Как ви се струва през 2028 или 2032 година балкански държави да бъдат домакини на Европейското първенство по футбол? А как ви се струва през 2030 година домакин на Световното първенство по футбол да бъде Балканският полуостров? Въпреки че в ушите на трезво мислещите запалянковци, вероятността България заедно със съседите си Сърбия, Румъния и Гърция да приеме най-големия футболен форум, звучи, меко казано, нереалистично, идеята вече бе задвижена на най-високо държавно ниво в четирите балкански държави, като разговорите стартираха още през миналата година, а от началото на тази бяха проведени редица работни срещи в София, Белград и Солун.
Изготвиха даже меморандум за разбирателство и ето нà, сякаш наистина повярваха, че общата кандидатура може да доведе най-големия футболен форум на наша територия през 2030г. Всъщност, ако някой слуша политическите лидери в четирите страни, воглаве с българския премиер Бойко Борисов и спортния министър Красен Кралев, ще остане с впечатление, че шансовете ФИФА да ни гласува доверие са огромни.
Макар спортните журналисти и в четирите страни да изказаха по-скоро реалистична оценка, че едва ли този проект може да се случи, аз искам в рамките на два материала да анализирам какви са изискванията на двете футболни централи и какъв е реалният ни потенциал да организираме един балкански Мондиал (в следващата част ще спомена възможните арени и ще си направите сами сметката доколко е възможно ФИФА (или барем УЕФА) да ни даде да бъдем домакини на популярния футболен форум).
Сега нека се върнем обратно към реалноста! След проведените до този момент срещи между четирите държави се изясни, че най-големият проблем е свързан със стадионите и спортната инфраструктура. Предполагам тук изненадани няма? За организирането на световни първенства изискванията на ФИФА спрямо стадиони и бази са много сериозни! Не става с "картофената нива" на "Тича" или "къщичката за пиленца" в Ловеч. Добре, че поне тези на УЕФА за европейски първенства са по-малки и общата кандидатура би могла да се вмести в тях далеч по-лесно.
Прилагам нагледно какви са изискванията на УЕФА за европейски първенства що се касае до стадионите:
Задължителни 10 стадиона
Три стадиона с минимум 50 000 зрители, желателно е един от тях да е с минимум 60 000 места
3 стадиона с 40 000 места
4 стадиона с 30 000 места
Дотук що годе добре, нали? Букурещ и Атина ще си менкат мача на откриването и финала, Белград с два стадиона, София, Солун (тук с една условка Пловдив и Варна и с още по-голяма условка - Бургас). Това са по-големите градове с летища и сериозна хотелска база. Но нещо пак не стига..
Я да видим какво искат от ФИФА като задължителни критерии за организация на световно първенство що се касае до стадионите и спортната инфраструктура:
16 стадиона, които не могат да са за по-малко от 40 000 зрители
Мач на откриването и финалния двубой - стадион с капацитет от минимум 80 000 места
Срещите от груповата фаза, 1/16-финали, 1/8-финали, четвъртфинали - стадиони с минимум 40 000 места
Полуфинали - стадиони с минимум 60 000 места
За 3-4 място - стадион с минимум 40 000 места
Тук нещата май не изглеждат оптимистични, а? Погледнете пак малко по-отгоре, за да видите, че тези критерии тотално не ги покриваме нито ние, нито нашите съседи и ще трябва да се налеят милиарди само за спортните съоръжения.
Обаче има и други изисквания... та да видим какво още искат джентълмените от ФИФА..:
Тренировъчни бази - трябва да се предложат 72 и от тях ще бъдат избрани 48
Хотели - 72 хотела, от които да бъдат одобрени 48
Към всеки от 16-те стадиона трябва да има между 2 и 4 бази, асоциирани в рамките на града и между 2 и 4 хотела, асоциирани в рамките на града. Откъм тази част реално погледнато също имаме какво да поработим, но както и да е... утре във втора част ще видите с какво разполагаме като спортни съоръжения и къде можем да поработим, за да стане идеята факт!
Мондиал на Балканите - истинска възможност или поредната химера? (II част)