В края на поредната скучна и напълно забравима пауза за националните отбори, ще погледнем един хипотетичен национален отбор - този на Югославия.
Югославия беше един от най-класните футболни отбори в света, способни да победят всеки. През 90-те обаче страната Югославия се разпадна по ред причини, оставяйки зад себе си 7 държави (или 6 в зависимост от това дали смятате Косово за отделна държава). Но ако това не се бе случило, този футболен отбор щеше да е един от силните в света и най-вероятно щеше да се бори за международни отличия. Тук се ще опитаме да съставим отбор от най-добрите съвременни футболистите от бившите югославски републики.
ЗАЩИТА
Вратар
Ян Облак – Атлетико Мадрид, Словения
Словенецът определено е най-добрият вратар в света, изпреварвайки Алисон, де Хеа, Лорис и Донарума в почти всички показатели. Вторият капитан на Атлетико има почти толкова чисти мрежи колкото има и допуснати голове. Впечатляваща статистика както и да го гледаш. Със сигурните си изяви е рамките на вратата, Облак осигурява стабилна основа, върху която може да се надгради хипотетичният югославски тим.
Десен Бек
Шиме Връсалко – Атлетико Мадрид, Хърватия
Още един футболист, собственост на Атлетико Мадрид. Хърватинът е добър и в защитната част от играта, но и не се страхува да напредне с топка в крака и да центрира или да отправи опасен изстрел към вратата на опонента.
Централни защитници
Деян Ловрен – Ливърпул, Хърватия
Ловрен е прословут с не особено сигурната си игра в защита на клубно ниво, но на национално ниво е изключително стабилен. Ловрен е страхотен в изнасянето на топката и доста рядко губи дуел във въздуха и това го прави първи избор за центъра на отбраната.
Стефан Савич – Атлетико Мадрид, Черна Гора
3 от 4 за Атлетико. Черногорецът определено е един от топ защитниците в света. Не особено умел с топката в крака, Савич компенсира с страхотно позициониране, блокиране на изстрели и добри шпагати, което го прави идеалния партньор на Ловрен в сърцето на отбраната.
Ляв Бек
Езгян Алиоски – Лийдс Юнайтед, Северна Македония
Северно македонецът определено е доста спорен избор за левия бек в присъствието на Александър Коларов, Сеад Колашинац и Йосип Пиварич като опции, но с представянията си в Лийдс на лудия гений Марсело Биелса, Алиоски доказа, че трябва да е титуляр в този отбор. Без някаква видима слабост в играта, играчът на Лийдс е добър с топката в крака, но е и изключително стабилен, когато трябва да се намесва в защита. А и нямаше кой друг играч на Северна Македония да включим.
ПОЛУЗАЩИТА
Неманя Матич – Манчестър Юнайтед, Сърбия
Сръбският ветеран може да е позагубил част от скоростта си в близките години (не че някога е бил много бърз), но все още остава стабилна опция за халфовата линия. Той печели повечето от въздушните си двубой и винаги точен в намесите си. Играчът на „червените дяволи“ също така може да е от полза и при разиграването на топката. А и има страшно точен мерник от далече.
Сергей Милинкович-Савич – Лацио, Сърбия
Халфът на Лацио беше желан от най-големите отбори на континента през лятото и има защо. Въпреки размерите си, сърбинът е техничен и доста подвижен, но също така и е бетон при намесите в защита. Милинкович-Савич обира всички високи топки, умее да намира пространството и да го използва било то с качествен пас или с топката в крака.
Лука Модрич – Реал Мадрид, Хърватия
Носителят на „Златната топка“ е виртуоз в средата на терена. Модрич вдига креативността на този отбор до небесата. Спокоен когато притежава топката, хърватинът е винаги способен да нарани съперника с уникален пас зад защитата или с опасен удар извън наказателното поле.
НАПАДЕНИЕ
Дясно крило
Душан Тадич – Аякс, Сърбия
Звездата на Аякс може да играе навсякъде в нападение, но в този отбор му е отреден десният фланг. Изключително креативен, сърбинът е заплаха за всяка противникова защита със своите пасове, рейдове и изстрели.
Централен нападател
Един Джеко – Рома, Босна и Херцеговина
Снажният босненец изпреварва други качествени играчи за позицията на нападателя в югославския отбор. С високия си ръст и смъртоносен завършващ удар, босненецът ще вкарва много голове с играчи като Тадич, Модрич и Милинкович-Савич около себе си. Физическото присъствие на Джеко ще е решаващо във важните двубои.
Ляво крило
Иван Перишич – Байерн Мюнхен, Хърватия
Новото попълнение на Байерн Мюнхен ще е друга креативна сила в югославския отбор. Хърватинът обича да влиза навътре и да поразява противниковата врата с убийствения си удар. Перишич също така е добър в центриранията и е заплаха на контра атаки.
РЕЗЕРВИ:
Вратари: Асмир Бегович (Карабах, Босна и Херцеговина), Даниел Субашич (Монако, Хърватия)
И двамата са титуляри в националните си отбори, но при присъствието на Облак просто няма как да са такива и в югославския отбор.
Защитници: Домагой Вида (Бешикташ, Хърватия), Александър Коларов (Рома, Сърбия), Антонио Рукавина (Астана, Сърбия), Никола Миленкович (Фиорентина, Сърбия)
Вида и Никола Миленкович са двама стабилни централни защитници, които увеличават широчината на състава. Рукавина е опитна опция на десния бек, а Коларов, въпреки възрастта си, със сигурност е доказал, че заслужава да е титуляр с представянията си в Рома.
Халфове: Марсело Брозович (Интер, Хърватия), Миралем Пянич (Ювентус, Босна и Херцеговина), Матео Ковачич (Челси, Хърватия), Иван Ракитич (Барселона, Хърватия)
Когато на скамейката имаш играчи като тези, знаеш колко сериозен е отборът всъщност. Всеки от тези е титуляр и на клубно и на национално ниво. В зависимост от опонента, Матич може да отстъпва мястото си на някой по креативен играч. Брозович и Ковачич са борци в средата на терена, а Пянич и Ракитич могат да осигурят магическия пас.
Нападатели: Анте Ребич (Милан, Хърватия), Марио Манджукич (Ювентус, Хърватия)
И двамата са нападатели с по-скоро централни функции, но Ребич може да играе на всяко от двете крила, където и Манджукич има малък опит. Манджукич също ще е и конкуренция на Джеко за титулярното място.
Honorable Mentions: Лука Йович (Реал Мадрид, Сърбия), Матия Настасич (Шалке, Сърбия), Йосип Пиварич (Динамо Киев, Хърватия), Сеад Колашинац (Арсенал, Босна и Херцеговина), Йосип Иличич (Аталанта, Словения), Мохамед Бешич (Шефийлд, Босна и Херцеговина), Адем Ляич (Бешикташ, Сърбия), Самир Ханданович (Интер, Словения), Берсант Целина (Соунси, Косово), Стефан Йоветич (Монако, Черна Гора), Александър Митрович (Фулъм, Сърбия)
Това, че играч на Реал (Мадрид) не успява да попадне дори в 23-мата избрани, само говори за дълбочината в състава на Югославия. Ханданович е вратар от световна класа. Настасич, Колашинац и Пиварич са добри опции за отбраната. Иличич и Бешич увеличават конкуренцията в средата на терена, а Йоветич, Целина, Ляич, Йович и Митрович - в нападение.
Естествено, всичко зависи от предпочитанията на селекционера и тактическите му планове и всеки един от посочените може да е състава, а и не всички качествени играчи, заслужаващи да са в югославския отбор са споменати. Със сигурност сме изпуснали някой друг класен играч. Дори и само с такива футболисти, отборът на Югославия щеше да е конкурент на най-големите имена във футбола и със сигурност щеше да жъне успех след успех.
Прочетете също:
Десетте най-странни трансферни слуха
Батистута: титанът, дарил щастие на милиони и обречен на вечни страдания
Стадионите, които така и не видяха бял свят
Най-невероятните залози в историята на футбола
Готин сайт, но има някои скандални избори, решения и аргументи в тази статия
Отговори 1 2Има някой съмнителни решения, но все пак не може да наблъскаш Ракитич и Ковачич в тоя отбор. Трябва да има баланс
Отговори 4 0Цветкович требе да е на местото на Ляич, даже на Пърцалко. Къв Ракитич бе, дори Цветкович е много по-добър от Ракитич, който също заслужава да е титуляр, както и Митрович.
Отговори 1 0