Повратен в кариерата на Давид де Хеа ли бе мачът Испания – Португалия на Световното първенство?

Повратен в кариерата на Давид де Хеа ли бе мачът Испания – Португалия на Световното първенство?

 През последните няколко дни името на Давид де Хеа за пореден път попада под светлината на прожекторите, но за негово съжаление не по хубав повод. Първоначалните стъпки на испанеца в Манчестър Юнайтед не бяха от най-сигурните, но с течение на времето, той освен че си бетонира позицията на несменяем футболист за „червените дяволи“, в един период от кариерата си бе спряган за най-добрия вратар в света. От няколко години обаче тези сравнения стават все по-редки, а мястото му под рамката на вратата на Манчестър Юнайтед – все по-несигурно, макар и да е само на 30-годишна възраст. Според някои хора, този драстичен спад във формата се дължи на един конкретен сблъсък – Португалия срещу Испания в груповата фаза на Световното първенство през 2018г. Тогава срещата завърши при резултат 3:3, но „Ла Фурия Роха“ навярно щяха да спечелят мача, ако Де Хеа не бе толкова неуверен в изявите си. Той допусна 3 попадения от Кристиано Роналдо, като първото бе дузпа, второто – груба негова грешка, а при третото испанецът дори не помръдна след изпълнението на пряк свободен удар. Самият факт, че оценката на испанския страж за този мач в повечето спортни сайтове варираше от 5.0 до 5.3, говори сам за себе си. В днешната статия ще си опитаме да анализираме чрез статистика до каква степен този двубой може да се счита за повратна точка в кариерата на Давид де Хеа.

Реакция след мача

 Тук ще обърнем внимание на емоционалния аспект от случката. Де Хеа даде кратко интервю след двубоя, в което обясни повече за фрапантната грешка при второто попадение и как тя му се отразява:

 Прекалено късно поставих коляното си на земята и затова се случи така, но все пак не съм убил някого. Треньорът е с мен, както и отбора – всичко е спокойно. Това е допустима грешка, все пак и топката бе трудна. В крайна сметка ние завършихме наравно, не сме загубили, за което трябва да се отдаде нужното на отбора. Във футбола е така, подобни грешки се случват. Хората, които слагат ръкавиците и застават на вратата, знаят точно колко е трудно. Разчитам на подкрепата на треньора и съотборниците и те ми го показват на терена. Във футбола е така – ако направиш една грешка си изключително слаб и те критикуват, ако имаш силен мач си много добър и те хвалят. Трябва да знаеш как да се справиш с критиката.

 Своя коментар за ситуацията предложи и неговият старши треньор в Манчестър Юнайтед – Жозе Моуриньо. Португалският специалист, напълно логично, застана зад своя вратар:

 Той е мое момче. Боли ме да го кажа, но той го знае – беше изключително груба грешка. Той също го осъзнава. Това е грешка, която не прави при нас в Юнайтед. Той стана играч на сезона на Манчестър Юнайтед за сезон 2017/18 и беше напълно заслужено. Случва се и на най-добрите. Точно това всъщност отличава най-добрите – в следващия мач той ще бъде там, напълно спокоен, уверен в себе си и готов да помогне на отбора.

 Иначе Моуриньо беше лаконичен относно липсата на движение на Де Хеа при третия гол:

 Дори Давид [Де Хеа] да бе направил опит да спаси, топката отиде точно в ъгъла. Никакъв шанс [да спаси].

Статистика преди мача

 Ще започнем нашите наблюдения над играта на Давид де Хеа от сезон 2014/15, когато за пръв път се говори за него като титулярен страж на „червените дяволи“ с изключителни качества. През тази футболна година той изиграва 43 мача и допуска същия брой попадения във всички турнири. Испанецът запазва вратата си суха в 14 двубоя. Във Висшата Лига е направил 93 спасявания и е допуснал 1 грешка, директно довела до гол.

  Де Хеа завърши сезон 2015/16 с по-голям брой мачове заради ангажиментите в евротурнирите, но въпреки това задържа добрите показатели. За 49 мача той инкасира 48 попадения и запази суха мрежа в цели 19 срещи. В първенството бившият юноша на Атлетико (Мадрид) направи 83 спасявания (72% средно на мач), а допуснатите попадения бяха 33. Най-критичният момент за него бе при гостуване на Съндърланд, когато колективна грешка завърши с негов автогол и загуба за „червените дяволи“. Това всъщност бе и единствената негова неточност, която доведе до попадение във вратата му за цялата кампания.

 През 2016/17 почти нищо не се бе изменило. Де Хеа взе участие в 45 двубоя от всички турнири и за втора поредна година инкасира по-малък брой попадения – 40. Сухите мрежи бяха 16, а спасяванията в шампионата – 74. Броят на допуснатите голове в елита на Англия вървеше надолу (29; 72% средно на мач), а една-единствена грешка пък бе повод за попадение на противниковия отбор. Тук споменаваме и един любопитен мач, в който Де Хеа се представи на висота – домакинство на Евертън. Освен качествени спасявания, испанецът отрази и дузпа на щатния изпълнител за „карамелите“ Лейтън Бейнс.

 Както самият Моуриньо спомена, точно преди началото на Световното първенство в Русия (2017/18) Де Хеа направи много силен сезон на клубно ниво и напълно заслужено спечели наградата „Сър Мат Бъзби – Играч на годината“, присъждана на най-добрия играч на „червените дяволи“ с гласуване от феновете. Тук в нашия анализ ще можем да използваме и добре познатата система за оценяване на опасността на головите положения, или по друг начин казано xMetrics. Тя обаче ще ни послужи само за първенството, а не във всички турнири. През 2017/18 PSxG (очаквани попадения на база опасността на отправените удари) на де Хеа е 35.9 или на практика почти 36. Въпреки това, той допусна едва 28 гола в своята врата. Най-просто казано, испанецът е предотвратил цели 8 чисти, според очакванията, попадения само във Висшата Лига. Процентът на спасяванията средно на двубой също се вдигна на 80%. Иначе в цялостен план за 46 срещи Давид инкасира само 35 попадения и запази мрежа си суха в 22 срещи.

 Има един двубой обаче, който нито един статистически показател не може да опише. В дерби между Арсенал и Манчестър Юнайтед на „Емирейтс“, Де Хеа не само че бе във форма, а направи феноменалните 14 спасявания за тези 90 минути. „Червените дяволи“ излязоха като победители от този двубой с 3:1, а голът, който бе отбелязан във вратата на Де Хеа, просто бе невъзможен за спасяване, дори по неговите стандарти. Впоследствие това се оказа и исторически момент, тъй като испанският страж изравни постиженията на Тим Крул и Вито Маноне за най-много спасявания в 1 мач.

Статистика след мача

 През сезон 2018/19 всичко се промени откъм статистика. Де Хеа не изглеждаше уверен в себе си, а 63-те инкасирани гола в рамките на 47 мача от всички турнири сами говорят за себе си. Това веднага даде отражение и върху съотношението между PSxG (51.9) и реално допуснати попадения (54). Казано с други думи, той е инкасирал близо два 100-процентови гола повече от очакваното. Процентът на спасяванията във Висшата Лига също тръгна надолу (69%), точно както и броят на чистите мрежи (7 във ВЛ, 10 във всички турнири). Последно, но не по важност, грубите грешки на Де Хеа, довели пряко до противниково попадение, бяха цели 4 и то само в елита на страната.

 През 2019/20 имаше стабилизиране във формата, но все още нещо не бе съвсем наред. За първенство Де Хеа имаше 36 допуснати гола в рамките на 38 срещи и 13 чисти мрежи, както и рекордните за него 96 спасявания. Техният процент обаче от общия брой удари не бе на висота (73%), а допуснатите грешки за гол станаха 3, което също индикираше за проблем. Въпреки това PSxG (37.1) надвишаваше наистина допуснатите попадения.

 Сезон 2020/21 също не предложи гръмките изяви на Де Хеа, които високата му заплата от 350 хиляди евро на седмица предполагаха. Той завърши футболната година с 36 мача, 46 инкасирани гола и 13 сухи мрежи във всички турнири. Конкретно във Висшата Лига статистиката също не бе особено добра – разлика от -2.2 между PSxG (29.8) и инкасираните 32 гола. Тази разлика всъщност е доста под средното ниво на вратарите във Висшата Лига. Процентът на спасяванията спадна до 65%, но за сметка на това намаляха грешките, водещи до попадение – само 1. Испанецът записа и най-ниския брой на спасявания през тази година – 60. И тук е моментът да се върнем към отразената от Де Хеа дузпа на 10 май 2016г. срещу Евертън. Това се оказа последният спасен от него 11-метров наказателен удар не само в първенството, но в абсолютно всички турнири. За период от 5 години той не е съумял да спаси нито една от цели 36 дузпи.

 Тук можете да видите някои от най-фрапантните грешки на Давид де Хеа за периода 2018 – 2020.

 Журналистът Карл Анка, който следеше от близо мачовете на Манчестър Юнайтед по време на пандемичната обстановка, забеляза, че Давид често си е изпускал нервите по време на мачовете на своя роден испански език. Същевременно вратарят комуникирал много по-малко със своите колеги в отбрана от обикновено.

 Въпреки всички статистически показатели, които показахме, проблемът с формата на Де Хеа е много по-комплексен и по всяка вероятност се корени и в неговата психика. Тя е допълнително разклатена от грешките му, недружелюбните мнения за него в социалните мрежи, както и от появата на конкуренция в лицето на Дийн Хендерсън. На практика испанският страж е едва 30-годишен и в момента трябва да се намира в своите върхови години, съдейки по другите вратари от световна величина. Въпрос на време е да разберем дали Давид де Хеа има нужните качества, за да се върне отново към най-добрата си форма.

Прочетете също:


Гласували: 7, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?