Футболни отбори, които не са наясно с географията

Футболни отбори, които не са наясно с географията

 Футболът е световен феномен. За разлика от него, светът няма ясно очертани правила. Именно поради тази причина в световен мащаб има няколко футболни отбора, които се състезават в първенства, в които не трябва да са, съдейки по географското им положение.


Лас Палмас

 Лас Палмас е типичният асансьор между Примера и Сегунда Дивисион. Тимът за последно игра в елита на Испания през 2018г., въпреки че не се намира никак близо до континенталната част на страната. Град Лас Палмас се намира на Канарските острови – автономна област под юрисдикцията на Испания, която е близо до западния бряг на Мароко. Разстоянието от Мадрид до Лас Палмас се изминава за около 3 часа със самолет.

Мариехамн

 Финландия не е сред най-популярните нации, що се отнася до футбол. Един от най-успешните им отбори в последните години обаче, може да пътува само чрез кораб или самолет. Мариехамн е столицата на остров Оланд, намиращ се в Балтийско море между Швеция и Финландия. Оланд е автономна област под финландски суверенитет. Въпреки това, 88% от 12-те хиляди жители на Мариехамн говорят на шведски. Местният отбор спечели Вейкуслигата през 2016 година и Купата на Финладния година по-рано.

Монако

 Този случай е добре познат на футболните фенове. Монако е тим, спечелил титлата на Франция 8 пъти, въпреки че не се намира във Франция. Княжество Монако е град-държава в Южна Франция, като площта му е около 2 квадратни километра. Въпреки това, Монако е сред най-титулуваните отбори във Франция.

Вадуц

 Отборът на Вадуц отпадна през 2017 година от елита на Швейцария. Важно е да се отбележи този факт, тъй като Вадуц всъщност е столицата на Лихтенщайн. Тази малка държава се намира сгушена в Алпите между Швейцария и Австрия. Лихтенщайн е единственият член на УЕФА, който няма собствено първенство. Все пак, страната има своя Купа, която дава право на победителя да играе в Лига Европа. Вадуц спечели тази Купа в 15 от последните 16 издания, а преди няколко години елиминира и родния Левски в евротурнирите.

Суонзи и Кардиф

 Футболът в Англия е малко странен. Всъщност, всичко в Обединеното кралство е странно, ако трябва да сме честни, но това е тема на друг разговор. Технически, Великобритания е суверенна държава, но и четирите й страни-членки имат свое собствено футболно първенство. Въпреки това, цели 6 уелски отбора играят в английските първенства, най-популярни от които са Суонзи и Кардиф. Това дава шанс на уелски „грандове“ като Дъ Ню Сейнтс и Бангор Сити да трупат титли и евроучастия.

Ню Йорк Ред Булс

 Вероятно ще се зачудите какво прави този отбор сред другите в статията. Въпреки че се казва Ню Йорк Ред Булс, отборът никога не е играл домакинските си мачове в Ню Йорк. Няколко години „червените бикове“ играеха на любимия стадион на България – „Джайънтс стейдиъм“, на който победихме Германия през 1994 година. Та, стадионът на „гигантите“ не се намира в Ню Йорк, а в Източен Ръдърфорд, Ню Джърси. През 2010 година Ред Булс завършиха строежа на собствен стадион, който… отново не е в Ню Йорк. "Ред Бул Арена" се намира в Харисън, Ню Джърси.

 Ако трябва да сме докрай честни, първоначално отборът се е казвал Ню Йорк/ Ню Джърси Метростарс, а в спортната история на Америка има много отбори с Ню Йорк в името, които играят в Ню Джърси.



Каляри

 След като Палермо отпадна през 2017 година, 19 от 20-те тима в Серия "А" са в континенталната част на „Ботуша“. Единственият „аутсайдер“ е Каляри от остров Сардиния. „Островитяните“ ще празнуват 100-годишен юбилей в края на месеца, а в историята си имат дори една титла от 1970 година. Ако трябва да добавим още любопитни географски факти, доскоро в Каляри играеше Хан Кван Сонг – първият севернокореец, разписвал се в Калчото.

 Друг любопитен отбор е Сан Марино Калчо, който се намира в едноименния град-държава и играе в Серия "С".

 

СКА – Хабаровск

 СКА-Хабаровск достигна до руската Висша лига през 2017 година и въпреки че не е на остров, като част от горепосочените тимове, се намира на космическо разстояние от своите съперници. Отборът домакинства в град Хабаровск, намиращ се в най-източния край на Русия и е по-близо до Китай, двете Кореи, Монголия и Япония, отколкото до всеки съперник от руския елит. Полетът от Санкт Петербург до Хабаровск отнема около 7 часа и 30 минути, а с автомобил около 111 часа или иначе казано 5 442 мили и включва преминаването на седем часови зони. За щастие на феновете на футбола в Русия, СКА отпадна още в дебютния си сезон.

Маритимо

 Остров Мадейра е популярен като родното място на Кристиано Роналдо, но местният Маритимо се състезава в португалския елит. Мадейра е островна верига в Атлантическия океан и е на около 400 км северно от Канарските острови. Полетът от Лисабон до Международно летище "Кристиано Роналдо" отнема близо два часа, а там можете да видите фрапиращата статуя на нападателя на Ювентус.



Аячо

 Аячо е град, намиращ се на средиземноморския остров Корсика. Градът е родно място на Наполеон Бонапарт и на играещия в Лига 2 АС Аячо. Големият съперник на тима е друг тим от Корсика – Бастия, който бе запратен от Лига 1 в Лига 5 заради финансови злоупотреби. Островът се намира северно от Сардиния и е на еднакво разстояние от Италия и Франция.      


Гласували: 20, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Коментари
ЦСКА умре 16.05.2020 14:55

Като видях името на Лас Палмас, на Каляри и на СКА, директно ви размахнах среден пръст.

Отговори 3 2
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха