Приключи ли ерата на китайските пари в европейския футбол?

Приключи ли ерата на китайските пари в европейския футбол?

 Трансферният прозорец на лято 2021 е в разгара си, но отчетливо можем да видим тенденцията някои от най-големите клубове в Европа да предпочитат да привличат футболисти на свободен трансфер или да ги взимат под наем с опцията за бъдещо откупуване. 

 Като изключим финансовите гиганти Челси, Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити, останалите топ-отбори са доста скромни в харченето на пари през това лято. Така например Реал Мадрид не са дали нито стотинка до момента, докато Барселона са платили едва 9 милиона евро за нови попълнения, като останалите пристигат на "Камп Ноу" без пари.

 Любопитна обаче е позицията на клубовете, които са притежавани от китайски собственици. Вероятно сте обърнали внимание, че те предимно продават топ-играчите си и също привличат футболисти без трансферна сума. За това си има логично обяснение.

 Освен че, както всички останали, китайците понесоха последствията от пандемията от коронавирус, те също така получиха наставления от президента на Китай Си Дзинпин да прекратят наливането на пари в чуждестранни клубове и да започнат да използват ресурсите си за развитието на местните отбори.

 Това на практика даде началото на постепенното изтегляне на китайските бизнесмени от европейския футбол. Моментът изобщо не е подходящ, за да инвестираш в най-великата игра така или иначе. Освен че клубовете бяха лишени от солиден дял от своите приходи, които влизаха под формата на билети и членски карти, както и от регистрираните продажби на мърчъндайз стоки покрай мачовете, те трябва и да се пазят да не нарушат т.нар. финансов феърплей. А това в ера, в която цените на футболистите се покачват главоломно, а заплатите им стават все по-тлъсти, не е никак лесно.

 Вероятно най-големият отбор, който е собственост на китайци, е италианският Интер. "Нерадзурите" може и да спечелиха Скудетото, но още на полусезона започна да се говори за финансовата нестабилност на холдинга Сунинг Груп. Бизнесът на китайците е с магазини за продажба на всякакъв вид стоки - електроуреди, книги, дрехи, козметика, бебешки продукти и т.н. Сунинг разполагат с над 9000 магазина в 700 града в Китай и Хонг Конг. 

 Въпреки това, холдингът регистрира финансова загуба за 2020г. в размер на над 4 милиарда юана, което се равнява на около 522 милиона евро. Така на Сунинг им се налага да минимизират разходите, за да избегнат задълбочаване на кризата. 

 Когато през 2016г. китайците купиха Интер от малайзийския бизнесмен Ерик Тохир, те платиха 270 милиона евро. От тогава до сега, холдингът е налял над 700 милиона под формата на различни инвестиции в клуба (трансфери, заплати и т.н.). Сега обаче е силно вероятно Сунинг да пожелае дори да се раздели с Интер при подходяща оферта. 

 Малкоизвестен факт, който футболните фенове често пропускат е, че Сунинг притежаваха и местен китайски клуб на име Цзянсу Сунинг, който дори стана шампион на страната за сезон 2020. Финансовите проблеми на холдинга обаче взеха своята жертва и тимът нямаше възможност да защити титлата си, защото бе закрит. 

 Това едва ли ще се случи с Интер, но по всичко личи, че "нерадзурите" ще трябва да се разделят с някои от най-добрите си играчи, за да могат да закърпят бюджета. В клубната каса вече влязоха 60 милиона евро по продажбата на Ашраф Хакими, а все по-вероятно изглежда от Милано да си тръгне и основният голмайстор на тима Ромелу Лукаку. Нещо повече, според информации в италианските медии, самите Жанг са притиснали борда на действащия първенец да продаде белгиеца. 

 Подобна е ситуацията и в другия елитен клуб от топ 5 първенствата, притежаван на 100% от китайци - Уулвърхемптън. Собствениците от Фосун Интернешънъл далеч не са толкова закъсали, колкото Сунинг, дори напротив. Фосун продължават да разнообразяват и без това солидното си протфолио, след като само за 2020г. придобиха контролния пакет акции в няколко френски и италиански марки бижута, както и в местен китайски производител на алкохол (срещу 262 милиона долара).

 Конгломератът се занимава още с банкиране, мода, храни, застраховки, недвижими имоти, частни болници, продажби на крайни клиенти, туризъм и какво ли още не. Въпреки това, разпоредбите на президента Дзинпин засягат и Фосун, така че на Острова вече се говори, че китайците обмислят как да напускат Висшата лига. 

 Междувременно Фосун започна поетапна разпродажба на звездите на "вълците". След като вратарят Руи Патрисио премина в Рома, сега слуховете са, че други двама от лидерите на тима ще го последват. Това са халфът Рубен Невеш и нападателят Раул Хименес. Към Невеш отдавна има интерес от водещи английски клубове, докато Хименес бе цел дори на Ювентус, преди да получи тежка травма в главата.

 Няма как да не засегнем и тима на Саутхемптън, 80% от акциите на който са притежание на китайския бизнесмен Яо Жишенг. Той влезе в упрвлението на клуба през 2017г. когато плати 210 милиона паунда за контролния пакет. Основният бизнес на Жишенг е с недвижими имоти из Азия, но той също така притежава и компанията Ландер Спортс, която изработва и поддържа спортни уебсайтове. 

 Самият бизнесмен от 2 години се опитва да намери купувач за своя пакет акции, но до момента поне не е открил такъв, въпреки че е склонен да продаде 80-те процента за 150 милиона паунда. И докато до вчера всичко за Саутхемптън изглеждаше нормално, шокиращата продажба на гомайстора Дани Ингс на Астън Вила донякъде показва, че клубът също не е от най-стабилните финансово. И ще бъде така, поне докато Жишенг не открие сериозен купувач. 

 Други значими клубове, собственост на китайски бизнесмени, са английските Уест Бромич, Бирмингам и Рединг, които по настоящем се намират в Чемпиъншип. Поне за сега около тях не е имало кой знае какви сътресения, така че се надяваме напускането на китайците да не им се отрази толкова зле.

 По всичко личи, че поне за момента присъствието на Китай в европейския футбол ще бъде силно ограничено. Това отваря вратите за бизнесмени от други популярни дестинации като Дубай, Катар, Русия, Тайланд, Малайзия, САЩ и т.н. Гореизброените клубове са марки в европейския и световен футбол, така че, поне на хартия, би трябвало лесно да се намерят богаташи, които да ги прилапат.


Гласували: 6, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
5 звездни кариери, съсипани от един-единствен мач
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие