е шампион от Световно и Европейско, въпреки че получи червен картон на финала през 1998 година. Десаи записа над 300 мача за лондонския клуб, а има във визитката си и два трофея от Шампионска лига - с Марсилия и Милан.

 3. Клод Макелеле

 Въпреки че дебютира за Франция през 1995 година и записва 71 мача, Макелеле не бе част от шампионския състав през 1998 година. 8 години по-късно халфът игра в загубения финал срещу Италия.

 Макелеле определи как трябва да изглежда един дефанзивен полузащитник, като позицията дори понякога е наричана с неговото име. Той бе важна фигура в "Галактикос" на Реал Мадрид и в стартиращия проект на Роман Абрамович - Челси. Много анализатори определят именно напускането на Макелеле за фатално за състава на Реал.

  Той е роден в Киншаса, столицата на ДР Конго и се мести във Франция като дете.

2. Марио Колуна

 Роденият в Мозамбик Колуна бе един от най-добрите вътрешни полузащитници на 60-те, като дори си печели прякора "свещеното чудовище".  Той се дължи на доминацията и енергията му в средата на терена.

 Колуна прекарва 16 години в Бенфика и печели 10 титли и 2 пъти КЕШ. Роденият в Мозамбик халф играе за Португалия на Световното през 1966 година, където "мореплавателите" достигат до 1/2-финал. Той е част от състава на годината на списание "World Soccer" в четири поредни години.

1. Еузебио

 Един от най-великите футболисти в историята. Еузебио е икона на Бенфика, с която печели КЕШ през 1962 година и е голмайстор на Мондиал '66, където Португалия завършва на 3-то място.

 Еузебио е може би най-великият играч, раждал се на африканския континент. Появява се на света в град Лоуренцо Маркес (днешен Мапуто), столицата на Мозамбик. Започва кариерата си в Спортинг Лоуренцо Маркес, след което се присъединява към Бенфика. Там вкарва 317 гола в 301 мача.


Гласували: 13, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
5 звездни кариери, съсипани от един-единствен мач
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие