Най-подценяваните вратари в Европа

Най-подценяваните вратари в Европа

 "Добрият вратар е половин отбор." - твърдение, което в наши дни всички все повече и повече осъзнават. И докато ако в миналото на вратарите се е гледало леко пренебрежително, защото се е разчитало повече на качествата на полевите играчи, то днес тенденцията е обърната. Всеки се стреми да привлече стабилен страж, за да бъдат избегнати ситуации като тази на финала в Шампионската лига през 2018г.

 В този ред на мисли напоследък и цените на вратарите започнаха да се покачват в синхрон с тези на звездните полеви футболисти. Отборите не се свенят да похарчат сериозна сума, за да могат поне да са спокойни, че вратите им са заключени от някой класен играч на този пост.

 Наред с най-популярните в момента вратари като Алисон, Едерсон, Давид де Хея, Тибо Куртоа, Джанлуиджи Буфон и т.н. има и такива, които така и не успяха да си спечелят необходимото уважение на масовия футболен запалянко, а в същото време притежават невероятна класа. Тук ще ви запознаем с някои от най-подценяваните вратари в Европа.

5) Стефан Руфие, Сент-Етиен
 Френският вратар има нещастието да играе по едно и също време с хора като Юго Лорис и Стийв Манданда, така че шансовете му да пази за националния отбор са почти никакви. Руфие записва едва три мача за "петлите", но наскоро направи своето 303-то участие за клубния си Сент-Етиен, за което бе удостоен със специален плакет. Стражът притежава всичко, което един играч на този пост трябва да има - той е висок, доста ловък и със страхотни рефлекси. С броя мачове за Сент-Етиен, той изравни рекорда на Иван Цуркович - легендарен вратар на клуба, пазил на финала за Европейската купа през 1976г. Руфие започва кариерата си в Монако и става титуляр, когато тогавашният номер 1 на "монегаските" Флавио Рома, също много подценяван вратар, се контузва. Когато тимът от княжеството изпада от Лига 1 през 2011г., Руфие е искан от Манчестър Сити, но избира Сент-Етиен, защото решава, че "гражданите" няма да могат да му дадат толкова игрово време. На "Стад Жофроа-Гишар" много го обичат, а в момента той е и втори капитан на клуба след легендата Лоик Перен, който носи зеления екип от далечната 2003-та година насам. Вече на 33 години, Стефан едва ли ще заиграе за някой от топ-отборите на Стария континент, но качествата му са безспорни.

4) Даниел Субашич, Монако
 Оставаме във Франция, където ще намерим световния вицешампион Даниел Субашич. Хърватският вратар успя да изравни рекорда на португалеца Рикардо за най-голям брой спасени дузпи по време на мач от Световни футболни финали - 3. Субашич е с главна заслуга за невероятното постижение на "шахматистите", които спориха за Световната купа на изминалия Мондиал в Русия, но загубиха финалния мач. Година по-рано пък той бе с огромен принос към шампионската титла на Монако в Лига 1, както и към сензационния пробив на "монегаските" в Шампионската лига, когато те достигнаха чак до полуфиналите. Макар и вече на 35, Субашич не спира да прави невероятни мачове под рамката на вратата. Може би фактът, че сравнително късно се появи на голямата футболна сцена, спира хърватина от трансфер в някой от топ-клубовете в Европа. В началото на кариерата си той играе за родния НК Задар, а чак на 24 преминава в Хайдук Сплит, където вече получава доста по-сериозно внимание. През януари 2012г. е взет във втородивизионния тогава Монако, а в последния ден от сезона вкарва сензационен победен гол от пряк свободен удар в мрежата на Булон, подсигурявайки промоцията на своите. 

3) Давид Оспина, Наполи
 Честно казано, колумбийският страж би бил титуляр в 90% от клубовете във всяка една елитна дивизия в Европа. За негово огромно съжаление, в Арсенал той не успя да се пребори с конкуренцията на Петър Чех, а след това при пристигането на Бернд Лено бе натирен. Реално погледнато, пред Оспина има още страшно много футбол, тъй като той е само на 31 години, а вече има над 100 мача за националния отбор на Колумбия. Той започва едва на 17 в местния Насионал, а на 20 вече е трансфериран в Европа и застава на вратата на френския Ница. След страхотното му представяне на Световното първенство в Бразилия през 2014г., където помогна на своите да се класират за четвъртфиналите, Оспина бе закупен за смешната сума от 3 милиона паунда от Арсенал. На "Емирейтс" той изигра едва 29 мача за 4 години във Висшата лига, като главно бе ползван в турнирите за различните купи и помогна на "артилеристите" да спечелят два пъти ФА Къп и веднъж Къмюнити Шийлд. В началото на сезон 2018/19 бе даден под наем в Наполи, а след това и продаден на южняците. В момента се конкурира за титулярното място на "Сан Паоло" с младата италианска надежда Алекс Мерет.

2) Руи Патрисио, Уулвърхямптън
 Да се зачуди човек как този вратар не осъществи по-голям трансфер и то доста по-рано. В момента Руи Патрисио е един от най-добрите на поста си в цялата Висша лига. Той обаче заигра в английския елит чак когато навърши 30 години, а преди това цели 10 сезона брани вратата на отбора на Спортинг. Той е и юноша на "лисабонските лъвове", като влиза в академията им през 2000г. Два пъти е избиран за вратар номер 1 на португалската лига - през 2012 и 2015г., а добрите му изяви го направиха и титуляр на поста в националния отбор на Португалия. Той дебютира през 2010г. в мач срещу Испания, спечелен с 4:0 и от тогава не дава почти на никой да го измести от позицията. Игра и на Световните първенства през 2014 и 2018г. Висок и атлетичен, Руи Патрисио много рядко допуска неточности в отиграванията си. Още при дебюта му за Уулвс се разбра, че той ще бъде от лидерите на тима, така както бе лидер и в своя Спортинг, с който се раздели не по най-мирния и лек начин. Припомняме случката, в която фенове на тима нахлуха на тренировка и нападнаха играчите, след което голяма част от тях разтрогнаха договорите си с клуба. Въпреки че сигурно никога няма да получи признанието, което заслужава, Руи Патрисио в момента е един от най-добрите вратари в света.



1) Кейлор Навас, ПСЖ
 Учудихте ли се? Кейлор Навас е считан за един от най-класните вратари на поста си и той много помогна на Реал Мадрид да спечели три поредни пъти трофея от Шампионската лига. Костариканският страж започна да привлича погледните най-вече с представянето си на Световното първенство през 2014г., когато страната му направи същински фурор и успя да спечели "групата на смъртта", в която бяха още колосите Италия, Англия и Уругвай. Това бе и причината Реал Мадрид да плати 10 милиона евро на Леванте, за да го има в редиците си. Навас притежава всичко необходимо, за да бъде един от най-добрите в света - той е енергичен, пъргав, бърз и атлетичен, а също така притежава и светкавични рефлекси. Едно от най-ценните му качества обаче е това, че той има навика да се представя най-силно в най-ключовите мачове за отбора си. Хладнокръвен, той винаги прави страхотни спасявания в най-важните моменти от двубоите, с което отчайва противника. За съжаление неговите качества не бяха оценени подобаващо от Реал Мадрид и "белите" на няколко пъти опитаха да го заменят, първо с Давид де Хея, а след това и с Тибо Куртоа, вторият път успешно. Кейлор вече е на 33, което по всяка вероятност значи, че ПСЖ ще е последният голям отбор в кариерата му. 

Прочетете също:
5 славни момента на полеви играчи, които се проявиха като вратари
Най-странните повиквателни на Англия
Топ 7 вратари-голмайстори в Европа


Гласували: 13, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Коментари
ЦСКА умре 16.04.2020 15:28

Може ли следващото да е за най-надценяваните вратари в Европа?

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига