8 смислени промени, които веднага ще превърнат футбола в по-добра и справедлива игра

8 смислени промени, които веднага ще превърнат футбола в по-добра и справедлива игра

 Футболът е игра, която винаги търпи промени. Дните, в които цели села в Англия са ритали топка (или отрязана глава на викинг) от единия до другия край, чупейки прозорци и огради в процеса, отдавана са отминали. За първите 150 години на любимия ни спорт са въведени терени, осветление, правило за засада, рефери, треньори и всичко друго, което правят футбола това, което е днес. Но трябва да признаем, че играта със сигурност не е перфектна и прекалената комерсиализация определено размъти водите. В настоящия материал ще предложим 8 промени, които бихме искали да видим в следващите 100 години и вярваме, че те ще подобрят красивата игра, както за фенове, така и за спортисти.


1. Създаване на нов департамент, който да отговаря изцяло за системата ВАР и да е надзорник на съдиите

 Тук ще заемем идеята на Националната хокейна лига (NHL), която е отделила екипа, който преглежда на запис решенията на реферите в мачове. Тези хора са разположени в “Ситуационна стая” далеч от арените и са обградени от огромни монитори и всякакъв вид модерно компютърно оборудване. Те не са колеги на реферите, а са назначени за да действат като техни съгледвачи.

 В момента именно това е голям проблем с приложението на системата ВАР, най-вече в Англия. Рефери, които са приятели и колеги са разпределени на постове - един зад мониторите, един на терена и се редуват през седмица. Ако се чудите защо изключително рядко не се отменят очевидни грешки на главния съдия, именно това е една от причините.

 Нашата идея е хората, които отговарят за ВАР да нямат контакт със съдиите (освен по време на мач) и дори би било добре да не се познават лично. По този начин този нов “ВАР департамент“ ще бъде далеч по-обективен и точен във взимането на решения.

2. Ретроспективно наказание на играч за симулация

 Втората идея е след всеки мач специална комисия да разглежда спорните положения в даден двубой, където футболист очевидно е симулирал, за да спечели дузпа или да издейства червен картон на съперник. Ако бъде доказано чрез ревю на положението от всички ъгли, че той е измамил главния рефер и ВАР, то тогава той трябва да пропусне следващ мач на тима си.

 Тук трябва да отбележим, че подобно правило бе въведено в английската Висша лига преди началото на сезон 2016/2017, но то бе приложено толкова некомпетентно от Ф.А., че за 3 години едва двама футболисти са били санкционирани и последният такъв случай е от декември 2017г. А може би за последните три сезона не е имало нито една симулация в първенството?

 Надяваме се, че с времето симулациите ще спрат или ще намалят, защото рано или късно футболистите ще научат, че дори в настоящия момент да се измъкнат, то следващият мач не им е гарантиран.

3. Разрешаване на четвърта смяна в редовното време, но само на футболист от академията и до 21 г.

 Тук идеята е да се насърчи участието на така наречените “home grown” играчи или футболисти, отраснали в академията на клуба. Дори и ако треньорът е направил трите си смени, той ще има право на четвърта, но тя трябва да е на младеж от школата. Това правило не само ще увеличи записаните минутите за младите играчи, но и многократно ще подобри шанса им да се озоват на резервната скамейка. А ако го имаш, защо да не го използваш, дори и само за 10 минути? Това би бил безценен опит за подрастващите състезатели.

4. Таван на заплатите и трансферните суми

 Финансовият феърплей в настоящата си форма има своите критици и недостатъци. Какъв е смисъла от него, ако отбори могат да маскират пари от собственика като “спонсорски суми“ или пък да превеждат пари на играчи, които да откупят договора си, както стана с Неймар? Нашето предложение за таван на самите заплати и трансферни суми е далеч по-просто и елегантно и определено ще изравни силите в някаква степен.

 Да кажем, че се реши, че заплатата на футболист под егидата на ФИФА не може да е повече от 200 000 евро на седмица, а максималната трансферна сума - 150 млн. евро. При такива условия заобикалянето на закона ще е много по-трудно. Също така би било важно всеки един клуб да се задължи да обявява публично заплатите на футболистите и трансферните суми, които харчи за всеки един от тях.

 Тази идея има за цел да предпази и самите клубове от твърде екстравагантни разходи, които могат в последствие да им донесат сериозни финансови главоболия.



5. Ограничение на президентството на ФИФА за два мандата по 5 години

 Ето по колко години са служили последните няколко президенти на световната футболна централа: Сеп Блатер - 17 години, Жоао Хавеланш - 24 години, Сър Стенли Роуз - 12 години.

 Според нас властта със сигурност може да корумпира хората на върха и именно затова в повечето демократични държави държавният глава има лимит на мандатите си. За същото трябва да настояваме и във футбола. Промяната би ограничила ужасното управление на хора като Блатер и би намалила шанса за корупция.

 Десет години са достатъчно време за организацията на две световни първенства и това е трябва да е максимумът, с който един президент на ФИФА трябва да разполага.

6. Допълнителна смяна в продълженията

 Дори и идеята ни за четвърта смяна на младеж от школата да не се приеме добре, то може би тази ще се хареса на повечето хора. Шансът за контузия в мач от 120 минути е голям и понякога се налага даден тим да играе с 10 човека. Би било смислено мениджърите да имат право на още една смяна в последните продължения по 15 минути.

 Подобно правило би променило и динамиката на двете мини-полувремена и би добавило допълнителен заряд с пускането на чифт свежи крака. Разбира се, ФИФА въведе пробоно точно тази нова промяна на Световното първенство 2018 в Русия, а от УЕФА го добавиха към регламента на Шампионската лига и Лига Европа. Бихме искали то да стане стандарт във всички останали елиминационни турнири и купи.

7. Поне един мач на седмица от всяко първенство да се излъчва безплатно в YouTube

 В по-голямата част от историята си, футболът е бил игра на народа и по-скоро е принадлежал на бедните и средната класа. Срамота е, че в момента, ако желаем да гледаме любимите си първенства, трябва да плащаме различни абонаменти, които постоянно нарастват.

 Би било добра реклама за спорта, ако поне един мач от всяка лига се излъчваше безплатно в YouTube. Така или иначе всяко първенство и дори всеки отбор си има собствен канал в популярния сайт за видео споделяне и при това те редовно качват обширни репортажи.

 Очевидно е, че следващата стъпка ще е излъчването на мачове срещу определена сума в интернет и безспорно свободното предаване на срещи от време на време не би навредило на никого и само би зарадвало феновете, които нямат пари за билет или абонамент.

8. Правилото за дузпата

 От всичко, предложено до тук, може би тази идея ще е най-спорна. И напълно ще разберем, ако не сте съгласни с нея.

 Твърде често ставаме свидетели на хубав и равностоен двубой, решен от противоречива дузпа. Затова идеята е ударът да се направи малко по-труден - т.е. дузпата да се изпълни от мястото, където е извършено нарушението, стига то да е извършено преди бялата точка. Така например, ако нападател е спънат малко след границата на наказателното поле, то тогава нарушението ще трябва да се изпълни от това място. Всяко нарушение зад бялата точки ще се бие от 11 метра.


Гласували: 37, рейтинг: 4.4

Още новини от деня:
Коментари
Още едно правило 19.07.2020 12:46

В духа на вашите правила бих предложил още едно, по подобие на американския футбол да се играе чисто време. Или по-скоро, да се фиксират 2 полувремена по 35 минути, но последните 10 минути на всяко, да са чисто игрово време. Така бавенето ще е абсолютно безмислено.

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха