10 отбора, които се провалиха през миналия сезон

10 отбора, които се провалиха през миналия сезон

 В началото на всеки футболен сезон анализаторите предлагат своите очаквания за кампанията. В голяма част от случаите мненията им са сходни. В тази статия ще погледнем отбори, от които се очакваше да направят силен сезон, но се провалиха с гръм и трясък.

 10. Вердер (Бремен)

  Вердер са един от отборите, които са в Бундеслигата от най-дълго време. От 1963 досега, „Бременските музиканти“ са изпадали само веднъж – през 80-та, като още на следващия сезон се завърнаха.  През миналата кампания обаче бяха на косъм да прекъснат 40-годишната си серия в елита.

  Вердер завърши 16-ти – второто най-слабо класиране в историята им, като се наложи да играят решителен плейоф за оцеляването си. Дори в този бараж „музикантите“ не убедиха, че заслужават мястото си, надвивайки Ханденхайм с гол на чужд терен.

  Феновете на тима се надяваха на класиране за Лига Европа преди началото, като се оповаваха на играчи като Милот Рашица, Иржи Павленка и Лудвиг Аугустинсон, но очакванията им бяха разбити.

9. Хъл

 През 2014 година Хъл дебютира в евротурнирите, което обнадежди феновете им. През 2016/17 тимът изпадна от Висшата лига и се превърна в средняк в Чемпиъншип, завършвайки съответно на 13-то и 19-то място.  След скандал с ръководството мениджърът Найджъл Адкинс напусна и бе заменен от неопитния Грант МаКан.

 След изпадането тимът се раздели със звезди от ранга на Анди Робъртсън, Хари Магуайър и Сам Клукас, но не успя да намери подходящите заместници. Звездите в миналогодишния състав – Джаред Боуен и Камил Гросицки бяха продадени през зимния трансферен прозорец. До тогава те бяха вкарали 23 от всички 41 гола на „тигрите“, които бяха на 9-то място след 26 кръга. След трансферите на крилата отборът завърши на последното 24-то място..

8. Галатасарай

 Лесно можехме да сложим Фенербахче на тази позиция, тъй като завършиха след вечния си съперник, но след две поредни титли никой не очакваше подобно сгромолясване от „Чим Бом“. 8 кръга преди края Галатасарай бе на 3-то място, а в крайна сметка финишира 6-ти.

 Ветеранът на вратата им Фернандо Муслера се контузи в 27-ия кръг, след което тимът му не записа нито „суха мрежа“, нито победа. На пръв поглед съставът им включва неопитни младежи и ветерани, които „събират точки за пенсия“. В халфовата линия играеха под наем Стивън Нзонзи, Марио Лемина и Жан-Микаел Сери, като нито един не остана на „Тюрк Телеком Арена“. 10-те гола на Радамел Фалкао не бяха достатъчни и така Галатасарай изравни най-лошото си класиране през този век.

7. Монако

 През последното десетилетие се наблюдаваха възход на Монако, регрес, прераждане и огромно пропадане. След шокиращото изпадане през 2011 клубът бе купен от милиардера Дмитрий Риболовлев и бързо успя да се превърне в топ отбор в Лига 1 и Европа. Със завръщането в елита бяха привлечени Хамес Родригес, Радамел Фалкао и Жоао Моутиньо. Скаутите привлякоха младите Тиему Бакайоко и Бернардо Силва, а от академията излезе Килиан Мбапе. Между 2014 и 2018 Монако не излизаше от Топ 3, като дори спечели титлата в конкуренцията на милиардерите от ПСЖ.

 На собстевника обаче му писна, продаде звездите си при първите добри оферти и така „монегаските“ завършиха сезон 2018/19 на 17-то място – точно над чертата на изпадане. Бяха нужни спешни промени в състава и бяха привлечени играчи като Висам Бен Йедер и Желсон Мартинс. Уви, стратегията не проработи и Монако завърши чак на 9-то място.

 6. Крузейро

 „Колкото по-нависоко си, толкова по-болезнено е падането“, гласи старата поговорка, а в Бразилия един от най-големите отбори е Крузейро. Създаденият през 1921 година отбор никога не бе изпадал … до миналия сезон. През 2010/11 тимът се спаси на косъм, но след това спечели две поредни титли.

 В историята си Крузейро има 4 титли, 6 Купи на Бразилия и е печелил два пъти Копа Либертадорес, което ги нарежда сред грандовете на целия континент. Гигантът от Бело Оризонте записа ужасяващ сезон 2019/20, което доведе и до изпадането. Защитата не играеше зле, допускайки 46 гола, но нападението отбеляза едва 27 гола. Голмайсторите на тима бяха 33-годишният Тиаго Невеш с 6 гола и „легендата“ Фред с 5 гола. Скандалите между играчите и мениджъра, липсата на финанси и каквато и да е идея за бъдещето доведоха до едва една победа в последните 10 кръга.

5. Еспаньол

 Еспаньол завърши сезон 2018/19 на 7-мо място, но през лятото продаде звездата си Борха Иглесиас, което доведе до проблемите през следващия сезон. „Папагалчетата“ завършиха на последно място, на цели 12 точки от спасението. Нападателите Ву Лей и Факундо Ферейра вкараха общо 16 гола – с 4 по-малко, отколкото самият Иглесиас година по-рано. Цялостно, каталунците вкараха с 21 гола по-малко от предния сезон.

 След 8-ия кръг Еспаньол се закотви на дъното и най-високата позиция, до която се изкачи бе 19-тата. Силите на тима бяха насочени към Лига Европа, където загубиха злощастно от Уулвс с 6-3 на 1/32-финалите. Изглеждаше че „папагалчетата“ просто нямаха необходимата широчина, за да играят в толкова надпревари. Това ще е едва вторият сезон на Еспаньол извън Примера Дивисион за последния век.

4. Партик Тисъл

 Партик изглеждаше като утвърден отбор в шотландската Висша лига, но шокиращо изпадна през сезон 2017/18. Но това не бе най-фрапиращото – тимът изпадна и от Чемпиъншип едва две години по-късно.

 „Джагите“ със сигурност се чувстват ощетени, тъй като имаха мач по-малко от 9-ия в класирането и изоставаха на две точки, когато Шотландсаката ФА реши да прекрати сезона. През цялата кампания тимът не успя да се изкачи по-високо от 8-то място, като се има предвид, че в дивизията играят едва 10 тима.

3. Андерлехт

 За феновете из Европа Андерлехт е синоним на най-успешния белгийски клуб. През този век „белите“ са спечелили 10 титли и не са завършвали извън Топ 4. От школата им излязоха играчи като Ромелу Лукаку, Юри Тилеманс и Лукас Билия.

 Подобно на сезона в Шотландия и в Белгия временното класиране бе обявено за официално и така столичани завършиха на 8-мо място. Това ги постави точно в средата на таблицата и на цели 10 точки от класиране в Лига Европа.

 В дебютния сезон като мениджър на Венсан Компани, Андерлехт записа най-много равенства в Джупилер Лига, включително и 7 нулеви ремита. Изнендаващите загуби от Кортрайк и на два пъти от Оостенде също не допринесоха за амбициите им. В последните три кръга преди преустановяването на шампионата столичани се разиграха и вкараха 16 гола и се изкачиха до 8-мо място – най-високото им класиране през сезона.

2. Торино

 В 6 от последните 7 сезона Торино завърши в горната половина на таблицата, като дори два пъти игра в Лига Европа. Съставът им бе подсилен със Симоне Дзадза, Ола Айна и Симоне Верди и изглеждаше, че „биковете“ са готови за големия си пробив. В крайна сметка те завършиха 16-ти – на 5 точки от изпадането.

 Торино допусна цели 68 гола – за последно достигнаха тези цифри през сезон 1958/59. Късметът покри „биковете“ , тъй като отборите след тях в таблицата допуснаха повече попадения. Като грешка може да се посочи липсата на дълбочина в състава и прибързаното уволнение на Валтер Мадзари. Едва 14 души играха в повече от половината мачове, а след уволнението на специалиста Торо записа едва 3 победи.

1. Евертън

 „Карамелите“ имат поводи за оптимизъм, тъй като през това лято Карло Анчелоти привлече Хамес Родригес, Абдулай Дукуре и Алан, което си е фантастично, имайки предвид последните класирания на тима.

 Евертън похарчи в последните години 503 млн. паунда за играчи (на 3-то място по нетна сума с 226 млн. пасив), а завърши на най-ниската позиция от 2004 година насам. Над 100 млн. бяха дадени за играчи като Омар Ниасе, Яник Боласие, Морган Шнайдерлин, Дженк Тосун и Тио Уолкът, а тимът завърши 12-ти и загуби в 3-ти кръг на ФА Къп от юношите на Ливърпул.

 Защитата бе основния проблем за „карамелите“ – Майкъл Кийн допусна сериозни неточности, но никой не носи по-голяма вина от Джордан Пикфорд. Националният страж на Англия записа най-ниския процент спасявания в цялата Висша лига и е на второ място по грешки, довели директно до гол (4).  Евертън допусна цели 56 гола – само 3 по-малко от най-лошото им постижение.

 Сега феновете са обнадеждени от привличането на креативни полузащитници, но изглежда че Анчелоти ще трябва да привлече и вратар.

 

 

 

 


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха