Футболните правила, които не се спазват

Футболните правила, които не се спазват

 Правилата във футбола търпят постоянни промени с цел да се спазват в пълна степен. Въпреки това съществуват немалко футболни норми, които дори с цялата налична технология трудно могат да бъдат наказани и проконтролирани. В днешната статия ще споменем част от тях.

Вратарят и 6-те секунди

 Дино Дзоф без никакво съмнение е един от най-легендарните вратари във футболната история. Италианският страж бе с основна роля за триумфа на страната си по време на Световното първенство през 1982 година, но не само чрез феноменални спасявания. Когато топката попада в неговите ръце, то тя остава там цяла вечност. В определени двубои е изчислено, че Дзоф е прекарал над 10 минути с коженото кълбо в ръцете си. Преди години председателят на Федералната арбитражна комисия Ерик Боргини коментира поведението на вратаря:

Няма да ставаме свидетели на подобни сцени за губене на време тип „Дино Дзоф“. Поне по 10 минути държи топката в себе си, това е ужасяващо. Подобно поведение е недопустимо.

 Така тези закани се превръщат в „Правило 12“ през 2000 година. То гласи, че ако вратарят не пусне топката в игра максимум 6 секунди, след като я е хванал, противниковият отбор има право да изпълни непряк свободен удар в рамките на наказателното поле. Същото важи и ако стражът пусне топката и я хване отново, както и когато я улови след директен пас с крак от съотборник.

 В днешно време рядко можем да видим изключително дълго забавяне на времето с подобен прийом, но и често се случва някои вратари да държат топката повече от 6 секунди, без да бъдат санкционирани. До момента за над 20 години можем да открием един единствен случай, когато това правило бива приложено в мач от най-високо ниво. Става въпрос за двубой от груповата фаза на Лига Европа между Ливърпул и Бордо, игран на „Анфийлд“. В 31. минута на срещата стражът на „мърсисайдци“ Симон Миньоле хваща топката и я държи в себе си точно 20 секунди, преди главният съдия да отсъди непряк свободен удар в полза на гостите. Още по-любопитното е, че играчът на Бордо Анри Севе успя да реализира положението и така френският тим излезе напред в резултата по възможно най-непредвидимия начин.

Излизането на футболисти от най-близката точка

 Пандемичната обстановка през 2020 година видоизмени няколко правила във футбола, като най-значимото бе увеличената бройка на допустимите смени от 3 на 5. Това обаче не промени задължителния максимум от 3 прекъсвания на двубоя за извършване на смени, а за допълнително забързване на процеса вече е задължително замененият футболист да напусне игрището от най-близката възможна точка. Надали е изненада за някого, че това правило доста често се нарушава от играчи, чиито отбори водят в резултата и търсят да отнемат ценни секунди от срещата. По-хитрите футболисти пък дори се приближават до центъра на терена, когато усетят, че ще бъдат заменени, за да изгубят максимално много време и да излязат от традиционната позиция. Въпреки това освен устни забележки футболистите рядко получават по-голямо наказание.

Влизането на играчи в наказателното поле по време на дузпа

 Наличието на ВАР предотврати друго често срещано нарушение по време на дузпи, което ще бъде споменато в края на статията, но така и не могат да бъдат изкоренени влизанията на футболистите в неприкосновеното наказателно поле по време на 11-метров наказателен удар. Повечето от влизащите играчи рядко влияят на играта, но тяхното присъствие в наказателното поле е забранено. Ако трябва да се придържаме стриктно към правилата, дузпа трябва да бъде пребита при всяко едно влизане на футболист, преди да бъде изпълнен наказателния удар, а нарушителят на правилото съответно да бъде официално предупреден. Подобни практики обаче са изключително редки, а понякога, особено преди въвеждането на ВАР, често сме ставали свидетели на безнаказани играчи, влезли в границите на наказателното поле, преди да имат това право, които  отбелязват попадение, след като дузпата е била отразена.

Вратарите и гредите по време на дузпи

 Често могат да бъдат срещани вратари, които в опит да разконцентрират противниковия изпълнител на дузпа удрят гредата с ръце. Оказва се, че това не е позволено, тъй като според правилата рамката на вратата трябва да е в пълен покой преди изпълнение на наказателен удар. Реферите много рядко обръщат внимание на нещо подобно, тъй като това е незначителен детайл от изпълнението на дузпа, а нарушенията на редица други правила при 11-метрови наказателни удари променят много повече изхода от дадената ситуация, затова те са с приоритет за вниманието на главния съдия.

Жълти картони за симулация

 През последните десетилетия във футболната игра все повече се забелязват отчаяните опити на футболистите да си спечелят нарушения дори при минимален контакт с противник. Най-очевидните симулации не остават безнаказани, но това не възпира играчите да опитват късмета си дори когато е налична системата за видео повторения. По-честото показване на жълти картони при симулация по всяка вероятност би намалило опитите за подобни нечестни прийоми. Един от начините това да се случи е систематично да бъдат декорирани в жълто футболисти, за които бъде установено след проверка чрез ВАР, че са опитали да си спечелят дузпа със симулация. Правилата в момента не позволяват на съдиите да показват жълти картони, след като са се допитали до Видео асистент реферите, което по-голямата част от футболната общественост отчита като грешка в правилника.

Бонус: Вратарят да стои на линията си по време на дузпи

 Колкото повече неспазвани правила изброяваме, толкова повече се отличават най-честите ненаказани играчи и игрови ситуации – вратари и дузпи. Преди наличието на ВАР много често ставахме свидетели и на редица вратари, които свободно изминават няколко метра по време на 11-метрови наказателни удари, като това бе опит да скъсят ъгъла и да си дадат предимство. Освен геройствата на бранителя Козмин Моци в плейофите за влизане в Шампионската лига срещу Стяуа, друг подобен популярен случай бе шоуто на незабравимия Йежи Дудек по време на финала на Шампионската лига срещу Милан през 2005 година. Именно неговите феноменални и същевременно леко противоречиви спасявания сътвориха Чудото на Истанбул.

 

 


Гласували: 4, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха