Новото име в Европа: Антони

Новото име в Европа: Антони

 Сезон 2021/22 започна меко казано феноменално за холандския Аякс. Със само 4 допуснати гола и 56(!) отбелязани, Аякс е въпреки всичко втори в Ередивизи, на само точка от ПСВ Айндховен. В Шампионската лига "божиите синове" взеха пълен комплект точки, постигнаха феноменална победа с 4:0 над Борусия Дортмунд и вече са смятани от много хора за фаворит в Шампионската лига, като нищо чудно наистина "трите хикса" от Амстердам да вземат своята 5-та титла от най-престижния европейски клубен турнир. 

 И ако това се дължи най-вече на треньорския майсторлък в лицето на Ерик тен Хаг, чийто футбол е извънредно ефективен, то това се случва и заради поредната реколта от таланти с огромен потенциал - най-вече Раян Гравенберх, Юриен Тимбер, Данило, Девейне Ренш, както и някои вече познати имена - Себастиан Алер, Дейли Блинд, Стивън Бергюс, Давид Нереш. Едно име обаче определено изпъква - Антони. Той е едно от най-скъпите попълнения в историята на "божиите синове", което дойде на стойност 15 милиона паунда от бразилския гранд Сао Пауло. Това беше един от най-силните трансфери на Аякс - 20-годишният тогава паулиста беше вече познат на играчите на футболни симулатори като Football Manager, Cyberfoot, Soccer Manager, където той винаги се превръща в същински звяр и става един от най-класните нападатели в световен мащаб. И въпреки всичко, чували сме за тонове такива играчи, наричани още "Football Manager Wonderkid" - играчи, които имат огромен потенциал и са звезди във футболните симулатори, но само дотам - футболните им кариери обикновено се развиват по ужасен и катастрофален начин. Но какво прави точно Антони една от (потенциално) най-големите звезди в европейския футбол?

Позиция, или значението на крилата във футбола

 Да играеш по един от крайните флангове не е никак лесно, това ще ви го каже почти всеки човек, който е имал някакъв опит във футбола. Като крило от теб често се изисква да правиш огромен набор от неща - центрирания в наказателното поле, пробиви в дълбочина, възможност да стреляш и с двата крака, перфектно първо докосване, като неща от рода на финтове и техника винаги са плюс. 

 Антони има всичко това. Гледайки играта му, той представлява едно наистина оформено крило - идеално първо докосване, поемане на топката във втората третина, изнасяне по фланга във финална третина на терена, задминаване с лекота на поне един играч и пробив в наказателното поле - това е наистина вече познат номер от Роналдиньо, който в най-добрите си години в Барселона правеше нещо подобно, но в пъти по-изкусно, разбира се. 

 Нещото, което прави най-силно впечатление, определено са първото му докосване и изкусните му пасове - като дясно крило в Аякс, той перфектно се вписва в стила на игра на "божиите синове" - къси пасове, доминиращо притежание на топката, а в атака се набляга на оформяне на нападение по един от двата фланга и пробив навътре, където играчи като Себастиан Алер, Стивън Бергюс, Душан Тадич или самият Антони отбелязват попадението. Ако човек гледа играта на бразилското крило, ще се убеди в думите ми, че това е следващият Роналдиньо, защото наистина играта на Антони е подобна на тази на вещера от Порто Алегре - финтове, от които противниковите защитници получават световъртеж, безупречни къси пасове, и способност да поеме топката със всеки един от двата крака, контролът му над нея, както и нанасянето на финален удар. Относно последното - Антони обожава да стреля от дистанция, най-вече с ляв крак - 3 от 6-те му гола в Ередивизи този сезон са от дистанция, като и трите са с ляв крак. Единствената може би по-сериозна разлика от Роналдиньо е позицията му, като Рони беше плеймейкър в Барселона, в ролята на номер 10, който да може да играе по всички атакуващи позиции, най-вече център и ляв фланг. Антони, както можем да видим на heat map-а по-долу, е класическо дясно крило, което почти никога не излиза извън тази позиция. 

 

Heat Map (Зонална статистика, показва къде един футболист играе най-често) на Антони. Кредит: Total Football Analysis Magazine

Статистика

 В съвременния футбол всичко е числа - статистиките навлязоха сериозно в играта и вече навсякъде, особено в студията преди и след мачовете, се показват всевъзможни статистики относно всеки отбор и играч - от притежание на топката до това с коя част на левия си крак е изпълнявал пасове играч с номер 7, например. И въпреки че на много фенове им дотяга от купищата безумни цифри, които виждат на екраните си всяка вечер, когато седнат да гледат мач, то тези статистики са нещото, което променя футбола и ни дава реална представа за всеки отбор и играч. 

 Цифрите на Антъни в Аякс миналия сезон показват предимно едно нещо - избухване в началото на сезона, след което формата му спадна. И въпреки всичко, като за първи сезон 21-годишния паулиста не се представи никак зле - 32 мача и 9 гола, заедно с 8 асистенции в Ередивизи за 2020/21 и среден рейтинг 7.21/10, 4 мача и 1 гол в Шампионската лига за същия сезон и рейтинг 7.26/10. В Лига Европа се представи разочароващо, като от 6 мача не направи абсолютно нищо и това даде средняшкия рейтинг от 6.63/10. Пасовете му обикновено се радваха на 80-85% успеваемост, а дрибълите не бяха никак зле като за първи сезон с успеваемост от около 60%. 

 През този сезон Антони обаче определено показва, че тези 15 милиона, които бяха дадени за него, определено са имали смисъл - 14 мача, 6 гола и 1 асистенция до момента в Ередивизи и рейтинг 7.66/10, като пасовете му постигат успех при 81% от случаите. В Шампионската лига обаче беше неговото най-ярко изпъкване - 5 мача, 2 гола, 4 асистенции, рейтинг 8.32/10, 9 важни паса, 13 шанса създадени, като "де Йоде" продължиха напред в елиминационната фаза на турнира с пълен актив от точки.

"Готви се, Европа!"

 Въпреки че Антони прави един определено добър сезон за Аякс, все още няма голям отбор, който явно да е пожелал подписа му. Основната причина може би се крие в това, че този състав на Аякс тепърва има да се доказва, а и самите цели на Аякс явно са доста високи този сезон и определено ще се пробват да направят пробив, подобен на онзи от сезон 2018/19, когато Лукаш Моура направи мача на живота и елиминира "божиите синове" на крачка от финала, ако не и да надминат това постижение. 

 Но на кой отбор би бил най-подходящ Антони? Като първа опция най-често бива виждан Ливърпул, като дори във фен-сайтовете на Ливърпул той се разглежда като играч, който трябва да бъде закупен от "мърсисайдци" през следващия сезон, защото най-вероятно би паснал на стила на игра на Юрген Клоп, който залага изключително много на едни от най-добрите крила за момента в света - Садио Мане и Мохамед Салах. Същевременно каталунският вестник El Nacional пише, че Антони е започнал преговори с Барселона с идеята бразилецът да се присъедини към "блаугранас" през лятото. Основен логичен довод за този трансфер би бил това, че концепцията на Шави за Барселона е изграждането на млад състав, пълен с таланти, който да бъде дългосрочно решение на проблемите на синьо-червените от Каталуния. Слухове говорят и за потенциален интерес от страна на Реал Мадрид, Байерн Мюнхен и Ювентус, но всичко това е в сферата на догадките, като още няма никакви реални действия от страна на тези клубове. 

 Пред Антони има страшно много време, това е ясно - 21-годишният играч на Аякс има огромен талант и потенциал, който да разгърне напълно. Всеки, който е играл Football Manager, знае за какъв играч става въпрос. Ако Аякс Амстердам направят силен сезон в Шампионската лига, това ще значи само едно - нарастване на сумата на всички играчи, участвали в потенциалния им европодвиг, което ще значи и интерес от всички големи европейски клубове, и ще се случи това, което стана след епохалния 2018/19 - масова разпродажба на футболисти за огромни суми пари. И така, до следващата реколта от супер таланти. 


Гласували: 5, рейтинг: 4.2

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха