Култови отбори от миналото, които не са в елита

Култови отбори от миналото, които не са в елита

 Сезон 2021/22 вече започна почти навсякъде, а надпреварата се очертава да е ожесточена. Някои от топ отборите стартираха силно, други разочароваха, а лигите се радват на изненадващи лидери. Разбира се, всичко това е временно, но пък винаги е интересно когато различни отбори се борят за върха.

 Разглеждайки първенствата, няма как да не забележим отсъствието на някои от традиционните клубове, които са били част от елита десетилетия наред. Някои от тях трайно се установиха в по-ниските дивизии, за огромното неудоволствие на футболните фенове по света.

 Тук ще проследим някои култови клубове, които и през този сезон няма да са част от елита.

Парма
 Историята на "дуковете" е едновременно славна и тъжна. След невероятните успехи, които Парма постигна през 90-те, клубът бе застигнат от финансов колапс, което наложи той да започне от нулата през 2004г. Десет години по-късно тимът се звърна там, където му е мястото - в европейските клубни турнири, но до участие така и не се стигна, тъй като Парма отново бе застрашен от банкрут и изваден от състезанията на УЕФА. Наложи се дори да бъдат продавани на търг трофеите на "дуковете" от 90-те - три Купи на Италия, Суперкупата на страната, 2 Купи на УЕФА, 1 КНК и 1 Суперкупа на УЕФА. В крайна сметка това не бе достатъчно и Парма отново фалира, започвайки от дъното за втори път в рамките на 11 години. През 2018г. тимът се завърна в Серия "А", но в края на миналата кампания отново изпадна, така че започна новия сезон във второто ниво на италианския футбол. 

Нотингам
 И докато култовият тим на Лийдс успя да се завърне във Висшата лига през миналия сезон, то друг от знаковите английски отбори продължава да се подвизава в Чемпиъншип. Нотингам не е играл елитен футбол от края на 20-и век, макар че различни богаташи се изредиха да наливат пари в клуба. Двукратният европейски шампион от края на 70-те и началото на 80-те дори стигна до третото ниво на футбола в страната, изкарвайки 3 сезона в Лига 1. Сега обаче Форест се е утвърдил като абсолютен средняк в Чемпиъншип и за 13 сезона е успял едва 2 пъти да достигне до плейофите за класиране във Висшата лига, като и двата пъти се провали. През 2016/17 пък тимът бе опасно близо до ново пропадане в Лига 1, но се спаси буквално в последния мач от кампанията. Точно тогава Нотингам премина във владение на гръцкия бизнесмен Евангелос Маринакис, но въпреки инвестициите му все още не се е намесил трайно в борбата за промоция.

Немските гиганти
 Същинско пропадане регистрираха някои от традиционните немски клубове. Типични участници в Първа Бундеслига като Шалке 04, Вердер Бремен и Хамбургер посрещнаха началото на сезон 2021/22 извън елита. Отборът на Хамбургер бе единственият (освен Байерн Мюнхен), който никога не бе изпадал в ерата на Бундеслигата, но през 2018г. огромният часовник на стадиона, който отброяваше годините в лигата на майсторите, бе занулен. Очакваше се "червените шорти" да осъществят моментално завръщане, но това не стана и тимът започна своя четвърти пореден сезон във второто ниво на немския футбол. Освен успехите си на местно ниво (6 титли и 3 купи), Хамбургер е печелил Европейската купа и КНК през 80-те. От началото на кампанията компания във Втора Бундеслига му правят и тимовете на Шалке и Вердер. "Кралскосините" за последно бяха извън елита преди точно 30 години, а "бременските музиканти" - преди 40! През това време Шалке спечели няколко купи на страната, както и Купата на УЕФА, но така и не успя да се пребори за титлата на Германия, записвайки 5 втори места. Вердер пък стъпи на върха 3 пъти след завръщането си в елита, а освен това спечели и 5 купи на страната, както и КНК. Както някои се шегуват, тази година Втора Бундеслига ще е доста по-интересна от Първа.

Депортиво Ла Коруня
 Това, че станалият известен някога като Супер Депор тим ще започне новия сезон извън елита, не учудва никого. По-лошото обаче е, че Депортиво в момента се намира в третото ниво на футбола в Испания, след като преди година изпадна дори от Сегунда дивисион. Футболната система в иберийската страна е такава, че е страшно трудно да се спечели промоция от третото ниво, така че някогашният испански шампион го чакат още тежки години. Освен споменатата титла, Депортиво има записани още 4 втори и 4 трети места в Ла Лига, след като се завърна в елита през 1991г. Освен това синьо-белите триумфираха 2 пъти с Купата на Краля и 3 пъти със Суперкупата на страната. В Европа пък бяха на крачка от това да достигнат до финала в Шампионската лига през 2004г., но загубиха от Порто. Ужасната финансова политика, която ръководството на Супер Депор води през последните 15 години, направи така, че от традиционна сила в Испания и Европа, клубът да се срине до третото ниво на футбола в страната, а победите над грандове като Реал Мадрид, Барселона, Ювентус, Манчестър Юнайтед и Милан останаха назад в историята. 

Оксер
 Един от най-приятните и симпатични френски тимове сякаш позабрави какво е това елитен футбол. Отборът на Оксер започва своя 10-ти сезон в Лига 2, а славните времена и големите мачове на "Стад Абе Дешан" са безвъзвратно отминали. След като легендата Ги Ру напусна клуба, "дипломатите" регистрират огромен регрес. В края на сезон 2020/21 тимът завърши на шеста позиция, което е и рекордно високо след изпадането от Лига 1. Оксер дори нито веднъж не се е намесил сериозно в борбата за промоция, което преди 15 години бе наистина немислимо. Под ръководството на Ги Ру, клубът стана шампион на Франция през 1996г., а освен това още 4 пъти е печелил националната купа и още веднъж Суперкупата на страната. Тъжна е съдбата на този знаков клуб, през който са минали редица топ футболисти като Базил Боли, Джибрил Сисе и Ерик Кантона. 

Бразилското трио
 Футболът в Южна Америка е страшно непредвидим. Всички помним как преди десетина години аржентинският гигант Ривър Плейт изпадна от местната Примера дивисион. В Бразилия пък сякаш се превърна в ежедневие местните колоси да пропадат, след което отново да се изкачват в Бразилейро Серия "А". През този сезон тази роля се пада на грандовете Крузейро, Вашку да Гама и Ботафого. Помежду си тези тимове имат 10 титли на Бразилия и 3 трофея от Копа Либертадорес. Определено и трите клуба са от знаковите за футбола не само в страната и континента, но и в света. Едва ли някой може да забрави, че Крузейро е първият клуб на "Феномена" Роналдо, а Ботафого е отборът, от който е произлязъл Гаринча. От Вашку пък започва футболният път на Ромарио. И докато Ботафого и Вашку изпаднаха през миналия сезон, то за Крузейро това ще е сезон номер 2 в Серия "Б". Развитието на кампанията до момента не показва, че някой от трите клуба ще е пряко замесен в битката за промоция, като Крузейро дори е по-близо до зоната на изпадащите.  


Гласували: 14, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха