Късно снощи стана ясно, че се очаква 15 футболни колоса да се отделят от турнирите на УЕФА, за да си основат собствена "Лига на богатите". Наричаме я така, защото форматът и клубовете, които ще бъдат допуснати в нея, е изключително нечестен спрямо всеки друг отбор.
В турнира перманентно ще се състезават 15 тима, а други 5 ще бъдат канени всяка година на база на представянето им в предходния сезон. Тези 20 участници ще са разделени на две групи от по 10 и всеки от тях ще играе у дома и като гост с останалите членове на групата си.
Когато всички срещи са изиграни, топ 4-те отбора от всяка мини-лига ще се класира за 1/4-финалите, където започват елиминациите. Шампионът ще се определи във финален мач на неутрален терен.
От години много от нас се оплакват, че Шампионската лига вече не турнира на шампионите. Третият в Англия или Испания може директно да участва в това състезание, но първият в България не може. Това не е особено справедливо и стартът на тази нова Супер лига е още по-ужасна версия. Ако се надявате, че някой български отбор ще може да играе в нея, грешите. Бордът на директорите ще избира пет отбора от Европа на база на представянето им в миналия сезон и те ще получат покана да участват. Какви мислите, че са шансовете на по-малките отбори?
Ако идеята на Супер лигата бе да е по-справедлива от турнирите на УЕФА и наистина да е Лига, достъпна за всички шампиони на Стария континент, тогава определено бихме я подкрепили. Нека обаче погледнем шампионската акредитация на някои от участниците. Манчестър Юнайтед не са ставали шампион на Англия от 2013 г. насам, Арсенал от 2004, а Тотнъм от 1961 г. От италианските представители Интер и Милан са в суша повече от десет години. Атлетико Мадрид за последно бе шампион през 2014.
Изглежда, че това е просто надпревара, която ще натовари допълнително играчите и почти изцяло е захранена от алчността на така или иначе неприлично богатите собствениците на грандовете. Още по-лошо - изглежда, че този турнир е като "ушит по мярка" за чуждите пазари и по-конкретно Северна Америка и Китай. Може би не знаете това, но основната финансова институция, която стои зад него, е американската банка JP Morgan, а фамилия Глейзър са главните действащи лица, които се опитат да задвижат този турнир. Той не е за обикновения фен, който с вълнение следи драмата, битките и интригата в различните първенства всяка седмица. Супер лигата е направена за американци, които са чували имена като Реал Мадрид или Манчестър Юнайтед и направо ще гледа как те мерят сили. Това е футболен турнир за хора, които не гледат футбол.
Дори целият формат напомня малко или много за начина, по който е организирана NFL - с две големи групи и плейофи - нещо, което ще се хареса на американците.
Разбира се, за щастие има клубове клуба вече са отхвърлили идеята и не е случайно, че те са немски, където голяма част от собствеността е на феновете. Нещо повече, дори и фенклубовете на Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Арсенал и Тотнъм излязоха с изявление, в което се обявяват против Супер лигата. Очаква се същото да направят и поддръжниците на останалите основатели.
Самите клубове знаят, че собствените им фенове ще недоволстват и не е случайно, че обявиха намеренията си във време на празни трибуни. Освен това те публикуваха плановете си за Супер лигата по възможно най-страхливия и потаен начин - след полунощ в понеделник (19 април 2021).
Все още предстои да научим какви точно ще са последиците от тези съдбовни събития, но първоначалният инстинкт ни подсказва, че това, което е добро за банда алчни богаташи, най-вероятно е в ущърб на обикновения футболен фен.