5 знакови стадиона, които бяха променени до неузнаваемост

5 знакови стадиона, които бяха променени до неузнаваемост

 С развитието на футбола, изискванията към стадионите, на които клубовете домакинстват своите мачове, стават все по-големи. И докато в миналото съоръженията не са били от чак такова значение, то в наши дни редица отбори са принудени да играят мачовете си както от европейските клубни турнири, та дори и от местните шампионати, на други стадиони, защото техните не отговарят за определени критерии.

 Това налага домовете на доста клубове или да бъдат мащабно оптимизирани, или направо замествани с нови. През последните десетина години с нови стадиони могат да се похвалят отбори като Ювентус, Тотнъм, Атлетико Мадрид, Лион и т.н. Други пък извършиха масивни реконструкции на съоръженията си, които вече изглеждат по тотално различен начин.

 Ето някои стадиони, които претърпяха сериозно "разкрасяване" напоследък, за да покрият модерните изисквания.

 

"Велодром"


 Домът на френския Олимпик Марсилия е доста култово място, приело редица велики мачове. Тук се играят срещи още от Световното първенство през 1938г.! След това "Велодром" посреща двубои и от Евро'82 и Мондиала във Франция през 1998г. Когато бе обявено, че "петлите" ще бъдат домакини на Европейското първенство през 2016г., редица клубове се сдобиха с нови арени - Бордо, Лил, Лион и Ница. "Велодром" пък беше оптимизиран, като всичките му трибуни бяха покрити с масивни козирки. На фона на оголените заоблени трибуни, които посрещаха двубоите на Олимпик Марсилия, след реконструкцията стадионът изглежда по тотално различен и много по-модерен начин. Единственото, което остава, е отборът да вдигне нивото и да заслужи красивото си съоръжение с някой трофей.

 

"Фриули"


 Всъщност се оказва, че съоръжението, което приема димакинските мачове на Удинезе, е доста ново. "Стадио Фриули" е построен през 1976г., като спазва нормите за онова време да има лекоатлетическа писта, за да може общината в Удине да го използва не само за футбол, но и за други спортове. Оказва се обаче, че "Фриули" приема предимно футболни двубои на местния клуб Удинезе, селектирани срещи на националния отбор на Италия и концерти, сред които такива на Дийп Пърпъл, Пинк Флойд, Брус Спрингстийн, Колдплей, Мадона и т.н. Проблемът на "Фриули" е, че е прекалено голям и почти никога не се пълни с публика за мачовете от Серия "А". Така през 2013г. общината дава на концесия съоръжението за 99 години на клуба. Той моментално е реконструиран, премахната е атлетическата писта, изградени са трибуни зад вратите в английски стил и всички сектори са покрити с козирка. Макар капацитетът на съоръжението да е намален от 41,000 места на около 25,000, то отново рядко се пълни, но пък монтираните разноцветни седалки създават впечатлението, че стадионът се пръска по шевовете. Сменено бе и името му - "Дачия Арена", заради спонсорска сделка.

 

"Аноета"


 И докато Атлетик Билбао успя да изгради цял нов стадион, то неговият местен съперник Реал Сосиедад се задоволи само с оптимизиране на съществуващото вече съоръжение. Тъй като "Аноета" е построен сравнително наскоро - през 1993г., проектантите са се сетили, че ще е необходимо да му сложат козирка, но пък отново, тъй като стадионът е общински, са сложили и лекоатлетическа писта. Освен това капацитетът на "Аноета" е 32 000 седящи места, които според бившия президент на клуба Хосе Астиасаран, са тотално недостатъчно. Той още през 2004г. обявява проект за масова реконструкция на съоръжението, като освен увеличение на капацитета, той иска трибуните да са по-близо до терена, защото атмосферата по време на мачовете е доста "студена". Макар и предложението на Астиасаран да е отхвърлено от общината, неговите наследници на поста продължават да упорстват. Така все пак през 2017г. започва реконструкцията на "Аноета". Премахната е лекоатлетическата писта, а трибуните вече опират в самия терен. Освен това е вдигнат и капацитетът на стадиона на 39,500 седящи места. Цялото това удоволствие струва 47 милиона евро, които са поделени между клуба и общината. Така "Аноета", освен с нова и модерна визия, се сдобива и с ново име заради спонсорска сделка - "Реале Арена". 

 

"Атлети адзури д'Италия"


 Както повечето стадиони на Апенините, този на Аталанта също е общински. До преди десетина години той е в доста окаяно състояние и тотално не отговаря на модерните изисквания за съоръжение, което да приема европейски мачове. Тогава няма и изгледи "бергамаските" да играят в Европа, но напоследък реалностите се промениха. Клубът сериозно израстна и вече е сред водещите отбори в Калчото. През 2017г. ръководството отправя оферта от 8,6 милиона евро към общината за построения през 1927г. стадион. Сделката е факт и "Атлети адзури д'Италия" вече е частна собственост на Аталанта. Още тогава съоръжението започва да претърпява подобрения. Налага се клубът временно да играе мачовете си на "Мапеи", докато трае масовата реконструкция на стадиона в Бергамо. Очаква се в края на лятото арената, която вече носи името "Gewiss Stadium", да бъде завършена и да побира 21,000 зрители. С оглед на постоянните участия на Аталанта в европейските клубни турнири през последните няколко години, определено "бергамаските" заслужават модерен стадион, който да приветства евровечерите им.

 

"Лужники"


 Световното първенство в Русия може и да бе организирано по перфектен начин, но пък остава въпросът какво ще се прави с невероятните нови стадиони, които бяха построени в градове, чиито представители изобщо не играят елитен футбол. Наравно с това обаче някои от водещите клубове в Премиер лигата най-сетне се сдобиха с подходящите съоръжения, най-вече тимът на Зенит, чийто дом определено не отговаряше на класата на отбора. Масова реконструкция пък претърпя знаковият стадион "Лужники", който е дом на националния отбор на Русия още от 1956г. Макар и с огромен капацитет и приемащ всевъзможни състезания, включително Олимпийските игри в Москва през 1980г., съоръжението бе "морално остаряло". Когато бе обявено, че Русия ще бъде домакин на Световното първенство през 2018г., бе ясно, че финалът ще се играе на "Лужники". Така бяха инвестирани 350 милиона евро в масовата реконструкция на стадиона, като атлетическата писта бе премахната, а трибуните бяха приближени към терена. Капацитетът бе увеличен от 78 на 81,000 седящи места. След провеждането на финала на Мондиала, ФИФА обяви "Лужники" за най-добрия стадион в света.


Гласували: 6, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха