Гениалните треньори зад класните вратари, за които не знаехте

 Гениалните треньори зад класните вратари, за които не знаехте

Алисон Бекер често е определян за един от най-добрите вратари в света. Бразилецът нашумя с добрите си изяви за Рома и Бразилия, които доведоха до трансфер в Ливърпул през 2018г. Въпреки че формата му остава постоянна, а класата му под рамката е без коментар, Алисон допусна доста неточности през календарната 2021 година. Някои може би си спомнят грешката в мача с Лестър в началото на февруари, но мнозина си спомнят трите му слаби отигравания при загубата с 2:3 срещу Уест Хям в началото на ноември. Това като че ли бе червена лампична за червените от Мърсисайд и в края на същия месец Клоп направи изненадващ трансфер с привличането на нов треньор на вратарите - Клаудио Тафарел. Световният шампион от САЩ‘94 и бивш вратар на Галатасарай и Парма е считан за един от най-добрите в бранша, а и като треньор на вратарите в националния отбор на Бразилия работи, както с Алисон, така и с Едерсон от Манчестър Сити. Тафарел се присъедини към Джон Ахтенберг и Джак Робинсън, които оформят триото, което работи с Алисон, Адриан и Каомхин Келъхър, както и в по-редки случаи с Марсело Питалуга и Харли Дейвис, когато те тренират с първия отбор.

Трансферът на Тафарел на "Анфийлд" може би не изненада мнозина, но е истина, че повечето големи отбори не обръщат необходимото внимание на вратарите. За разлика от мениджърските контракти и екипа около тях, сравнително рядко е в екипа на даден мениджър да присъства треньор на вратарите (в повечето случаи мениджър и помощници вървят пакет). От друга страна, все по-малко са успешните мениджъри на световно ниво, които са бивши вратари. В този материал ще проследим кои са най-добрите треньори на вратари в света в момента.

Джанлука Спинели

Спинели е треньор на вратарите в националния отбор на Италия, а на клубно ниво отговаря за подготовката на Кейлор Навас и Джиджи Донарума в ПСЖ. Започва работа през 2002г. в Комо, а след това прекарва 12г. в Дженоа. От 2014г. започва работата с Антонио Конте в националния отбор на Италия, а преди да се премести в Париж работи отново с Конте в Челси. Спинели работи както с млади вратари (напр. Матия Перин), така и с опитни такива (напр. Буфон), но е определян като специалист в индивидуалната подготовка. Престоят му в Челси е типичен пример за неговите качества, тъй като той успява да изгради Тибо Куртоа като един от най-добрите вратари в света.

Жоел Батс

За разлика от Спинели, Батс е легенда на френския футбол под рамката. В периода 1976-1992, той записва  554 мача за Сошо, Оксер и ПСЖ, включително 50 мача за Франция. Като треньор на вратарите започва в ПСЖ при Артур Жорже (1992-1994), а после и при Луис Фернандес (1994-1996). В периода 1996-1998г. работи с Рикардо Гомес, като двмата успяват да спечелят Купата на Франция, както и първенството. И двамата губят работата си през 1998г., когато серия от неуспехи и промени във високите етажи на клуба, слагат на кормилото легендата Ален Жирес. След кратък неуспешен престой като главен мениджър във втородивизионния Шатору, Батс започва работа в Олимпик Лион през 2000г. където постига най-големите си успехи в професията. Успява да изгради трима вратари от световна класа – Грегори Купе, Уго Лорис и Антони Лопес. Напуска през 2017г. за да се присъедини към Монтреал Импакт в МЛС.

Крис Уудс

Крис Уудс е бивш английски национален вратар, а на клубно ниво кариерата му преминава през Куинс Парк Рейнджърс, Нотингам Форест, Шефилд Уензди, Норич Сити, Бърнли, Рединг и Саутхемптън. Играл е още и за Глазгоу Рейнджърс, както и за американския Колорадо Рапидс. Записва 43 мача за Англия, като наследява Питър Шилтън – негов добър приятел и съотборник. Заедно с Шилтън, Уудс е част от състава на Англия на световните първенства в Мексико (1986) и Италия (1990), както и европейското първенство в Западна Германия (1988), където записва и дебют на голяма сцена при загубата с 1:3 от СССР. Крис започва като треньор на вратарите в Евертън при Уолтър Смит през 1998г., атри години по-късно преминава в Манчестър Юнайтед (заедно с Дейвид Мойс), където прави име в професията. Остава в клуба до 2015г. след което преминава в Уест Хям, но напуска през 2018г. след назначаването на Мануел Пелегрини. Работил е и в националния отбор на САЩ, където е привикан да отговаря за подготовката на Тим Хауърд през 2011г. От 2021г. е част от националния отбор на Шотландия.

Хави Валеро

Висенте Хавиер Валеро е част от Уест Хям, където работи от 2018г. Испанецът направи име най-вече с работата си с Рафаел Бенитес, като е част от екипа му в Ливърпул, Интер Милано, Челси, Наполи и Реал Мадрид. Печели Купата и Суперкупата на Италия, Световното Клубно Първенство, както и Купата на УЕФА. Като футболист записва основно мачове в Сегунда Дивизион с екипите на Кастейон, Логронес, Майорка, Мурсия, Кордоба, Рекреативо и Граманет, както и едномесечен престой в Уелс, където играе три мача за Рексъм. В повечето отбори той не е първи избор под рамката, като играе често единствено в Логронес (2000-2002) и Кастейон (2002-2003). Работата му е свързана основно с Йержи Дудек, Пепе Рейна, Жулио Сезар, Петър Чех и Кейлор Навас. Започва да работи в екип с Мануел Пелегрини през 2016г. от съвместната им работа в китайския Хебей Форчън.

Валеро спира състезателната си кариера когато е на 33г. и се посвещава на работата с вратарите. Цялостната му философия е разбирането, че модерните вратари са много повече от пазители под рамката, като смята, че те трябва активно да участват в играта в различни моменти от нея. Валеро има магистърска степен от испанската футболна федерация, но и още една такава с профил психология. Менталното израстване на един вратар и най-вече, позиционирането му в играта са основните елементи от неговата философия.

 „Позиционирането е ключов елемент от играта на един вратар. Вярвам, че ако един вратар има умението да чете играта и се позиционира на правилното място в точния момент в една вече много бърза игра, ще стане много трудно да направи каквито и да е грешки.“

Франс Хук

Хук е бивш вратар, който прекарва почти цялата си кариера в холандския Волендам, където се пенсионира в средата на 80-те години. През 1986г. започва работата в Аякс където е част от легендарния отбор на Йохан Кройф. Известен е най-вече като важна част от екипа на Луис Ван Гаал, с който работи в Барселона, Байерн Монхен, Манчестър Юнайтед и националния отбор на "лалетата". Участник на европейското първенство в Полша и Украйна (2012), както и на световното в Бразилия (2014). Работи също и с Лео Бенхакер, като двамата извеждат Полша на световното първенство  в Германия през 2006г. Той е наследникът на Крис Уудс в Манчестър Юнайтед през 2014г.. Работи за кратко и в Галатасарай през 2016г. Хук често е определян за един от най-опитните в бранша, като развива консултантска дейност и чете лекции за ФИФА, УЕФА и нидерландската футболна федерация. Като консултант работи с Манчестър Юнайтед, футболната федерация на Дания и Лос Анджелис Галакси. По настоящем живее в Калифорния, където е технически директор на Ориндж Каунти, клуб от второто ниво (USL) на клубния футбол в САЩ.

 

 


Гласували: 6, рейтинг: 4.3

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха