През миналия сезон поредната млада звезда изгря на футболния небосклон – на 25 август никому известният тогава Ансу Фати прави своя дебют за първия отбор на Барселона. Още с влизането си на терена тийнейджърът от Гвинея-Бисау с испански паспорт накара цялата футболна общност да говори за него, ставайки най-младия футболист, носил фланелката на каталунците от 1941 година насам. След всеки изминал ден младокът не спира да чупи рекорди, а въпросът как ще се развие обещаващата му кариера, вълнува немалко хора. В днешната статия ще се запознаем малко по-обстойно с живота на Фати преди и след славата, както и с неговия стил на игра.
Биография
Ансумане Фати Виейра е роден на 31 октомври 2002 година в град Бисау. Мъжката част на семейство Фати е закърмена с футболната идеология – Бори Фати (баща) е бил бивш футболист в по-долните португалски дивизии, а трите му момчета също са професионални играчи, като само Мигел не играе в някой от отборите на Барселона. Когато Ансу е на 6 години, цялата фамилия се мести в Испания заради размирици в родината им. Там заедно с брат си Браима започват футболните си кариери в местния Ерера, преди да преминат в школата на Севиля. Талантът на Ансу Фати е бил очевиден още от ранна детска възраст и интересът към него е бил голям. Баща му наскоро сподели защо е предпочел детето му да премине в школата на Барселона, а не в тази на кръвния съперник – Реал (Мадрид):
Реал Мадрид ни предложиха доста повече пари [от Барселона], но първо исках да отида в „Валдебебас“ [тренировъчната база на Реал Мадрид]. Там видях, че нямаха сграда, където децата да пребивават заедно. Въпреки че бяха готови да ни предложат къща, в която да се настаним, ние избрахме Барселона именно защото те имаха обособена резиденция за момчетата.
Всички тези действия на семейство Фати, без знанието на спортно-техническия директор на Севиля – Мончи, са вбесили ръководните фигури в клуба. Ансу е бил изваден за 1 година от юношеските формации на „андалусийци“, преди да поеме в посока Ла Масия. След като преминава в Барселона, Фати е пратен да играе с 12-годишните, където се представя на много високо ниво, макар че е с 2 години по-млад. За негово съжаление през 2014 година отново е трябвало да изтърпи 1 година без професионален футбол, а бъдещето му е било неясно. Причината за това е разследване на ФИФА в Барселона, което е открило неправомерно трансфериране на играчи от други школи. Един от потърпевшите от наказанието, което клубът изтърпява, е добрият приятел на Фати – Такефуза Кубо, който е трябвало да се раздели с каталунския отбор. Ансу се е опасявал от подобна съдба, но през 2015 година той отново може да бъде регистриран правомерно. За негово съжаление завръщането му по испанските терени е кратко – счупени голям и малък пищял го изваждат от игра за около 10 месеца. След пълното му възстановяване е пратен при Б отбора на 19-годишните юноши, но бързо се вижда, че е класи над съперниците и съотборниците си. Добрите изяви му печелят място в А състава на футболистите под 19 години, а гласуваното му доверие бива оправдано. След като още през първия си сезон става голмайстор на тима, Барселона започва да се страхуват от потенциална раздяла с родения в Гвинея-Бисау футболист. Причината е, че играчи под 17 години не могат да подписват професионални договори, което на практика им дава свободата да напуснат във всеки един момент като свободни агенти. По това време тийнейджърът е бил следен внимателно от скаути на Манчестър Юнайтед и Борусия (Дортмунд), но самият Фати не е имал огромно желание да се разделя с каталунците. Единственото условие, което Ансу е имал към ръководството на Барселона, за да остане, е да получава шансове в Б състава на „блаугранас“. Оказва се обаче, че 16-годишният талант не е трябвало да се притеснява от подобно нещо, защото директно получава място в първия отбор на каталунците. Дебютът не закъснява, а заедно с него и покоряването на рекорди – само за 1 сезон той подобри цели 4 постижения на клубно ниво, касаещи участие в попадения:
Най-млад голмайстор в Ла лига в историята на Барселона (16 години и 304 дни)
Най-млад играч с гол и асистенция в един мач от испанското първенство (16 години и 318 дни)
Най-млад голмайстор в цялата история на Шампионската лига (17 години и 40 дни)
Най-млад играч с два гола в един двубой от Ла лига (17 години и 96 дни)
В първия си сезон с мъжкия отбор на Барселона Фати вкарва 8 попадения и допринася с 1 асистенция в 32 двубоя. Що се отнася до националните отбори, Ансу е имал възможност да представлява Гвинея-Бисау, Португалия (заради своите баба и дядо) и Испания, покрай гражданството, което получава на 20 септември 2019 година. Той прави своя дебют с испанските юноши под 21 години на 15 октомври миналата година. Изиграва само още една среща с този състав, преди да бъде викнат от Луис Енрике в първия отбор на Испания. На 3 септември за пръв път стъпва на терен с Рамос и компания, а 3 дни по-късно вкарва и първото си попадение за „Ла фурия роха“, ставайки най-младия голмайстор в цялата история на националния отбор.
Стил на игра
В юношеските си години Ансу Фати е играл в по-централни зони на игрището, но треньорът на юношите под 19 години – Хосе Мари Бакеро, го съветва да се приспособи към позицията ляво крило. Основната причина Фати да бъде преквалифициран на този пост е скоростта, която го отличава. Ръстът (1,78 см) в комбинация с повратливостта му го правят доста трудна мишена за десните бекове. Друг аргумент за избора на позицията ляво крило е неговото желание да навлиза към центъра на терена и да отправя изстрели с по-удобния десен крак. Когато се намира в противниковата половина, Ансу обикновено е близо до тъч-линията, но в момента, в който получи топката, има за цел да навлезе навътре и да търси съотборник, с когото да комбинира. Веднъж направил подаването към Лео Меси или друг нападател, Фати е назначен да намира празните пространства и да се освободи от пазещите го защитници, а когато отново е с топка в крака, не се свени да отправи изстрел. 17-годишната звезда има 2.89 опита за удар на мач, от които 1.05 точни. Що се отнася до подавания, той прави средно 45.6 пасове за 90 минути, като при 6.23 от тях е бил подложен на преса от противников състезател. Той е вторият най-успешен подавач на ключови пасове в състава на Барселона (1.5), като пред него е само Лионел Меси. Дрибльорските му умения също не са за подценяване – средно на мач Фати има 2.02 успешни дрибъла, а с тях е преминал през 2.28 противника. Последно но не по важност, младокът прави средно 19.6 опита да отнеме топката, което показва, че има афинитет към защитни функции, но със сигурност трябва да поработи над ефективността си (30.4%).
Лео Меси или Боян Къркич?
Неоспоримо е, че Ансу Фати е един от най-талантливите тийнейджъри на своето време, но нека на забравяме, че същата квалификация бе преписана и на Боян Къркич преди повече от десетилетие. Един от основните проблеми на испанеца със сръбски корени да пробие в големия футбол бе тежко психическо разстройство и опитът то да бъде прикрито от публиката, така че Фати със сигурност може да си вземе поука по този параграф от своя предшественик. За Ансу също е от голямо значение да бъде здраво стъпил на земята, а в момента по всичко личи, че той не се е самозабравил след шеметния дебютен сезон с първия отбор на Барселона. Изискват се многобройни правилни решения, за да достигне един футболист висините на Лионел Меси, а в същото време малко грешки, за да се сдобие с кариера, подобна на Боян Къркич.
Прочетете също: