Топ 20 най-велики футболни игри за всички времена

Топ 20 най-велики футболни игри за всички времена

 Неизбежна част от това да си футболен фен и геймър е фактът, че комбинацията на тези две страсти води до безброй паметни моменти и незабравими спомени. Именно поради тази причина не отнема дълго за гейм девелопърите да осъзнаят финансовия потенциал на създаването на футболни видео игри. Първата такава в историята излиза през далечната 1979 г., а днес тази индустрия генерира милиарди.

 Футболните игри имат специално място в съзнанието на автора на тази статия, тъй като първите три десетилетия от живота му съвпадат с растежа на спортната гейминг индустрия: от скромните Nintendo игри от началото на 90-те до бехемотите, които са днес поредиците FIFA, PES и Football Manager.

 Целта ми е, освен да ви запозная с историята на футболните игри, да ви представя и такива продукти, които може да пробвате още днес и да създадете свои незабравими мигове.

 Преди да започнем искам да кажа няколко думи и за критериите на оценяване. Трите главни фактора, които ще са определящи са: колко иновативна/оригинална е била играта за времето си, колко добър геймплей притежава и дали все още е забавна, ако започнете да я играете в наше време. Също така, ще направя всичко възможно за да избегна повторението на много заглавия от един и същи франчайз и ще включа само най-емблематичните такива. Така например ще избера само една от игрите PES 5/PES6 и FIFA 13/FIFA 14.

20. Soccer (NES) 1985

 Започваме с най-старото заглавие в този списък. Soccer за Nintendo бе една изключително приятна игра, която не се стремеше към реализъм. Вместо това, тя представляваше весела аркада със забавни анимации при движение, шут и спасявания. Музиката от интрото е повече от легендарна и дори първите 10 секунди от нея ще ви хвърлят в море от носталгия.

19. J.League Official TV Game

 Игра, която едва ли е популярна за читателите ни, тъй като тя обхваща единствено японската лига и излиза за Sega Mega Drive през 1993 г. Аз обаче съм имал възможност да я пробвам с емулатор и трябва да призная, че геймплеят е добър и реалистичен за времето си. Трудността е прилична, а далечните шутове са направени така, че удовлетворението от момента, когато топката най-после пробие мрежата, да е върховно.

18. Pro Beach Soccer

 Още една позабравена игра намира мястото си тук. Pro Beach Soccer получава точки за оригиналност и сносен геймплей, като играта има съвсем друго усещане от сериозните футболни симулатори като PES и FIFA. Тук се наслаждавате на топлия пясък, момичета в бикини и техно музика. Ефектни задни ножици са неизменна част от мачовете, както и летящи волета и драматични спасявания от вратарите.

17. FIFA 94

 Първата игра в поредицата, която почти три десетилетия по-късно ще се превърне в титана, който познаваме днес. Със сигурност това не е най-добрата FIFA, правена някога, но геймплейът е достатъчно интригуващ (особено за 1993г.).

 Кой може да забрави и абсурдния бъг, който ви позволяваше да бягате от рефера по цялата дължина и ширина на терена, за да избегнете картон?

16. International Superstar Soccer

 Тази игра е развита от KONAMI и е считана за предшественик (но не директен) на хитовата поредица Pro Evolution Soccer. ISS вероятно е най-добрата футболна симулация за времето си. В нея най-после виждаме добре изрисувани фигури на играчите, а не смачкани и асиметрични купчини от пиксели. Играта получава бонус точки за вълнуващата атмосфера и бърз и хаотичен геймплей.

15. Euro 2000

 Не можем да правим подобен списък без да включим поне една игра, която оперира с официалния лиценз на УЕФА за Европейското първенство. Euro 2000 включва всички стадиони от турнира, провел се в Белгия и Холандия, и всички 49 отбора, които взимат участие в квалификациите. Това ще рече, че много пъти имах възможност да сбъдната мечтата на милиони българи - България да вдигне Европейската титла. Няма нужда да ми благодарите, скъпи сънародници!

14. FIFA Street 4

 Най-вероятно това е най-добрата игра в поредицата FIFA Street. Възможността да играете уличен футбол с професионални играчи придава ново и интересно измерение на събитията на екрана ви, а магическите трикове, финтове и голове ще ви накарат да хванете топката и сами да опитате да ги пресъздадете на улицата пред блока. FIFA Street 4 е вдъхновяваща, забавна и свежа.

13. FIFA World Cup 1998

 В предишни години други компании са опитвали да създадат официална игра за Мондиала, но първото сполучливо заглавие е дело на EA Sports.

 FIFA World Cup 1998 излиза няколко месеца преди старта на турнира във Франция и включва всички състави, екипи на страните участници, както и всички стадиони, които приемат мач от надпреварата.

 А когато спечелите турнира се отключва Classics mode, където получавате възможност да играете финали от предишни издания на Световната купа. Те включват истинските състави с класически имена - Уругвай от 1930 г., Бразилия от 70-те, Аржентина с Марадона от 1986 г. и прочие. Игри с подобен бонус контент са ми любими, тъй като надхвърлят очакванията и създават усещането, че получаваш повече от това, за което си платил.

12. FIFA 99

 FIFA 99 е емблематична за франчайза и все още може да се намери в прашните ъгли на хардовете на някои заклети геймъри. За жалост, графиката на играта е грозна дори за времето ѝ, а начините, по които можете да отбележите гол, са ограничени и бързо омръзват. Или тичате по крилото и центрирате, след което агресивно помпите бутона за удар, или пробвате с далечен шут, който почти винаги поразява мрежата.

 Специалните финтове са приятна добавка към геймплея и трябва да призная, че са далеч по-лесни за прилагане от модерните игри, където трябва да въртиш стика на 720 градуса и да помпиш R1 или L1, молейки се да излезе нещо смислено.

11. Football Manager 2005

 Това е първата игра, която носи името Football Manager след печално известната раздяла между Sports Interactive (създателите на играта) и Eidos (фирмата разпространител).

 Вторите държат правата върху името на оригиналната и популярна поредица Championship Manager, което ще рече, че първото издание на Football Manager е ключово за новия бранд. Ако играта бе несполучлива, всичко щеше да умре още в зародиш. За щастие, FM 2005 се превръща в любимец на феновете и 15 години по-късно Football Manager е най-популярният симулатор в света. В същото време поредицата Championship Manager вече не съществува.

10. FIFA World Cup 2002

 Когато сравним FIFA 99 с FIFA World Cup 2002 забелязваме, че скокът в качеството е значителен. FIFA WC 2002 включва всички стадиони от Корея и Япония и 32 нации, които се класират за турнира (заедно с 9 други).

 За това издание на играта EA Sports решават да наблегнат на класическа музика за саундтрак, а атмосферата преди и по време на мачове е магическа - цветовете са по-ярки, тревата е по-зелена, хиляди светкавици от апаратите на феновете осветяват играчите, а гирлянди и конфети се сипят по терена. FIFA WC успява да пресъздаде по автентичен начин усещането за специално събитие, което не е просто тренд, а завинаги остава записано в митологията на футбола.

 Добавката на "Звездни играчи" (Star Players) за всеки отбор също е интересно хрумване - те притежават специални умения като нестандартен дрибъл или по-силен шут, който им позволява да обърнат хода на всяка една среща за секунди.

9. FIFA 10

 FIFA 10 е началото на края за доминацията на Pro Evolution Soccer на пазара. Главната причина за нейния успех е подобреният Manager Mode, пленяващият геймплей и разбира се, традиционните силни страни на поредицата - пълен лиценз на хиляди играчи, страхотна презентация, адекватни коментатори и неповторима атмосфера.

8. Pro Evolution Soccer 2 PlayStation1

 За жалост открих тази игра твърде късно в живота си и въпреки че тая множество топли чувства към изброените FIFA игри, ако притежавах PlayStation 1 в началото на века, едва ли щях да докосна кое да е от заглавията на EA Sports. Причината е, че дори и в онези времена, произведението на KONAMI е на светлинни години пред конкуренцията.

 Дрибълът е толкова прост, но интуитивен, че го предпочитам пред повечето модерни футболни симулатори, а геймплеят е изненадващ и непредсказуем. Включването на бърз двоен пас, Master лига и по-добра графика от предишните игри е черешката на тортата, а фалшивите имена на някои от футболистите добавят към чара на тази вечна класика. Кой не помни колко е забавно да отбележиш гол с Налдориньо, Раволни или Радолно?

7. Captain Tsubasa Vol. II Super Striker

 Играта излиза преди почти три десетилетия и е иновативна дори и за наши дни, тъй като това не е традиционен спортен симулатор. Captain Tsubasa е базирана на популярната манга анимация, която проследява футболните приключения на Капитан Озора Чубаса - момчето от Япония, мечтаещо да играе футбол и да спечели Световната купа. Трудно е да опиша играта и горещо препоръчвам на всеки да я опита. Ако мислите, че Football Manager или PES са трудни игри, то какво ще помислите за геймплей, който е комбинация от RPG, футбол и стратегия, приплетен с невероятна сюжетна линия, следваща историята на Чубаса по пътя към славата.

 Накратко, нашият любим анимиран футболист Капитан Чубаса (трансфериран в Бразилия) играе мач след мач и турнир след турнир и след всяка значима победа научава нов трик - умопомрачително силен удар, който къса мрежата; зрелищна задна ножица, която пука топката и прочие. Опонентите на Чубаса стават все по-силни, като в последствие той достига до Световното, където всеки отбор има играчи с подобни магически изпълнения, а финалът с Бразилия е почти невъзможен за печелене и може би е едно от най-големите предизвикателства в коя да е футболна игра в историята. Вие тъгувате и ликувате с Чубаса, неговите емоции са и ваши.

 Най-важното за играта е, че освен паметните анимации и сюжет, тя притежава нещо, което липсва на модерните футболни симулации - сърцатост и детска, дори наивна вяра, че футболът е мост към един по-добър свят.

6. Championship Manager 01/02

 Играта се смята за върховна точка докато франчайзът се подвизаваше под името Championship Manager. Дори и до ден днешен е популярна сред хардкор феновете, които продължават да обновяват и модернизират базата с футболисти, за да пренесат този динозавър в модерния футбол.

 Разбира се, за нов играч CM 01/02 изглежда непонятно - тя напомня повече на Excel таблица, отколкото на футболен симулатор, но чарът и опростеният геймплей я правят любимец на по-възрастните геймъри, които са отблъснати от комплексните механики на модерните Football Manager издания.

 Не искам да пропусна да отбележа и станалите печално известни wonderkids от тази игра, които завинаги стават част от футболния лексикон. В CM вселената Черно Самба, Фреди Аду и Максим Цигалко са следващите футболни богове, а в истинския свят - нищо повече от забравени имена.

5. FIFA 14

 Когато FIFA 14 излиза, тя е обсипана от комплименти от критиците и бързо печели любовта на феновете, повечето от които я тачат и до днес.

 Използвайки новия Ignite енджин, FIFA 14 подобрява всеки един аспект от предишните няколко издания. Геймплеят е пленяващ, а Ultimate Team е по-интересен от всякога.

 Единственият проблем на играта е, че може би твърде лесно се бележеха голове с глава, но тази механика само добавя към цялостната забава и головата фиеста.

4. Football Manager 2010

 Общо взето всеки Football Manager от последните десет години е един изключително добър и сполучливи опит за футболна симулация, но можем да кажем, че началото на новото течение поставя FM 2010. Играта е първата стъпката към един по-реалистичен мениджър симулатор, чиято кулминация е FM 2021, но ще стигнем и до него.

3. Pro Evolution Soccer 2017

 В началото на миналото десетилетие KONAMI представя новия си Fох енджин, на който са написани игрите от PES 2014 до PES 2021. Според мен заглавието, с което японците постигат най-задоволителния, пристрастяващ и реалистичен геймплей, е PES 17. Играта все още е забавна, а граденето на атаки и безкрайните варианти за отбелязване на голове са по-задоволителни от всякога. Без съмнение, това заглавие е за ценителите на финес, интелигентност и красота.

 KONAMI се сдобива с лиценз за Шампионската лига и Лига Европа, което пък допринася за красиви менюта и специални изживявания, в които може да мерите сили с каймака на Европа за континентално надмощие. С модове и пачове за обновени състави, PES 2017 е актуална до ден днешен и е предпочитана спортна симулация за стотици хиляди фенове.

2. Football Manager 2021

 Поставям Football Manager 2021 толкова високо с риск да бъда обвинен в т. нар. recensy bias. Т.е. харесвам играта, само защото е нова и лъскава. Но истината е, че Football Manager не е просто подобрение на FM2020, а резултат на две десетилетия промени и трупане на опит от разработчиците.

 Това, което FM 2021 успява да създаде, е не просто футболна игра, а една жива и дишаща футболна вселена. Ширината и дълбочината на тази симулация нямат край. Играчът може да започне кариера в четвърта дивизия на Шотландия и да я приключи тридесет сезона по-късно като наставник на Реал Мадрид.

 Енджинът, който задвижва самите мачове, е по-добър от всякога, като всяка среща генерира страхотен интерес и на моменти е по-поглъщаща от мачовете по телевизията. Реализмът и пресъздаването на професията футболен мениджър е ненадминат тук, а малките (но значими) нововъведения, като например да целиш играчите си с бутилки в съблекалнята, бързо се превърнаха във фаворити на феновете.

 Football Manager 2021 е полиран и изпипан шедьовър, срещу който ще се мерят всички следващи издания в следващите поне пет сезона.

1. Pro Evolution Soccer 6

 Играта все още е любима на милиони фенове и представлява връхната точка за поредицата PES. В онова време, тя побеждава FIFA по всички показатели - геймплей, реализъм, атмосфера, прилики на играчи и прочие. Дори единственият плюс на играта на EA Sports - лицензите, бързо е затрит с възможността на инсталация на пачове от фенове, които добавят отборите и екипите на клубовете.

 Играта съвпада и с един от най-великите периоди на футбола - в нея ще намерите класически легенди като Малдини, Роналдо, Адриано, Индзаги, Роналдиньо, Раул, Пирло, Дел Пиеро и изгряващи таланти като Кристиано Роналдо и Лионел Меси. Самите мачове намират перфектния баланс между реализъм и забава. На практика няма голове, които могат да се вкарат от "заучени" положения (нещо което тровеше FIFA дълги години) и всяка среща е непредсказуема.

 PES 6 завинаги ще остане запомнен като футболен шедьовър сред футболните симулатори.


Гласували: 16, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Коментари
Густав Адолф 05.10.2021 10:19

Заслужено място в тази класация би имала FIFA 06 World Cup. Прекрасна игра, която заради броят на националните отбори може да бъде преигравана отново и отново.

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха