5 интернет сензации, които се провалиха в реалността

5 интернет сензации, които се провалиха в реалността

 Знаете как периодично в социалните мрежи и видеоканалите се появяват клипове на обещаващи млади футболисти, които правят своите съперници-връстници за смях? Кой ли не е попадал на такива компилации. Гледайки въпросните видеа, всеки футболен фен с радост потрива ръце в очакване на следващата генерация супер-играчи, които да наследят застаряващите футболни идоли.

 Уви, не винаги това, което гледаме в YouTube или социалните мрежи, може да се пренесе на футболния терен при професионалистите. Понякога звездата на обещаващия млад футболист залязва още преди дори да е изгряла. Тъкмо няколко такива играчи сме подбрали за вас днес.

Янис Тафер
 Нормално е никога да не сте чували това име. Роденият във Франция с алжирски корени футболист изключително много нашумя преди около 13 години, когато все още бе в академията на Олимпик Лион. Легендата за Янис Тафер се зароди на Европейското първенство за играчи до 17-годишна възраст през 2008г. Тогава, въпреки наличието на надежди като Тиаго Алкантара, Джердан Шакири, Александър Лаказет, Адем Ляич и т.н, тъкмо Тафер стана голмайстор на първенството. 2 години по-късно той помогна на тима до 19 години да грабне европейската титла. Интернет се наводни с клипчета на феноменалните изпълнения на крилото по време на мачовете му за младежите на Лион. Когато обаче дойде време той да пренесе силната си игра за А-отбора на "хлапетата", Янис не успя да се впише. В 15 мача за тима той се разписа веднъж и даде 1 асистенция. През сезон 2010/11 пък бе преотстъпен на Тулуза, където трябваше да замени напусналия в посока Марсилия Андре-Пиер Жиняк. Само че Тафер не вкара нито веднъж в 17 мача. Когато договорът му с Лион изтече, клубът просто го освободи и той се премести да играе в Швейцария, където се подвизава и в момента с екипа на Ксамакс. Той вече е на 30 години и едва ли ще започне тепърва да впечатлява с изявите си на терена.

Гай Асулин
 Любителите на по-старите версии на Football Manager вероятно си спомнят кой точно е този човек. За съжаление, Асулин ще остане в историята по-скоро с изявите си на симулатора, отколкото в истинския живот. Израелският играч се присъедини към Ла Масия когато бе едва на 12 и бе обучаван редом до Тиаго Алкантара и Сержи Роберто. В последствие се превърна в един от любимците на Пеп Гуардиола в Б-отбора на Барселона, така че когато гологлавият специалист получи възможността да ръководи представителния тим на "блаугранас", той реши да даде шанс на своя атакуващ полузащитник. Само че тогава Асулин, за когото медиите говореха все по-усилено, получи травма и пропусна почти целия сезон 2008/09. Все пак, след като се възстанови, той получи покана да тренира с първия отбор и дори дебютира в мач от Купата на Краля срещу Културал Леонеса. За съжаление, това остана и единствената му изява за каталунския гранд. В края на сезона договорът на Асулин изтече и тъй като от клуба не можеха да му гарантират титулярен футбол, той напусна и подписа с Манчестър Сити. Там историята се повтори, тъй като "гражданите" разполагаха с огромно количество талант както в първия, така и в резервния си отбор. Така пътешествието на Асулин из Европа започна. Днес, вече на 30 години, Гай все още е активен футболист и се състезава за четвъртодивизионния италиански Крема.

Жерар Деулофеу
 Ако човек изгледа ранните клипове на този футболист, ще си помисли, че е дошъл краят на ерата "Лионел Меси". През 2011г. 17-годишният тогава Деулофеу завърши академията Ла Масия и бе включен в Б-отбора на Барса, където продължи да "твори". Бърз, пъргав и невероятно техничен, Жерар можеше да играе във всяка една роля от нападението на тима. Сравняван повече с Кристиано Роналдо, отколкото с Меси, Деулофеу бе включен в списъка на Don Balon със 101 най-обещаващи млади футболисти, родени след 1991г. По-късно пък британският The Observer го определи сред 10-те най-талантливи млади играчи в Европа. Дали заради високите очаквания, или пък защото професионалният мъжки футбол е доста по-различен от младежкия, Жерар някак си не впечатли, когато все пак получи шанс. Той изигра едва 6 мача за Барса в рамките на 2 години, след което бе преотстъпен, а в последствие и продаден на Евертън. В даден период дори игра и в Милан, а в един момент Барселона си го поискаха обратно и изръсиха за него 12 милиона евро - почти двойно на това, за което го бяха продали. Деулофеу отново не успя да оправдае очакванията и отново бе продаден, този път на английския слабак Уотфорд. В момента той е на 27 и е собственост на Удинезе, но за сезон 2020/21 отбеляза едва 2 гола.

Ален Халилович
 Да изиграеш първия си професионален мач в живота на 16 години и 101 дни в най-голямото дерби на страната ти - ето на това му се казва мечтан дебют. Халилович за пръв път играе с екипа на Динамо Загреб в мача срещу Хайдук, а в следващия си двубой бележи и дебютния си гол. Младият офанзивен полузащитник определено бързо направи впечатление на грандовете на Стария континент, а едва няколко месеца по-късно дебютира и за националния отбор на Хърватия - и до ден днешен той е най-младият футболист, играл в официален мач за "ватрени". Страхотната му визия накара не кой да е, а Барселона да привлече Ален в редиците си. Той набързо започна да демонстрира качествата си в мачовете за Б-отбора на "блаугранас", но също като Асулин, записа едва 1 мач за мъжкия състав - двубой от Купата на Краля срещу Елче. През следващата кампания Халилович бе даден под наем на Спортинг Хихон и въпреки че направи нелош сезон, тъй като все още бе на 19, бе оставен да си тръгне и да подпише с Хамбургер. Там обаче не му провървя и обиколката му продължи. За последно той игра на посредствено ниво с екипа на Бирмингам в Чемпиъншип, а от 30 юни 2021г. е без отбор... 

Хачим Мастур
 Може би най-хваленият млад футболист в света през последните 10 години, който не оправда високите очаквания. Мастур е роден в Реджо Емилия и прави първи стъпки в играта в академията на Реджана. Още докато е на 14 обаче е забелязан от редица топ-клубове, сред които Ювентус, Барселона, Реал Мадрид и Манчестър Сити. В крайна сметка Хачим подписва с Милан, където се превръща в истинска интернет сензация. От това, което се вижда, той е много бърз, креативен и изключително техничен, способен да играе еднакво добре и с двата крака. Италианските медии го описват като "невъзможен за опазване от футболистите на неговата възраст". В академията на Милан му гарантират, че ще го подготвят добре, за да може кариерата му да се развие по най-добрия възможен начин. Само че видеата, които постоянно прави и качва в интернет, му изиграват лоша шега. Дори Дженаро Гатузо споделя: "Говорих с него доста и дори го заплаших, че ще му разбия зъбите, защото той се фокусира доста повече върху това, което качва в интернет, отколкото върху развитието си." Оказва се, че Рино е бил прав. Макар и наскоро да навърши 23 години, Мастур не е изиграл нито 1 мач за Милан. Той бе даван под наем, а в последствие и освободен от "росонерите". До преди няколко дни Хачим бе собственост на втородивизионния Реджина, но игра като преотстъпен в третодивизионния Карпи, където отбеляза и единствения си професионален гол в кариерата. В момента обаче и той е свободен агент, след като договорът му с Реджина изтече.


Гласували: 11, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха