Най-великите обрати в европейски реванши

След велики победи Ливърпул и Тотнъм ще се изправят един срещу друг във финала на Шампионска лига. Ливърпул смаза Барселона с 4:0 на "Анфийлд" и отстрани каталунците с общ резултат 4:3. Тотнъм пък загуби домакинския си двубой срещу Аякс с 0:1 и губеше с 0:2 на почивката в реванша, но Лукас Моура отбеляза хеттрик и класира "шпорите" на финала. Моментът е подходящ да погледнем други велики реванши в историята на европейските клубни турнири.

Партизан - Куинс Парк Рейнджърс (2:6; 4:0) 1984/85

КПР размазва Партизан в играния на "Хайбъри" мач от Купата на УЕФА с 6:2. Треньорът Алън Мълъри е спокоен, но стадион "ЮНА" става свидетел на велик обрат. Вратарят на Рейнджърс споделя: " Треньорът ни преследваше в тунела и ни караше да излизаме за продължения. Той дори не знаеше правилата." Мълъри е уволнен няколко седмици след загубата с 0:4.

Байер Леверкузен - Еспаньол (0:3; 3:0; 3:2 след дузпи) 1987/88

Преди години финалите за Купата на УЕФА се играеха в два мача при разменено гостуване. Еспаньол са уверени в крайния успех след 3:0 в Каталуния. След 57-та минута на реванша Фалко Готз и Бум-Кун Ча изравняват общия резултат, а "аспирините" печелят при дузпите. Леверкузен остава единствения немски отбор, които има трофей в Европа, но не е печелил Бундеслигата.

Почти шампиони - 7 отбора, които са на минути от титлата, но я губят

Реал (Мадрид) - Дарби Каунти (1:4; 5:1) 1975/76

След великата ера на Браян Клъф в Дарби неговата най-добра покупка - Дейв Макай извежда "овните" до нова силна кампания в КЕШ. Във втория кръг на турнира Чарли Джордж забива хеттрик за победата с 4:1 над Реал (Мадрид).

Халфът Арчи Гемил споделя за реванша: "Пристигнахме в Мадрид два дни преди реванша и имахме доста време за разходка из града - днес това е невзъможно." 120 хиляди души стават свидетели на невероятна игра на "белия балет", който печели с 5:1.

Аякс - Панатинайкос (0:1; 3:0) 1995/96

Пао печели първия полуфинал на "Амстердам Арена" с минимален аванс, но окуражава 77 000 души да окупират Олимпийския стадион в Атина за реванша. Играчите на Луис ван Гаал се развихрят в Гърция и печелят с 3:0, след попадения на Яри Литманен и Нордин Уутър. Холандците се превръщат в първия отбор в историята на Шампионска лига, който продължава след загуба у дома в първия мач. Това не се оказва достатъчно за трофея, след като Ювентус печели финала чрез дузпи.

Одензе - Реал (Мадрид) (2:3; 2:0) 1994/95

Реал (Мадрид) отпада само веднъж за Купата на УЕФА след успех като гост в първия мач и това се случва срещу Одензе. "Белите" печелят в Дания с 3:2 след късен гол на местната легенда Михаел Лаудруп. Феновете смятат, че реванша е безсмислен и едва 30 000 отиват на Бернабеу. 15 минути преди края Мортен Бисгард вкарва покрай Сантяго Канисарес за сензационната победа с 0:2. Одензе стига до 1/4-финал, където губи от победителя в турнира - Парма.

Метц - Барселона ( 2:4; 4:1) 1984/85

Барса печели двубоя във Франция с 2:4 без особено напрежение. Звездата Бернд Шустер предлага да подари шунка на домакините - благодарност за техните подаръци по време на мача. Нито една френска медия не изпраща екип за реванша в турнира КНК, считайки го за безсмислен.

Барселона повежда с 1:0, но французите вкарват два гола преди почивката и трети веднага след нея. Три минути преди края югославския нападател Тони Курбош оформя своя хеттрик и шокира "Камп Ноу".  Вратарят на Метц Мишел Еторе споделя: "Веднага след мача отидох право при Шустер и го попитах къде е шунката. Той не знае френски, но съм сигурен, че ме разбра."

Интер - Байерн (Мюнхен) (0:1; 3:2) 2010/11

Шампионите на Германия и Италия се изправиха в 1/8-финал - повторение на финала от миналия сезон. Марио Гомес вкара в продължението на "Сан Сиро" за минимална победа. Ето'о вкарва ранен гол в Бавария, но Гомес и Мюлер обръщат резултата. Уесли Снайдер и Горан Пандев отново обръщат и Интер пак надделява над Байерн. Все пак Шалке защитава честта на Германия, разгромявайки Интер на 1/4-финалите.

Монако - Реал (Мадрид) (2:4; 3:1) 2003/04

През лятото на 2003 Реал изпраща Фернандо Мориентес под наем в Монако, надявайки се да го продаде на по-висока цена. Нападателят намира формата на живота си и дори изхвърля Реал от Шампионска лига. Моро вкарва важно попадение на Бернабеу и с глава на "Луи II", а Людовик Жули добавя две попадения са сензационния обрат.

Депортиво Ла Коруня - Милан (1:4; 4:0); 2003/04

Милан печели безкомпромисно първия 1/4-финал срещу "галисийците" и вече гледа към втори пореден трофей. В реванша на "Риасор" се случва немислимото - Валтер Пандиани, Хуан Карлос Валерон, Алберт Луке и Фран вкарват, а Милан е на колене. Треньорът на Ла Коруня обещава да премине пътя на поклонниците Сантяго де Компостела на колене, ако тимът успее да продължи. Все пак Хавиер Ирурета изпълнява обещанието си, но минава  35-те мили на крака.

Барселона - ПСЖ (0:4; 6:1) 2016/17

В първия 1/8-финал между двата тима ПСЖ смазва Барса с 4:0. В реванша каталунците започват да вярват в чудо, след като повеждат с 3:0, но Единсон Кавани вкарва скъпоценен гол на чужд терен. Две минути преди края на редовното време Барселона се нуждае от три гола и изглежда, че няма шанс да продължи. В 88-та минута Неймар вкарва от пряк свободен удар, а три минути по-късно и от дузпа. В 95-та минута Сержи Роберто се възползва при центриране на Неймар и прави немислимото - Барселона продължава след успех с 6:1.