ТОП 10 номинирани за "Златно момче", които се провалиха

Наградата "Златно момче" е еквивалентът на "Златната топка" за обещаващи таланти. Тя е създадена през 2003 г.  от италианския вестник "Тутоспорт". Победителят в нея се избира след гласуване на спортни журналисти от най-реномираните европейски издания. През годините "Златно момче" е печелена от играчи като Лионел Меси, Уейн Рууни, Пол Погба, Рахим Стърлинг, Серхио Агуеро и Килиян Мбапе. Но сред номинираните има и играчи, които се провалиха с гръм и трясък и не оправдаха очакванията.

10. Аднан Янузай

 През 2013 г. целият свят се прехласна по едно момче с няколко народности. Роденият в Белгия албано-косовар Аднан Янузай бе привлякъл погледите към себе си. В първия си мач като титуляр за Манчестър Юнайтед той вкара два гола за успеха с 2:1 над Съндърланд. През кампанията той записа 35 мача и 4 гола във всички турнири. В началото на следващия сезон лично току-що пенсиониралият се Райън Гигс дава на Янузай фланелката с номер 11. От тук сякаш започват и проблемите на белгиеца. В следващата над година той вкарва само веднъж и в края на лятото е преотстъпен на Борусия Дортмунд. Там стартира само три пъти, след което е преотстъпен на Съндърланд. С идването на Жозе Моуриньо през 2017г.  Янузай напуска Юнайтед и се присъединява към Реал Сосиедад, където играе и до днес. С оглед на бъдещето, което му предвещаваха експертите, кариерата на белгиеца е в пълен застой.

9. Фран Мерида

 През 2007 г. година Арсен Венгер "отвлича" талантливия халф Фран Мерида от "Ла Масия". Феновете на Арсенал виждат в него точно копие на Сеск Фабрегас и мечтаят за халфова линия, изградена от двамата каталунци. Уви, Мерида записва само 6 мача за "артилеристите", въпреки че с единственото си попадение за тима отстранява Ливърпул за Купата на Лигата. През 2010 е привлечен от Атлетико Мадрид, но и там не успява да се наложи, записвайки 20 срещи. Следват престои в нискоразредни отбори като Еркулес, Уеска и настоящия му - Осасуна.

8. Лазар Маркович

 Лазар Маркович започва кариерата си в Партизан, където е забелязан от скаути на Бенфика. Той играе за "орлите" само през сезон 2013- 14, в който тимът печели требъл, но губи финала на Лига Европа с дузпи от Севиля. През лятото на 2014 г.  Ливърпул купува сръбското крило за 20 млн. паунда. В дебютния си сезон Маркович записва 34 мача и 3 гола за "мърсисайдци". Следват периоди под наем във Фенербахче, Спортинг, Хъл и Андерлехт. Преди няколко месеца Ливърпул най-накрая освободи сърбина и той се присъедини към Фулъм.  До момента Маркович има едва 6 изиграни минути за "котиджърс".

7. Жан-Кристоф Баебек

 В началото на декадата Баебек бе един от най-обещаващите френски таланти. Нападателят е изключително бърз и техничен, което води до интерес към него от страна на Челси и Манчестър Сити. ПСЖ обаче успява да го задържи с дългосрочен договор. В първата си кампания записва 11 мача, но това съвпада с идването на катарските милиардери в Париж и се оказва, че няма място за Баебек. Той изкарва периоди под наем в Троа, Валансиен, Сент Етиен, Пескара и Утрехт. След общо 34 мача и 2 гола за 7 години в ПСЖ, Баебек подписва с Утрехт през 2018 година.

6. Родриго Посебон

 През 2008 скаутите на Манчестър Юнайтед в Бразилия забелязват много здрав и техничен халф сред юношите на Интернасионал. Той е привлечен моментално, но трудно се справя с мъгливия Албион и записва едва 3 мача за "червените дяволи". Във визитката му обаче личат спечелените Купа на Лигата и Купа на ФА. След двете си години в Манчестър, за Посебон започва огромното пътуване. Той сменя 10 отбора, за които играе общо 34 мача. За последно играеше във виетнамския хегемон Хо Ши Мин Сити, но от близо година е без отбор.

5. Доминик Адия

 Нисичкият ганайски нападател започва кариерата си в школата на Фейнорд в африканската държава. През 2008 се присъединява към норвежкия Фредрикстад. През 2009г.  на Световното до 20 години той се превръща в най-обещаващия талант в света. Неговата родина Гана печели турнира, а той грабва безапелационно "Златната обувка" с 8 гола и "Златната топка" за най-добър играч. Милан надвива конкуренцията и го привлича в началото на 2010г., но той веднага се присъединява към националния си отбор за Купата на Африка. В крайна сметка не записва нито един мач за "росонерите". В следващите години играе за Арсенал Киев, Атирау и тайландския Након Ратчасима. В момента е собственост на Сисакет, също от Тайланд.

4. Марко Марин

 Марко Марин пробива във футбола с екипа на Борусия Мьонхенгладбах. През 2009 е купен за 8 млн. евро от Вердер, където са и най-силните му дни. Заедно с Месут Йозил и Аарон Хънт сформират убийствена атака. С напускането на Йозил, обаче формата на Марин рязко пада. След 87 мача и 8 гола за "бременските музиканти" той е привлечен в Челси за 13 млн. евро. За 4 години при лондончани записва едва 6 мача и 1 гол. Периодите му под наем в Севиля и Фиорентина са тотален провал. През 2016г. Олимпиакос най-накрая откупува правата му от Челси, но и там не му провървява. В момента се състезава за сръбския Цървена Звезда. В периода 2008-10 Марин играе 16 пъти за националния отбор на Германия.

3.Федерико Македа

 Федерико Македа е роден в Рим през 1991 г. Започва да играе футбол в школата на Лацио, но емигрира с родителите си в Англия през 2007г. Там той се присъединява към юношите на Манчестър Юнайтед и незабавно започва да вкарва. В дебюта си за мъжкия тим той носи победата с 3-2 над Астън Вила, а във втория си мач вкарва 46 секунди след появата си за успеха над Съндърланд. Тези две победи носят титлата в края на сезона за "червените дяволи". До 2011г. Македа записва само още 17 мача и 2 гола поради различни контузии. През следващите години изкарва периоди под наем в Сампдория, КПР, Щутгарт, Донкастър и Бирмингам, но никъде не успява да блесне. През 2014 г. година Оле Гунар Солскяер го привлича в състава на Кардиф. За две години в Уелс вкарва 6 пъти в 27 мача. Следващият му отбор е италианският втородивизионен Новара, но и там не успява да разгърне потенциала си. През лятото на 2018 кариерата му бе в такъв застой, че бе свързван с трансфер в Левски, но успя да се договори с гръцкия Панатинайкос, където се подвизава и в момента.

2. Диего Буонаноте

 През 2008г. година Диего Буонаноте е смятан за един от най-големите таланти в света. Висок едва 161 см. той е сравняван с най-великите аржентинци - Диего Марадона и Лео Меси. Ниският му център на тежестта му позволява да преодолява съперниците като на компютърна игра, а кинжалният му ляв крак не оставя шансове на вратарите. В дебюта си като титуляр за Ривър Плейт вкарва срещу Бока Хуниорс. На Олимпиадата през 2008г. Аржентина печели безапелационно титлата. И как иначе - в състава личат имената на Меси, Агуеро, Ди Мария, Лавеци, Масчерано, Банега и Диего Буонаноте. Дни след Коледа през 2009 г. обаче светът му се преобръща. Буонаноте катастрофира, а тримата му спътници загиват на място. Нисичкият плеймейкър оцелява, но е със счупени десен крак, ръка, гръбначен прешлен и ключица, а далакът и дробът му са пукнати. 5 месеца по-късно се завръща на терена, а още във втория си мач вкарва. Изглежда най-лошото е зад гърба му, но тогава му повдигат обвинение за непредумишлено убийство.  През 2011г.  Буонаноте не издържа на скандиранията на противниковите фенове "убиец" и се мести в Европа. Въпреки че играе за Малага, Гранада и АЕК умът му винаги е на друго място. В момента плеймейкърът се състезава за Универсидад Католика, но може да се смята за един от най-погубените таланти в последните години.

1. Валери Божинов

 През 2002г. година Валери Божинов се превръща в най-младия чужденец играл в Серия А едва на 15 години и 11 месеца. На 6-и януари 2004 г. става най-младият голмайстор от чужд произход в първенството. Целият свят е покорен от таланта на горнооряховеца. Номиниран е за наградата "Златно момче", редом с играчи като Уейн Рууни и Кристиано Роналдо. През 2005  г. се присъединява към Фиорентина след трансферна драма. За 2 години там вкарва 8 гола в 36 мача. През 2006 г. е преотстъпен на току-що изхвърления в Серия „Б“ Ювентус, където е резерва на Алекс Дел Пиеро и Давид Трезеге. Божигол се нуждае от ново начало. През 2007 г. се мести в Англия, присъединявайки се към Манчестър Сити. За 3 години на Острова, Божинов вкарва веднъж в 11 срещи. От там кариерата му тръгва още по-стремглаво надолу. Изкарва периоди в Парма, Спортинг, Лече, Верона, Виченца, Левски, Тернана, Партизан, Мейджоу Хака, Лозана и Риека. През есента на 2018г. се завърна в България - първо с екипа на Ботев Враца, а в последствие и с този на Левски.  


Гласували: 24, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига