Компютърни науки (Data Science) се крият зад впечатляващите резултати на Ливърпул

Компютърни науки (Data Science) се крият зад впечатляващите резултати на Ливърпул

 Мениджърът на мърсисайдци (Юрген Клоп) използва статистическите данни, за да докара предимство на отбора си.

 Футболът е игра, която постоянно търпи промени и търси нови възможности за усъвършенстването си. Използването на видео повторенията (ВАР) предизвиква революционни дискусии, които без съмнение ще помогнат на най-гледания спорт в света да достигне следващия етап от развитието си. 

Наред с всичко това, развитието на изкуствения интелект и компютърните науки също успяват да намерят приложение в играта. Повечето футболни клубове вече разполагат със специални екипи, които разработват отдел за анализ на база данни.

За някои това може да звучи като добра шега, на която да се посмеят с приятели, но по-голямата част от заможните клубове сериозно инвестират в науката, за да подобрят представянето на тимове си.

Какво всъщност е Data Science?

Data Science е мулти дисциплинарна област в компютърната наука, в която се използват научни методи, процеси, алгоритми и още множество похвати, за да се извлече по-обобщена или детайлна информация от набор структурирани или неструктурирани данни.

Е, в 21-ви век изглежда, че футболните качества не са всичко необходимо, за да постигнеш победата. Компютърните науки навлизат с все по-голяма скорост в играта, а тимът на Ливърпул е един от пионерите в прилагането на научните статистики от сложните алгоритми директно на терена.

Фактите говорят, че през този сезон отборът от града на великите Бийтълс е допуснал най-малко с 7 гола по-малко отколкото всеки друг клуб във Висшата лига. Повечето анализатори на острова отдават този факт на способността на тима на Клоп да контролира отделните зони от игрището, за което им помагат данните от научните анализи.

Може би трябва да отбележим и факта, че спортният директор на клуба Майкъл Едуардс е бивш анализатор като е започнал да трупа опит в тази сфера още в предишните си клубове - Портсмут и Тотнъм. Въпреки помощта от анализаторите обаче, трябва да отдадем и заслуженото на мениджъра Юрген Клоп, който умело успява да вземе точните решения, които да внедри в игровия план на отбора, за да подобри представянето му на зелената настилка.

Графика от “pitch control” концепцията, която използват в Ливърпул.

Снимка: Liverpool FC

Друг човек от клуба, който заслужава да бъде споменат по темата е Иън Греъм. Той е клубният директор на научно-изследователския отдел, който има докторска степен по теоретична физика и задължението му е да оценява играчите и спортните тенденции, като използва само силата на числата.

Неговият принос дава възможност на "червените" да придобият яснота относно терминът "pitch control" (контрол на игрището). Използвайки графики от реални ситуации, екипът треньори е в състояние да види как най-добре да използва зоните от терена, в които футболистите могат да доминират над съперника. 

Комбинацията от техническите данни и данните за проследяване на играчите в реално време разкрива как всяко действие на терена се отразява на вероятността му да отбележат гол.

Пример:

87 минути футбол вече бяха изминали в северен Лондон, а отборът на Тотнъм воден от Жозе Моуриньо бе изпаднал в отчаяно търсене на изравнително попадение. По-рано в срещата мърсисайдци си бяха осигурили преднина, благодарение на гола на Роберто Фирмино, но така и не успяваха да “убият” мача с втори гол и на терена настана хаос! Топката се движете скорострелно нагоре-надолу по терена, а “шпорите” изпуснаха две отлични възможности след пропуски на Сон Хюн-мин и Джовани Ло Селсо.

Но в един момент Ливърпул внезапно успя да прекрати инерцията на лондончани. Деле Али бе овладял топката в близост до центъра, отборът на Юрген Клоп веднага се трансформира в солидно-тясна конструкция, наподобяваща отблъскващ блок. Тогава единствената възможност пред противниците им беше безцелно и безкрайно заобикаляне на “постройката”.

10-тима играчи в червени фланелки се бяха скупчили в центъра на терена, разделени в еднакви отстояния един от друг в не повече от 20 ярда. Тази тактика проработи и двубоят завърши с шестата поредна чиста мрежа за Ливърпул.

Блокът, който Тотнъм не успя да пробие!

Снимка: Liverpool FC

За съжаление не разполагаме с точната информация относно до колко екипът на "червените" разчита на помощта на научните технологии, но имайки предвид тяхната победна серия (само една загуба в мач от Висшата Лига от Май 2018) има огромна вероятност работата с числата да им помогне по пътя към 19-тата титла.


Гласували: 23, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха