Във втората част на статията ще Ви представим най добрите вратари за изминалия сезон, наредени от 5-то до 1-во място.
5: Андре Онана
Вратарят на Аякс, както и целият им отбор заслужават похвали през този сезон. Андре Онана направи блестящи мачове срещу Реал Мадрид, Ювентус и Тотнъм, а също така и на домашната сцена, където помогна на тима си да постигне дубъл. 23 – годишният камерунец се нрави с изумителното спокойствие и увереност под рамката, присъщи за далеч по – опитни вратари. Той няма проблем да играе с крака, дори когато е атакуван от съперник, също така не се страхува да излезе на висока топка, било то и на дузпата. С изключителен рефлекс, страхотна подвижност и перфектна физика, това момче тепърва ще показва най – доброто на което е способен. Иначе статистиката показва над 50% „сухи“ мрежи за камерунеца през сезона. 26 пъти не е допускал гол от общо 45 мача, което е невероятно постижение за този млад вратар.
4: Едерсон
Стражът на Манчестър Сити за втора поредна година след трансфера си от Бенфика печели титлата в Англия. Тази година обаче спечели още три трофея в Англия – Купата на ФА, Купата на лигата и Комюнити шилд. Тази година, обаче остана на второ място по – най много „сухи“ мрежи, зад своя сънародник – Алисон. Но все пак от 38 мача да запазиш вратата си „суха“ 20 пъти не е никак малко. Стражът на Сити показа постоянство през целия сезон, като грешките му ( ако изобщо има такива ) са незначителни, той държи играта му да е максимално изчистена – не рискува с излишни излизания, не задържа топката прекалено дълго, освен ако не се налага и винаги държи защитата пред него добре подредена.
3: Марк - Андре тер Стеген
Един от най – качествените вратари в света безспорно. Пореден силен сезон за германеца, в който той доказва, че заслужава да заеме мястото на Мануел Нойер на вратата на „Бундестима“. Силна кампания в „Ла лига“, където стана шампион, за купата на краля беше предимно резерва, но се включи за мачовете с вечният враг Реал Мадрид и показа своята класа, за да може Барселона да стигне финал и да очаква сблъсъка с Валенсия. Много силен сезон и в Шампионската лига. За съжаление тер Стеген допусна 4 гола от Ливърпул в реванша, въпреки безупречната си игра в двата мача, и не успя да стигне втори финал в най – комерсиалния клубен турнир, за втори път в кариерата си. 23 „сухи“ мрежи от 43 мача затвърждават добрия му сезон.
2: Ян Облак
Каквото и да се каже за него ще е малко. Топ вратар. Облак притежава всички качества на завършения вратар. От котешки рефлекс, през стабилна игра с крака, уверен при центриранията и сигурен при улова на топката. За четвърта поредна година той записва най много мачове без допуснат гол в „Ла лига“.
1: Алисон
Вторият най – скъп вратар в историята на футбола ( за кратко дори водеше в тази класация през 2018) се оказа изключителен трансферен удар за Клоп и Ливърпул. 62.5 милиона евро без бонусите сега се виждат като дори твърде малко за играч като Алисон. 26 „сухи“ мрежи от точно 50 мача – това сочи статистиката. Все пак имаше моменти, в които прекаленото спокойствие и подценяване на ситуациите му носеше неприятности, като гола на Рашид Гезал, който беше първият допуснат от бразилеца с екипа на „мърсисайдци“, или гола на Джеси Лингард в дербито с Манчестър Юнайтед. Но в мачове като реванша с Барселона, Алисон показа защо са платени тези пари за него. Сега остана само един, но може би най – важният в кариерата му, а именно финала в Шампионската лига срещу Тотнъм. Там той трябва да докаже, защо е смятан за най – добър през сезона.
Разбира се, има още вратари, които се представиха на ниво този сезон, като Джанлуиджи Буфон,Тибо Куртоа, Руи Патрисио, Лукаш Фабиански, Войчех Шчесни, Кепа Арисабалага, Мануел Нойер, Ян Зомер, Пау Лопес, Давид де Хеа и Джанлуиджи Донарума. Дали заради някои грешки, непостоянно представяне или просто други бяха по – стабилни в изявите си, тези вратари не намериха място в тази класация, но е ясно, че всички споменати определено имат невероятни качества и огромен потенциал и нищо чудно някой от тях да е номер 1 в следваща класация.