Интелигентните 11: идеален отбор на най-образованите футболисти

Интелигентните 11: идеален отбор на най-образованите футболисти

 Старото клише гласи, че футболът е проста игра за умни хора. Да, но всички знаем, че повечето професионални футболисти влизат в играта на ранна детска възраст, а образованието остава на заден план. С напредването на технологиите обаче, включително и навлизането на различни форми на обучение, се появяват повече възможности за придобиване на професионална/академична квалификация. В този материал представяме идеален отбор на играчи от близкото минало и настояще, които освен талант, имат (поне на хартия) и прилично образование.

Вратар: Шака Хислоп

 Нийл Шака Хислоп, както е пълното му име, е част от паметния отбор на Нюкасъл на Кевин Кигън, който записва две втори места в края на 90-те години. Роден в Англия, но защитавал цветовете на Тринидад и Тобаго, Хислоп има интересна история, която почти го отказва от футбола в началото на неговата кариера. Той започва като нападател в ранните му години, но е поставен на вратата в родния му Тринидад поради това, че е най-високият играч в отбора. След като завършва колеж, получава пълна спортна стипендия за университета Хауърд, частна институция, базирана във Вашингтон с традиции в обучението на малцинствата в САЩ. Хислоп завършва като дипломиран машинен инженер, като даже кара и стаж в НАСА. През годините често е споменавал за това как е оставил семейство и приятели в САЩ и отива на проби в английския Рединг със сто долара в джоба. Нещата не потръгват добре за него и въпреки че има двугодишен договор с клуба, той многократно е обмислял отказване от футбола. Е, нещата потръгват и той записва мачове за Нюкасъл, Уест Хем, Портсмут и американския Далас.

Защитници

 Кларк Карлайл – Сравнително неизвестен за футболните фенове извън Англия, Карлайл записва прилична кариера с близо 500 мача за Блекпул, Куинс Парк Рейнджърс, Лийдс, Уотфорд, Лутън, Бърнли, Престън Норт Енд, Нортхемптън и Йорк Сити. Роденият в Престън бивш защитник е първият професионален футболист, който участва в Countdown (2010) - предаване, което тества интелектуалните способности на участниците чрез интерактивни игри. През 2012 и 2013г. записва два документални филма за расизма във футбола и менталното здраве на професионалните футболисти, а през 2011г. се появява и в изключително популярния политически дебат Question Time по ВВС. Смятан за един от най-интелигентните футболисти в историята на английския футбол, Карлайл е дипломиран спортен журналист и публицист с бакалавърска степен от университета Стафордшир.

 Джорджо Киелини – Известен с изключителния си интелект на терена, Киелини е сред малкото действащи професионални футболисти, които умело съчетават футбола и образованието. Роденият в Ливорно защитник притежава бакалавърска степен по икономика от университета в Торино от 2010г., а през 2017г. завършва магистърска степен по бизнес администрация в същото учебно заведение. Смело можем да кажем, че Киелини притежава както опита, така и необходимите квалификации за един успешен спортен директор.

 Юто Нагатомо – Бившият защитник на Интер Милано също е сред икономистите в тази класация. Възпитаник на университета Мейджи в Токио, Нагатомо започва кариерата си точно в университетския отбор, като съчетава тренировки и лекции. Игралият още за Чезена, Галатасарай и Олимпик Марсилия японец обаче не е просто завършил студент, а активно интересуващ се от материята, което е видно от двете му публикувани книги досега. 35г. е подходяща възраст за нова кариера, а бъдещето пред Нагатомо може и да не включва само футбол.

 Венсан Компани – Още от ранните си години в Манчестър, Компани винаги е обръщал внимание на живота след футбола. И за него той преминава през вратите на университета. Компани завършва с отличие магистърска степен по бизнес администрация през 2017г. в бизнес департамента към университета в Манчестър, а през 2019г. получава почетна докторска титла от същата институция. Настоящият мениджър на Андерлехт получава много положителни отзиви за магистърската си дисертация, която изследва предимствата от това футболните отбори да домакинства на собствен терен.

Полузащитници

 Хуан Мата – Юношата на Реал Мадрид и настоящ играч на Манчестър Юнайтед е дипломиран учител по физическо възпитание, като отделно притежава и бакалавърска степен по маркетинг и журналистика - степени, които той придобива от Политехническия Университет в Мадрид и частния университет Камило Хосе, отново в испанската столица. Мата все още показва, че има какво да даде на играта, а очевидно има и таланти извън футболния терен. Стискаме палци да избере журналистиката.

 Андрей Аршавин – Макар и често да е използван в по-предни позиции, поставяме руснака в полузащитата с уговорката, че става въпрос за атакуващ полузащитник. Макар и според мнозина да не развива напълно таланта си като футболист (въпреки 15-те милиона, платени за него от Арсенал), Аршавин е изключително колоритна и любопитна персона извън футболните среди. Има няколко книги по теми като политика, футбол и жени(!), участва в най-различни медийни прояви, но най-интересната част е може би неговото увлечение по моден дизайн. Андрей е юноша на Зенит Санкт Петергбург и първоначално започва да учи в Санкт Петергбурския държавен университет по индустриални технологии, профил химия. Година по-късно, той се прехвърля във Факултета по Текстил и Облекло, където завършва като инженер по технология на облеклата. Този избор не е случаен – майката на Аршавин (Татяна Аршавина) е шивач, като в различни интервюта споменава, че даже пази първия чифт дънки, които Андрей изработва.

 Доктор Сократес – Сократес Бразилейро Сампайо де Соуса Виейра Оливейра, както е пълното име на бразилската легенда, е може би най-колоритната личност в нашия състав. Част от легендарния бразилски отбор от края на 70-те и началото на 80-те години, заедно с имена като Фалкао и Зико, Сократес е нещо много повече от футболист. В един свят, който е доминиран от политика, военни преврати и диктаторски режими, Сократес развива интерес към философията, литературата и медицината от ранна възраст, благодарение на баща си Реймундо, който заема висш административен пост и притежава малка домашна библиотека. Сократес завършва медицина в университета в Сао Пауло, което за времето си е изключително рядко сред футболистите. Още по-удивително, даже и в наши дни, е това, че той успява да го направи, докато е активен футболист. След края на кариерата си, Сократес практикува медицина, но за съжаление си отива от този свят на едва 57г.

 Хенрик Мхитарян – Бившият играч на Манчестър Юнайтед определена е интересна личност извън футбола. Говори 6 езика, посланик на УНИСЕФ, почетен гражданин на Ереван и запален шахматист са само част от неговите занимания. Мики е син на Хамлет Мхитарян, известен футболист от близкото минало и легенда на местния Пюник Ереван. Семейството прекарва няколко години във Франция където Хамлет играе във френската втора дивизия. Хенрик започва с футбола през 1995г. след завръщането на семейството от Франция, но баща му почива от мозъчен тумор на 33г. възраст. В негова памет, малкия Хенрик започва да тренира футбол, но същевременно обръща и внимание на образованието си. Завършва Арменския Институт по Физическо Възпитание и Спорт, а впоследствие учи икономика в местния клон на Санкт-Петергбургския Институт по Международни Отношения, Икономика и Право. Увлича се от право, но футболната му кариера слага край на тези интереси. Или поне временно, както е казвал самия той през годините. Определено не вижда бъдещето си във футбола, като след неговите бъдещи цели са преместване в САЩ и по-точно в Харвард. Интересно решение, не мислите ли?

Нападатели

 Роберт Левандовски – Стрелецът на Байерн Мюнхен има бакалавърска степен по физическо възпитание, както и магистърска степен от институции в родната му Полша. За него можем да кажем (и силно се надяваме), че вижда бъдещето си във футбола.

 Оливер Бирхоф - Бившият голмайстор на Германия от близкото минало е в отбора на икономистите, като получава икономическото си образование от университета в Хаген, Германия. Подобно на други футболисти, той учи дистанционно, като съчетава професионалните си ангажименти с времето над учебниците.

Мениджър: Арсен Венгер

 Едва ли има по-подходящ избор за предводител на нашия отбор. Говори 7 езика, има издадени книги на френски, английски и японски. Завършва икономика в университета в Страсбург в началото на 70-те години, като семейството му го подготвя да бъде част от семейния бизнес с авточасти. Уви, след неуспешен романс като футболист, мосю Венгер намира своето поприще като мениджър, а не напразно му лепват прозвището "Льо Професор". Останалото е история...


Гласували: 12, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха