Как “Златната топка” за Рапино всъщност навреди на женския футбол

Как “Златната топка” за Рапино всъщност навреди на женския футбол

 По това време всяка година футболният свят е разкъсван от сериозни спорове за това кой е най-заслужилият играч за “Златната топка”. Изборът изглежда напълно случаен, тъй като понякога се дава на състезател, спечелил Световното, но без да има основна роля за това, а друг път на футболист с добри индивидуални показатели, но с празен кабинет с трофеи за годината. Призът често е наричан и “конкурс за популярност” в годините, в които го печелят Меси/Роналдо, тъй като двамата са най-известните играчи на планетата и дори и да имат сравнително посредствен сезон, все пак се е случвало да печелят престижната статуетка.

 Никой не може да отрече, че женският футбол достига нечувани нива на популярност в последните години, като финалът на Световното за жени през това лято бе гледан от над 260 млн. зрители (по официална статистика от ФИФА). И все повече момичета са насърчавани да се захванат със спорта - нещо, което и ние подкрепяме както в България, така и по света.

Защо тогава имаме проблем със “Златната топка”?

 На церемонията от 2 декември тя бе връчена на Меган Рапино от САЩ. Меган е известна с нейната борба за равенство между половете и равни права на ЛГБТ хората. Нещо, с което също нямаме проблем. Меган е популярна и обичана от милиони. Но как се представи тя през годината?

 За 2019г. Рапино е изиграла 6 двубоя за клуба си Сиатъл Рейн, в които е отбелязала 0 гола и 0 асистенции. Явно номинацията ѝ не идва заради представянията си за тях. В такъв случай аргументът на гласувалите журналисти е, че Световната титла, спечелена със САЩ през лятото, е това, което трябва да ѝ донесе приза. Вярно е, че Меган стана топ голмайстор на турнира с 6 гола, но 3 от тях бяха от дузпи, а още едно попадение дойде при разгрома с 13:0 над полуаматьорките от Тайланд. Единствените 2 наистина ключови момента на Меган (през цялата година) бяха срещу Франция на 1/2-финалите. Там тя намери мрежата два пъти за да прати сънародничките си на финал.

 Колежката ѝ Алекс Морган също е записала нулеви показатели за клуба си Орландо Прайд и също вкара 6 гола на турнира, но 5 от тях срещу разгрома на Тайланд. Вотът ѝ отреди трето място за годината.

 За да дадем аналогия от мъжкия футбол - представете си, ако Мирослав Клозе бе избран за топ 3 играч при вота за “Златната топка” 2002, защото бе втори по голове на Световното с 5 попадения (3 от тях на Саудитска Арабия). Немецът поне вкара 16 за клубния си тим през 2001/02. В реалността той бе номиниран, но не получи нито един вот.

 Да се върнем на Рапино и колежката ѝ Морган. Както вече споменахме, първата е икона в очите на много фенове и хора от LGBT обществото с 2,2 млн. последователи в Инстаграм, а втората е с цели 9,9 млн. и модел. Т.е. и двете са наградени на база на популярността си и може би фактът, че Меган е част от малцинство, което често е дискриминирано в миналото също играе роля - един вид компенсация. Лично ние не смятаме, че тази тенденция е продуктивна. Същото видяхме да се случва и миналата година на наградите “Оскар”, където “Черната пантера” получи номинация за най-добър филм на годината. Оставяме настрана факта, че филм, където крал се облича като супергерой, а страната му е задвижвана от въображаем скъпоценен метал, е номиниран, за да отбележим, че смятаме, че “Пантерата” дори не бе най-добрият филм за супергерои през 2018г. Но тъй като актьорският състав бе изпълнен почти изцяло от тъмнокожи актьори (също пренебрегвани в миналото), той получи включване в списъка. За справка: наистина добри филми по комикси като The Dark Knight, Infinity War, Logan и други дори не са помирисвали сцената на “Оскарите”.

 Надявахме се, че като спорт, който изживява своя ренесанс и необременен от методите на миналото, женският футбол ще направи нещата по-добре. Че победителките за “Златната топка” няма да са футболистките с най-много последователи в социалните мрежи, или пък които са част от малцинствата, а най-добрите за годината. Това изпраща грешно послание за останалите: “Няма значение колко си добра, другата е по-популярна и лесбийка… тя заслужава признание.”

 А има ли футболистки, които заслужат повече?

 Вивиен Миадема е на 23 години и има потенциала да се превърне в една от най-добрите за всички времена.‌ Тя играе за Арсенал и за годината наниза 49 гола в 27 мача, като стана топ голмайстор, както и раздаде най-много голови пасове във Висшата лига. Тимът ѝ стана шампион на страната, а Вивиeн е и голмайстор в Шампионската лига.

 Ейда Хегерберг се състезава за Лион и освен, че записа 30 попадения в 31 мача, тя спечели куадрупъл от титли - френската Лига 1, Френската купа, Супер купата и Шампионската лига. Във финала на най-престижния клубен турнир на УЕФА при жените, тя се отчете с хет трик.

 Саманта Кер пък се подвизава в Чикаго Ред Старс и постави рекорд за най-много голове в женската‌ МЛС - 18 в 21 мача, а отборът ѝ завърши на второ място. Тя е и голмайстор №1 в историята на лигата.

 Цялостно резултатите от вота са разочароващи и показват невежество от страна на журналистите, поканени да гласуват. За това според нас трябва да се вземат мерки за да се реформира вотът и може би да бъдат избрани спортни журналисти и журналистки, които активно следят и се интересуват от женски футбол. Престижът на “Златната топка” претърпя сериозно уронване през последното десетилетие, да се надяваме, че това няма да се случи и при дамите.


Гласували: 27, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха